• BIBLIOTEKA

• Książki o kotach, kotkach i koteczkach

14.02.2023 22:50
      W Polsce Światowy Dzień Kota obchodzony jest od 2006 roku. Ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

Zapraszam najmłodszych czytelników do wypożyczania książek , których bohaterami są kotki.
      Szczególnie polecam książeczki z serii „Zaopiekuj się mną” napisane przez Holly Webb .
      To piękne i  wzruszające opowiadania o kotkach, które miewają różne, mniejsze lub większe problemy, ale wychodzą cało z każdej opresji.
      Historie opisywane przez Holly Webb bazują na opowieściach, które słyszała  od swoich najmłodszych czytelników na spotkaniach autorskich w szkołach
      i przedszkolach.
      Czytając te książeczki dzieci dowiedzą się również jak dbać o swojego kotka, jak starać się go uchronić przed nieprzyjemnymi sytuacjami, które mu się czasami przytrafiają.
      Książeczki posiadają dużą czcionkę, napisane są prostym językiem i opatrzone ładnymi ilustracjami.

Seria o Złym Kocurku to zabawne książki powstałe z myślą o dzieciach, które dopiero zaczynają przygodę z samodzielną lekturą, a także tych, które niechętnie sięgają po książki. Mnóstwo czarno-białych ilustracji, różnorodne teksty, komiksowe kadry oraz dużo humoru to mieszanka, której trudno się oprzeć. Wystarczy wziąć Złego Kocurka do ręki, a po kilkunastu minutach spostrzec, że dotarło się do ostatniej strony… Ale jak to, tak szybko?

Dla miłośników zarówno kotów jak i literatury fantasy polecam serię „Wojownicy” napisaną przez Erin Hunter.

Kot, główny bohater ma dość spokojnego życia w wygodnym domu. Kusi go las, chciałby przeżyć jakąś przygodę. Któregoś dnia zapuszcza się więc między drzewa
      i spotyka przedstawiciela klanu, który mieszka w dziczy i codziennie musi walczyć o przetrwanie. Gdy pada niespodziewana propozycja, nasz bohater po krótkim wahaniu postanawia opuścić domowe pielesze i przyłączyć się do grupy. Będzie się jednak musiał sporo nauczyć, zanim zostanie pełnoprawnym wojownikiem. Wcześniej zwany Rdzawym, na wstępie otrzymuje nowe imię. Od teraz będzie się nazywał Ognistą Łapą, jego klan zaś to Klan Pioruna. Nie jest to jedyna grupa kotów mieszkająca w lesie. Klanów jest więcej, a między nimi toczy się zaciekła rywalizacja. Stawka jest wysoka, pożywienia bowiem nie starcza dla wszystkich. Członkowie pozostałych grup, zwłaszcza złowrogiego Klanu Cienia, to groźni przeciwnicy, którzy nie cofną się przed niczym.

„Wojownicy” to wymarzona lektura dla czytelników literatury fantasy. Każdy z nich pokocha kocich bohaterów, da się porwać wartkiej akcji i będzie z całych sił kibicował Ognistej Łapie.
      Biblioteka szkolna posiada także w swoich zasobach  książki popularnonaukowe o kotach.
      To pięknie ilustrowane poradniki, które zawierają mnóstwo cennych rad dotyczących opieki nad kotkami.
      Znajdziecie w nich informacje jak opiekować się kotkami oraz jakie mają przyzwyczajenia i wymagania.  Dowiecie się również o rasach kotów, ich pochodzeniu  i udomowieniu .
      •    Bruce Fogle: Wielka encyklopedia . Koty. Opieka.
      •    Bruce Fogle: Wielka encyklopedia. Koty. Zdrowie.
      •    Ursula Birr: Kot w rodzinie. Charakterystyka. Utrzymanie. Zdrowie.
      •    Ursula Birr: Koty. Czego tak naprawdę potrzebują koty? Kota jakiej rasy wybrać? Jak go pielęgnować?
      •    Brigitte Eliert – Overbeck: Kocięta. Utrzymanie. Pielęgnacja. Wychowanie. Pierwsza pomoc.
      Książki o kotach, kotkach i koteczkach czekają na Was w bibliotece.
    • Książki w świątecznym klimacie

21.12.2022 21:06

Serdecznie zapraszam dzieci do wypożyczania książek o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem. Ponad 30 tytułów czeka na wystawie w szkolnej bibliotece.
      Dzięki książkom w świątecznym klimacie poznacie niezwykłych bohaterów i niezwykłe wydarzenia, które przytrafiły im się w tym cudownym magicznym czasie.
      W bibliotece znajdziecie także poradniki do wykonywania ozdób świątecznych oraz książki opowiadające o genezie Bożego Narodzenia i świątecznych tradycjach.

• Jesienny Kiermasz Książki Przeczytanej

03.11.2022 22:15

W dniach 12 – 20 października biblioteka szkolna zorganizowała Jesienny Kiermasz Książki Przeczytanej.
      Dzięki uczniom i Rodzicom, którzy podarowali bibliotece swoje przeczytane książki, udało się pozyskać kwotę 963,20 złotych. Za zebrane fundusze zakupimy nowe książki do biblioteki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

• Rok szkolny 2022/2023

03.11.2022 22:10

Biblioteka szkolna zaprasza

Poniedziałek 8:00 – 14:00