BIBLIOTEKA
Magiczny koralik Karolci
11.05.2025 22:25
29 kwietnia w klasie 2b odbył się konkurs czytelniczy związany z lekturą "Karolcia" autorstwa Marii Kruger. Uczniowie zostali podzieleni na zespoły. Dzieci zmagały się w sześciu konkurencjach nawiązujących do treści książki. Musiały też sprawnie współpracować w grupie.
Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dobrą znajomością przygód Karolci i jej przyjaciół.
Na zakończenie konkursu wszyscy uczniowie otrzymali od pani bibliotekarki niebieski koralik i pyszne czekoladowe pierniczki w kształcie serduszek.
Ciekawe, czy koralik okaże się magiczny, a pierniczki sprawią, że dzieci będą grzeczne.
Spotkania z autorkami książek
11.05.2025 22:20W ramach międzynarodowego projektu Nasza Mała Biblioteka, w którym bierze udział szkolna biblioteka, uczniowie klasy 1a, 2b i 2c uczestniczyli on-line w spotkaniach autorskich.
W dniu 11 kwietnia uczniowie spotkali się ze znaną pisarką dla dzieci i młodzieży panią Anną Onichimowską. Pierwszą część spotkania autorka poświęciła książce „Pan Kluska i żaglowiec” oraz tematyce, której dotyczy, czyli problemowi gromadzenia rzeczy niepotrzebnych. Pani Onichimowska rozmawiała z dziećmi również o tym, że każdy może dbać o środowisko zaczynając od porządków w najbliższym otoczeniu.
25 kwietnia odbyło się spotkanie autorskie z panią Andreją Peklar, słoweńską autorką i ilustratorką książki „Poczwarka”. Książka opowiada o przemianie gąsienicy w motyla. Jednak proces przemiany odnosi się nie tylko do owadów, ale również i ludzi, gdyż przez całe życie zachodzi w nas mnóstwo zmian.
Podczas spotkań dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o twórczości obu pisarek. Uczniowie mieli także możliwość zadawania pytań, na które autorki chętnie udzielały odpowiedzi.
Dowiedzieliśmy się między innymi skąd czerpią pomysły na napisanie książki, jak długo tworzą jedną książkę, jaki tytuł mają książki nad którymi obecnie pracują, z jakich technik korzystają przy tworzeniu ilustracji, ile miały lat, gdy napisały swoją pierwsza książkę. Pytań było tak dużo, aż zabrakło czasu, by na wszystkie odpowiedzieć. Dziękujemy za spotkania!
Po książki pani Anny Onichimowskiej i „Poczwarkę” Andrei Peklar zapraszam do biblioteki!
Konstytucja 3 Maja – podróż w czasie
23.04.2025 21:32
3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił w Polsce konstytucję, czyli zbiór najważniejszych praw w państwie. Konstytucja 3 Maja była pierwszą konstytucją w Europie i drugą, po amerykańskiej, na świecie. Konstytucja została uchwalona pod hasłem „Król z narodem, naród z królem”. Była znakiem polskiej niepodległości.
Już dwa dni po uchwaleniu postanowiono uroczyście świętować każdą jej rocznicę. W ten sposób 3 maja stał się najstarszym polskim świętem narodowym.
Konstytucja 3 Maja to wielkie wydarzenie historyczne. Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć dlaczego jest tak ważne w dziejach Polski, to zapraszam do wypożyczenia książeczki "Luneta Czasu i Konstytucja 3 maja" autorstwa Katarzyny Ostrowskiej-Biernackiej z niezwykłymi ilustracjami Ryszarda Kajzera.Książka opowiada o losach piątki przyjaciół. Dzieci wykopują spod wielkiego dębu skrzynię, w której znajdują wyjątkowy skarb- Lunetę Czasu z dołączonym do niej starym listem. Luneta przenosi przyjaciół w czasie do roku 1791 na Zamek Królewski w Warszawie. Tam przed obrazem Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” zaczynają dziać się tajemnicze rzeczy. Jakie? Dowiecie się, jeżeli przeczytacie książkę „Luneta czasu i Konstytucja 3 maja”.
Posłuchajcie fragmentu książki „Luneta Czasu i Konstytucja 3 maja”
Konkurs Pięknego Czytania
13.04.2025 22:38
W dniu 10 kwietnia odbył się finał Konkursu Pięknego Czytania dla uczniów klas trzecich i czwartych. Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie fragmentu książki o tematyce detektywistycznej, wypożyczonej ze szkolnej biblioteki.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W etapie klasowym wszyscy chętni uczniowie czytali przygotowane fragmenty z wybranej książki, a następnie najpiękniejsze interpretacje zostały zakwalifikowane do etapu drugiego – finałowego.
W finale zadaniem uczestników było wylosowanie i przeczytanie fragmentu książki, który został przygotowany przez jury. Przed prezentacją dzieci otrzymały czas na zapoznanie się z tekstem.
Uczniowie klas trzecich czytali fragmenty książek z serii „Przygody bohaterów Biura Detektywistycznego nr 2” autorstwa Jorna Liera Horsta, a uczniowie klas czwartych serii „Trzy T na tropie” Agaty Giełczyńskiej – Jonik.
Komisja Konkursowa w składzie: Aleksandra Pachołek (nauczyciel j. polskiego), pani Dorota Kmiecik (szkolny pedagog), pani Bożena Urbaniec (bibliotekarz) oceniała: płynność i odpowiednie tempo czytania, poprawność wymowy, modulację głosu, zwracanie uwagi na znaki przestankowe i interpretację tekstu.
Po obradach jury wyłoniło zwycięzców:
Klasy 3
I miejsce - Anna Lisnycha 3a
II miejsce - Tymoteusz Grucela 3b
III miejsce - Ewa Hanula 3b, Franciszek Gondek 3a
Klasy 4
I miejsce - Łucja Goslar 4a
II miejsce - Krystyna Leśniak 4a
III miejsce - Mikołaj Warchoł 4a
Dziękujemy uczniom, którzy wzięli w konkursie.
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkich zachęcamy, aby spróbowali swoich sił w czytaniu za rok.
Wiosenne nowości w bibliotece
05.04.2025 18:59
Wraz z nadejściem wiosny do biblioteki trafiły nowości książkowe świeżutkie jak wiosenna trawka.
Wśród nich pojawiły się kontynuacje poczytnych serii, a także aktualne bestsellery literatury dziecięcej. Zapraszam do ich wypożyczania.
Jorn Lier Horst: „Operacja Traktor”
Martin Widmar: „Tajemnica kościoła”
Jeff Kinney; „Dziennik Cwaniaczka. Niezły klops”
Bella Swift: „Mopsik, który chciał zostać superbohaterem”
Bella Swift: „Mopsik, który chciał zostać reniferem”
Pamela Butchart: „Potwór, który zjadł mój prowiant”
Pamela Butchart: „Wilkołak w moim namiocie”
Pamela Butchart: „Spokojnie to tylko napad!”
Pamela Butchart: „Klątwa złamanej nogi”
Pamela Butchart: „Tajna inwazja w szkole”
Tomasz Elbanowski: „Tabliczka mnożenia w wierszykach”
Piąta części serii „Wojownicy. Świt Klanów” autorstwa Erin Hunte tom 1 – 6.
Witamy w naszej bibliotece bohaterki nowych serii książek dla najmłodszych czytelników – Zuzię i Gaję. Koniecznie musicie przeczytać o ich przygodach!
Tycipieski odmienią życie małej Zuzi, która ma ostatnio dużo zmartwień: przeprowadzka do innego miasta i zamieszkanie z dziadkami, zmiana szkoły i nowi przyjaciele. To może przyprawić o lekki zawrót głowy. Aby odetchnąć, dziewczynka szuka spokoju w starym ogrodzie babci i dziadka. Ogród ten niegdyś bujny, pełen kwiatów i roślin, dni swojej świetności ma już za sobą i teraz przypomina nieprzebyty gąszcz. Pewnego dnia Zuzia słyszy dziwne odgłosy dobiegające z zarośli. Dziewczynka nie może uwierzyć w to, co tam znajduje… Cztery tyci pieski, nie większe od myszy!Książki z tej serii idealnie sprawdzą się do pierwszego samodzielnego czytania, a to wszystko dzięki odpowiedniej ilości tekstu na stronie, dużej czcionce oraz wspaniałym ilustracjom.
„Gaja z Gajówki” autorstwa Anny Włodarkiewicz z ilustracjami Kasi Piątek to pełne humoru, urocze opowieści o piegowatej dziewczynce, która pokazuje młodym czytelnikom proste, ale też niesamowicie ciekawe życie wśród natury, wypełnione miłością do przyrody, leśnymi przygodami i rodzinnymi chwilami. W każdym tomie poznacie przygody Gai i podejrzycie, co czeka ją o każdej porze roku! Przeżyjcie z dziewczynką jesień, zimę, wiosnę oraz lato i odkryjecie inspirujące pomysły na spędzanie wolnego czasu zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu – zawsze w duchu ekologii i miłości do natury. Wspólnie z Gają przygotujecie się do świąt, powitacie pierwszy dzień wiosny, przeżyjecie wakacje nad Bałtykiem, a jesienią wybierzecie się na pole dyniowe, aby przygotować dżem! Życie w leśniczówce na pierwszy rzut oka może się wydawać zupełnie nieciekawe. Jednak Gaja odkryje przed wami uroki tego niesamowitego miejsca! Okaże się, że nawet w spokojnym lesie mogą niespodziewanie zjawić się złodzieje drzew, leśniczówką może wstrząsnąć potężny orkan, a opuszczony wiejski cmentarzyk może stać się scenerią strasznych historii o duchach! W trzecim tomie serii Gaja pokaże wam, jak wspaniałe jest bogactwo bałtyckiej przyrody.