• Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

        • Założenia i koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie

        •  SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

           

          Nasza Szkoła rozpoczęła starania o przystąpienie do ogólnopolskiego projektu jakim jest Sieć Szkół Promujących Zdrowie. 

          Przed nami wiele zadań, ale wiele też już udało się dokonać. 

          Szkoła to społeczność: uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich pracowników. A idea Szkoły Promującej zdrowie zakłada silną współpracę całej społeczności na rzecz zdrowia, rozumianego holistycznie, dla każdego z jej członków. 

           

          Promocja zdrowia jest to proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad swoim zdrowiem oraz jego poprawę. Jest to nowa koncepcja i strategia działań dla zdrowia. Narodziła się ona w latach 70. Nieodłącznym elementem promocji zdrowia i szkoły promującej zdrowie jest edukacja zdrowotna.

          Jednym z twórców koncepcji szkoły promującej zdrowie jest WILLIAMS, który twierdzi, że edukacja zdrowotna jest to proces, w którym ludzie uczą się dbać o zdrowie własne i społeczności, w której żyją.

          Wyróżniamy zachowania sprzyjające zdrowiu (prozdrowotne, pozytywne) takie jak: aktywność fizyczna, racjonalne żywienie, utrzymywanie czystości ciała i otoczenia, zachowanie bezpieczeństwa, utrzymywanie właściwych relacji między ludźmi, radzenie sobie ze stresem, poddawanie się profilaktycznym badaniom medycznym.

          Istnieją również zachowania zagrażające zdrowiu (antyzdrowotne, negatywne), które należy w szkołach eliminować. Będą to wszystkie zjawiska związane z uzależnieniami behawioralnymi i chemicznymi.

          Dlatego też w szkołach bardzo ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie.

           

          Definicja szkoły promującej zdrowie:

           Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:  systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

           

          Czym zatem jest szkoła promująca zdrowie?

          Szkoła promująca zdrowie to siedlisko, w którym społeczność szkolna – pracownicy i uczniowie:

          - podejmują wspólne działania dla poprawy swego zdrowia i samopoczucia

          - uczą się zdrowiej i lepiej żyć

          - zachęcają innych w swym otoczeniu, zwłaszcza rodziców do podobnych działań

           

           

          Cechy szkoły promującej zdrowie

           

           

          • Akceptuje fakt, że zdrowie społeczności szkolnej może być tworzone przez połączenie edukacji zdrowotnej i innych działań, które podejmuje szkoła, aby chronić i poprawić zdrowie wszystkich, którzy się w niej znajdują.
          • Troszczy się w równym stopniu o zdrowie pracowników i uczniów.
          • Uczniowie i pracownicy są świadomymi i aktywnymi uczestnikami procesu promocji zdrowia.
          • Edukacja zdrowotna ma określony czas w programie nauczania szkoły oraz w ramach nauczania poszczególnych przedmiotów
          • Uwzględnia priorytety dotyczące zdrowia w „ukrytym” programie szkoły. Obejmuje to m.in.: nacechowane szacunkiem relacje międzyludzkie, sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne i wyposażenie szkoły.
          • Tworzy rzeczywiste partnerstwo między szkołą, domem i społecznością lokalną.
          • Znajduje czas na dyskusje i upowszechnianie wartości, które głosi oraz wdraża je do życia szkoły.
          • Zwraca uwagę nie tylko na treści, ale także metody nauczania.
          • Pracownicy szkoły i rodzice mają możliwości uczestniczenia w działaniach w zakresie edukacji zdrowotnej w ramach programu kształcenia pracowników oraz spotkań z rodzicami.
          • Zwraca uwagę na objawy i skutki nadmiernego stresu oraz podejmuje działania dla jego zmniejszenia oraz uczenia uczniów i pracowników radzenia sobie ze stresem.
          • Uznaje, że posiłki szkolne i artykuły spożywcze, dostępne w szkole, stanowią ważną role w promocji zdrowia członków społeczności szkolnej.

           

           

          Certyfikat uczestnictwa w tegorocznej edycji Programu Trzymaj formę! 

           
           
        • Logo programu

    • Programy, w których bierzemy udział:

        • Trzymaj formę!
        •  

            

           

          Bieg po zdrowie!

          „Bieg po zdrowie” to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.

           

           

          Znamię? Znam je!

          "Znamię! Znam je?" – jest to krajowy program edukacyjny kierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem programu jest upowszechnienie wśród młodzieży szkół podstawowych klas VII i VIII wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka.

           

           

           

          Zdrowo żyję! 

          Żyję zdrowo to całościowy program edukacyjny, który wspiera Was w rozwijaniu zdrowych nawyków wśród uczniów. 

          “Żyję zdrowo” oparliśmy na  pięciu filarach uwzględniających różne aspekty zdrowia fizycznego i psychospołecznego:

          • RUCH I AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA, 
          • ZDROWE ODŻYWIANIE, 
          • HIGIENA CYFROWA, 
          • EMOCJE I RELACJE, 
          • REDUKCJA STRESU

           

          Program STARS - Rowerem do szkoły

          Projekt cyklicznie realizowany w naszej w szkole i to z ogromnym powodzeniem! 

          program edukacyjny promujący zrównoważoną mobilność, zachęcający uczniów, rodziców i nauczycieli do codziennych dojazdów do placówek na jednośladach.