• Obchody 80. rocznicy egzekucji publicznych dokonanych przez Niemców w Krowodrzy

Rada Dzielnicy V Krowodrza uprzejmie informuje, że w piątek 20 października 2023 roku odbędą się obchody 80. rocznicy mordu dokonanego przez hitlerowskie Niemcy na Polakach przy Młynówce Królewskiej oraz ul. Prądnickiej.

W tym dniu  złożymy kwiaty oraz zapalimy znicze na grobie w okolicy ul. Prądnickiej oraz przy obelisku upamiętniającym poległych przy Młynówce Królewskiej (na wysokości Przedszkola Samorządowego nr 75 przy ul. Grottgera) - to ostatnie rozpocznie się o godz. 14.00. Po zakończeniu uroczystości przejdziemy do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 przy ul. Urzędniczej 65 na rozmowę poświęconą tym wydarzeniom. Udział wezmą dr Marcin Chorąski z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Tomasz Stachow, zastępca Kierownika Oddziału ulica Pomorska Muzeum Krakowa, a poprowadzą ją radni Dzielnicy V p. Łukasz Mańczyk i p. Marcin Grega.

• Nieopowiedziane historie cywili- konkurs filmowy

• Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego zaprasza do udziału w pierwszej edycji konkursu pt. „Nieopowiedziane historie cywili” na najlepszy film ukazujący wspomnienia cywili z czasów II wojny światowej.

Celem konkursu jest zarejestrowanie i zachowanie wspomnień polskich świadków historii II wojny światowej – tych, którzy doświadczyli trudów życia codziennego podczas niemieckiej okupacji (w przedziale czasowym 1939-1945).

W konkursie mogą wziąć udział osoby w wieku od 7 do 26 lat, które nie zajmują się profesjonalnie nagrywaniem filmów.

Prace należy przesłać wyłącznie w formie elektronicznej do 30 listopada 2023 r.

Regulamin konkursu oraz niezbędne dokumenty dostępne są na stronie internetowej Konkursu: https://www.instytutstratwojennych.pl

• Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

• Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (10 października) to międzynarodowy dzień globalnej edukacji w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości i wspierania walki ze stygmatyzacją społeczną. Po raz pierwszy obchodzono go w 1992 roku. Co roku w tym dniu tysiące osób na całym świecie prowadzą działania uświadamiające, aby zwrócić uwagę na choroby psychiczne i ich wpływ na życie ludzi na całym świecie.
        • The European Day of Languages

• W minionym tygodniu obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.

Z tej okazji uczniowie klas 4-8 przygotowali plakaty z wieloma ciekawostkami o wybranych językach

i krajach europejskich.

Po lekcjach lub w czasie przerwy, mieliśmy okazję na chwilę przystanąć przy wystawie i zapoznać się z interesującymi faktami i informacjami oraz nauczyć się kilku nowych słów w obcych językach:)

Najmłodsi uczniowie przygotowali piękne plakaciki z zabytkami oraz flagami europejskich krajów anglojęzycznych.

Było ciekawie i kolorowo !:)

Magdalena Janczy-Jekiełek