• PRZEDSZKOLE 55

    Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
          • SUKCES!!!

          • Z dumą informujemy, iż uczeń klasy 8C FRANCISZEK ZACHUTA zdobył wyróżnienie w VII Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Uczniowskich "MŁODE ALBATROSY" 2021, w kategorii animacja. GRATULUJEMY!!!

          • Szkolny konkurs z j. angielskiego dla uczniów klas II-IV

          • Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych uczniów z klas II-IV do wzięcia udziału w szkolnym konkursie językowym. Waszym zadaniem będzie napisanie po angielsku listu do św. Mikołaja, a w nim-przedstawienie się w kilku zdaniach, opisanie, co dobrego robicie każdego dnia oraz narysowanie i opisanie wymarzonego prezentu. Prace (w formatcie A4) należy składać do 10 grudnia u nauczycieli j. angielskiego.

            Przy wyborze zwycięskich prac brane pod uwagę będą: pomysłowość, poprawność językowa, estetyka pracy i samodzielność.

            Czekamy na Wasze pomysły!

            Magdalena Janczy-Jekiełek

        • Sukces!
          • Sukces!

          • Z dumą informujemy, iż w XXVIII Krakowskim Turnieju Wiedzy o Mitologii i Antyku, który obejmował konkursy: recytatorski, wiedzy oraz plastyczny nasze uczennice zdobyły następujące nagrody:

            Maria Serweyn oraz Emilia Safonova zajęły III miejsce, natomiast Zosia Gargul zdobyła wyróżnienie w kategorii klas VII-VIII, zaś

            w kategorii klas 4-6 Małgosia Szewczyk oraz Iga Kowalska zdobyły wyróżnienia!

            Gratulujemy, tym bardziej iż wiemy, że konkurs jest bardzo trudny i dziewczyny musiały pokonać bardzo wielu zawodników w tej rywalizacji!

            Podziękowania należą sie też p. Anecie Sporek, która przygotowała dziewczynki do konkursu.

        • Małopolski Konkurs Chemiczny
          • Małopolski Konkurs Chemiczny

          • Z dumą inofrmujemy, iż uczennice klasy 8a- Zosia Mierniczek i Milena Prokopowicz oraz uczeń klasy 8c - Franciszek Zachuta- zakwalifikowali się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Chemicznego.

            Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze zmagania!

        • Małopolski Konkurs Historyczny
          • Małopolski Konkurs Historyczny

          • Z dumą informujemy, że uczniowie naszej szkoły - Barbara Sondej oraz Mieszko Kwaśny zakwalifikowali się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Historycznego.

            Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnym etapie!

        • Małopolski Konkurs Biologiczny
          • Małopolski Konkurs Biologiczny

          • Z dumą inofmrujemy, iż uczennice naszej szkoły Joanna Argasińska oraz Anna Młynarczyk zakwalifikowały się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Biologicznego.

            Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnym etapie konkursu!

        • Małopolski Konkurs Geograficzny
          • Małopolski Konkurs Geograficzny

          • Z dumą informujemy, iż uczniowie naszej szkoły: Jan Capik oraz Stanisław Frączek zakwalifikowali się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Geograficznego.

            Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w kolejnym etapie!

          • Obchody Święta Niepodległości

          • 10 listopada na Placu Teodora Axentowicza odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości zorganizowane przez Radę Dzielnicy V Krowodrza. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły oraz poczet sztandarowy.
            Obchody rozpoczęto wspólnym wykonaniem hymnu państwowego przez wszystkich zgromadzonych.
            Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili przedstawiciele Rady Dzielnicy V
            i Urzędu Miasta Krakowa oraz Parlamentarzyści. Obchody uświetniły pięknie zaśpiewane pieśni patriotyczne przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5.
            Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przy obelisku upamiętniającym więźniów obozów zagłady.

        • Zakończenie projektu "Szafirowa Pracownia" Wyspiańskiego
          • Zakończenie projektu "Szafirowa Pracownia" Wyspiańskiego

          • Zakończyliśmy realizację dwuletniego projektu pt. "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

            Trzy grupy odbiorców, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi,  Szkoły Podstawowej nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
            w Krakowie oraz dorosłe osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej brały udział w cyklu warsztatów kreatywnych.

             

            Każde spotkanie związane było z inną dziedziną twórczości, którą zajmował się Stanisław Wyspiański, pracując w Szafirowej Pracowni przy ulicy Krowoderskiej w Krakowie.

            Uczestnicy projektu między innymi malowali swoje autoportrety, widoki z oka, ozdabiali sosnowe stołki w motywy roślinne, stworzyli płaskorzeźby z gliny przedstawiające kwiaty znane z twórczości Wyspiańskiego. Powstały zakładki do książki z wykorzystaniem motywów roślinnych w technice frotażu, ekslibrysy oraz projekty własnych wersji nowego kostiumu Lajkonika – wszystko inspirowane twórczością artysty.

             

            Dodatkowo przeprowadzliśmy 10 spotkań dla dzieci i młodzieży, ze szkół małopolski, które zgłosiły się do zadania. Każda grupa odwiedziła „Szafirową Pracownię” - fizycznie lub zdalnie, gdzie obejrzała prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości Wyspiańskiego w okresie szafirowym a następnie zrealizowała wybrane warsztaty artystyczne.

             

            Wszystkim uczestnikom projektu udostępniono  nieodpłatnie przygotowane przez Muzeum Narodowe w Krakowie:
            - grę miejską - Przygotowanie do wesela,
            - tapety na telefony komórkowe i tablety z motywami dzieł Stanisława Wyspiańskiego,
            - mapę szlaku Wyspiańskiego.

             

            Uczestnicy zadania natchnieni "Szafirową Pracownią" oraz dziełami, które w niej powstały stworzyli projekt muralu inspirowany twórczością artysty. Malarstwo wielkoformatowe zostało zrealizowane w plenerze, w pobliżu ostatniej pracowni artysty, jest wyrazem przyjaźni zawartej ze Stanisławem Wyspiańskim.

             

            Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

             

            Partnerzy:


            HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

            Stowarzyszenie "Dobrze"

            Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

            Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
            w Krakowie

            Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

            KULTURATKA.PL

            niepelnosprawni.pl

          • "Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”- konkurs


          • Małopolska Policja wraz z partnerami ogłaszają konkurs dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych województwa małopolskiego, mający na celu dotarcie
            do jak największego grona odbiorców - seniorów, narażonych na bezduszne działania oszustów, przez których niejednokrotnie tracą dorobek całego życia.


            Jest to II edycja, w której dzieci pomagają zadbać o bezpieczeństwo seniorów z rodziny
            oraz z najbliższego otoczenia. Niewątpliwie tylko systematyczna realizacja zadań związanych z bezpieczeństwem osób starszych przyniesie pozytywne efekty. Dlatego zapraszamy wszystkich uczniów, którzy chcą pomóc ochronić seniorów.


            Zadanie polega na wykonaniu pracy konkursowej w dowolnej technice, np. w postaci: zdjęcie, grafika, komiks, mem itp. przeznaczone dla seniorów o tematyce dotyczącej zagrożeń oszustwami, z jakimi osoby starsze mogą się spotkać na co dzień.  Zakres tematyczny pracy konkursowej powinien odnosić się do najczęstszych metod działania oszustów
            „na policjanta”, „na wnuczka” itp. W konkursie można przesłać jedną pracę w postaci zdjęcia/grafiki lub w formie reportażu do pięciu zdjęć.


            Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, w wyniku, którego zostaną wyłonione najlepsze materiały profilaktyczne z obszaru oszustw popełnianych na osobach starszych, czym poszerzy się grono osób świadomych występujących zagrożeń. Prace posłużą również
            do realizacji spotu profilaktycznego.


            Uczniowie poprzez swoje prace zaprezentują metody działania oszustów i sposoby
            ich unikania. W ciekawy, atrakcyjny i komunikatywny sposób poinformują seniorów, jak nie stać się ofiarą przestępstwa, a także sami zwrócą uwagę na to, że takie rzeczy, zdarzają
            się wokół nich i skłoni ich to do refleksji, aby samemu również nie dać się oszukać. Z punktu widzenia bezpieczeństwa dzieci, jest niezwykle istotnym, aby od najmłodszych lat wpajać dzieciom zasady, których przestrzeganie może w znaczący sposób obniżyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa. Dlatego tak jest ważne, aby prowadzić działania równolegle, skierowane do każdej grupy wiekowej, ukierunkowane na podnoszenie świadomości oraz kształtowaniu pożądanych postaw i zachowań w sytuacji zagrożenia oszustwem. Uczymy społeczeństwo bronić się przed skrzywdzeniem czy wykorzystaniem.


            Zachęcamy uczniów do stworzenia prac, którymi dotrzemy do pokolenia seniorów
            i przekażemy im wiedzę dotyczącą metod działania oszustów. Ostrzegajmy przed sprawcami, którzy, wielokrotnie wykorzystują dobroduszność, obniżony poziom czujności starszych
            i samotnych osób, a także izolację społeczną spowodowaną pandemią do osiągnięcia swoich przestępczych celów. Natomiast młodych ludzi uczymy wrażliwości na drugiego człowieka
            i tego by wspólnie dbać o swoich bliskich. Zaktywizowanie uczniów i ukierunkowanie
            ich na podniesienie świadomości niebezpieczeństw wśród osób starszych przyczyni
            się do podniesienia świadomości społecznej w tym obszarze, a tym samym zmniejszenia ilości osób pokrzywdzonych.


            Wspólnie z partnerami projektu: Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Radiem Kraków S.A., oraz Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Hugona Kołłątaja w Krakowie chcielibyśmy zadbać o osoby starsze oraz samotne i przestrzegać je, aby nie dały się oszukać. Poprzez wspólne działania chcielibyśmy dotrzeć do starszego pokolenia – do wszystkich mieszkańców Małopolski. Obecna sytuacja dotycząca epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 i związane z tym ograniczenia uniemożliwiają bezpośrednie dotarcie do osób starszych, ponieważ seniorzy dbając o swoje zdrowie rzadziej i w mniejszym gronie uczestniczą w spotkaniach. Dlatego dotarcie przez dzieci i stworzenie przez nich prac ostrzegających przed oszustami sprawi, że o tym problemie będzie się rozmawiać, ponieważ to ważny społecznie temat. Będzie to prowadzić do zwiększenia świadomości społecznej a w konsekwencji mniej seniorów znajdzie się

            w gronie poszkodowanych.


             Konkurs jest również apelem do wszystkich młodych ludzi o przekazanie ostrzeżeń seniorom ze swoich rodzin oraz seniorom mieszkającym w sąsiedztwie. Im więcej seniorów będzie świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych. Wyróżniający się uczniowie otrzymają nagrody rzeczowe z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz dyplomy, potwierdzające ich aktywność w zakresie dbania o bezpieczeństwo seniorów,
            a także zostanie dla nich przygotowana uroczysta gala wręczenia nagród.


            Konkurs rozpoczyna się od 23 września 2021 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń konkursowych upływa 23 listopada 2021 roku.


            Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody. Regulamin i inne dokumenty znajdują się tutaj: Regulamin_konkursu_wnuczka_wnuczek_edukuje_babcia_dziadek_sie_stosuje(1).pdf


            „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”


            Pomóż chronić seniorów!


          • Święto Niepodległości

          • Zapraszamy na występy uczniów z wszystkich klas nauczania początkowego z okazji Święta 11 listopada.

        • Małopolski Konkurs Matematyczny- etap rejonowy
          • Małopolski Konkurs Matematyczny- etap rejonowy

          • Z dumą informujemy, iż uczeń naszej szkoły- Franciszek Zachuta z kl. 8c- zakwalifikował się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Matematycznego.

            Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w kolejnym etapie!

        • Małopolski Konkurs Języka Polskiego- etap rejonowy
          • Małopolski Konkurs Języka Polskiego- etap rejonowy

          • Z dumą informujemy, iż do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego zakwalifikowały się następujące uczennice:

            1. Barcicka Alicja

            2.Cięciel Nina

            3.Kaszycka Marcelina

            4.Mierniczek Zofia

            5.Pacześniak Sonia

            6.Seweryn Maria

            7.Skórczyńska Hanna

            8.Wiedyska Weronika

            Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w kolejnym etapie konkursu!