• 3 maja obchodzone jest jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce - Święto Konstytucji 3 Maja.

• 3 maja 1791 uchwalona została Konstytucja 3 MajaByła to nie tylko pierwsza uchwała zasadnicza w Polsce, ale również jedna z pierwszych na świecie. Wcześniej wprowadzono jedynie konstytucję amerykańską i korsykańską.

Święto Konstytucji 3 Maja wprowadzono krótko po jej uchwaleniu. Pierwsze obchody odbyły się już w 1792 roku. W czasie zaborów celebrowanie tego wydarzenia było zakazane. Za jego obchodzenie groziły potężne kary. Gdy Polska odzyskała niepodległość, 3 maja traktowano jako święto narodowe. Taki stan utrzymał się do 1946 roku, kiedy w polskich miastach miały miejsce krwawe demonstracje, a 5 lat później ówczesna władza zniosła to święto. W 1990 roku Święto Konstytucji 3 Maja ponownie zostało przywrócone. Każdego roku jest ono hucznie obchodzone przez Polaków mieszkających na całym świecie.

W tym roku przypada 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji Rada Uczniowska wraz z nauczycielami historii panią Magdaleną Proksch i panem Przemysławem Pachołkiem przygotowała konkurs na projekt jubileuszowej pocztówki. Poniżej prezentujemy prace uczniów.

Klara Stręk

Marcelina Kaszycka