Szanowni Państwo,
postanowiliśmy spontanicznie włączyć się w akcję organizowaną przez Szkołę Podstawową nr 4 w Radlinie.
https://www.facebook.com/events/1963224790598204/?acontext=%7B%22ref%22%3A%2222%22%2C%22feed_story_type%22%3A%2222%22%2C%22action_history%22%3A%22null%22%7Dpnref=story
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek:
W dzieciństwie dzięki nim poznawaliśmy świat, śmialiśmy się i wzruszaliśmy. 5 listopada w Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek warto sobie o nich przypomnieć, choćby poprzez wspólny bajkowy seans z własnymi dziećmi. Ze względu na to, że 5 listopada przypada w niedzielę, w szkołach świętujmy ten dzień 6 listopada.
Cel: Dobra zabawa!
ZADANIE:
Chętne dzieci i nauczyciele przebierają się za ulubione postacie z bajek. Popuśćcie wodze fantazji i zostańcie swoim ulubionym bohaterem!
PRZEDSZKOLE 55
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
"Tysiąc Kultur - Jedna Europa" - zapraszamy na quizz
Co wiesz o założeniach projektu? Czy znasz naszych bohaterów? Czy rozumiesz najważniejsze pojęcia o których będziemy dyskutować? Przekonaj się, biorąc udział w grze Kahoot pod tym linkiem:
https://play.kahoot.it/#/k/eb21c18c-43a5-44b5-a4e1-ca379b1b302e
Gra terenowa "Bo wolność przyszła z Podgórza"
Gra terenowa
„Bo wolność przyszła z Podgórza”
27 października przedstawiciele klas IV, V i VI pod opieką Pani Magdaleny Proksch wzięli udział w grze terenowej „Bo wolność przyszła z Podgórza”, która miała upamiętnić wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości w Krakowie. Lekcja historii Polski w terenie rozpoczęła się na Placu Niepodległości (obok hali ks Korona) i prowadziła przez historyczne miejsca Starego Podgórza. Na trasie organizatorzy stworzyli stanowiska, które były odtworzeniem tamtych wydarzeń w strojach z epoki. Uczniowie mieli za zadanie np. rozszyfrować tajne meldunki, zrobić zdjęcia tablic i podobizn postaci historycznych oraz uzupełnić tekst o ważne dane z historii odzyskiwania niepodległości w Krakowie.
Płaszów był miejscem początku akcji wyzwalania Krakowa w 1918 roku. 31 października grupa Polaków pod dowództwem ppor. Franciszka Pustelnika rozbroiła austriackich żołnierzy stacjonujących w koszarach urządzonych w dawnym zajeździe Pod św. Benedyktem. Był to jeden z pierwszych krakowskich obiektów opanowanych przez Polaków podczas wydarzeń 1918 roku, które doprowadziły do oswobodzenia Krakowa i w konsekwencji odrodzenia niepodległej Polski. Grupa połączyła się później ze spiskowcami por. Antoniego Stawarza, którzy opanowali płaszowski dworzec kolejowy i wspólnie ruszyli na lewy brzeg Wisły.
Niepodległość przyszła z Podgórza praktycznie bez jednego wystrzału. Powtórzmy zatem daty. Na tajnym spotkaniu w dniu 30 października 1918 rozpoczyna się powstanie w Twierdzy Kraków, a następnie porucznik Stawarz, przy pomocy zebranych kolejarzy rozesłał depeszę do najważniejszych placówek kolejowych w Galicji. Depesza ta obwieszczała prowincji informację o udanej rewolucji w Krakowie. Kolejarze mieli polecenie kierować pociągi z austriackimi żołnierzami do stacji Kraków – Płaszów. 31 października 1918 wczesnym rankiem oddziały Stawarza zajęły dworzec w Płaszowie. Bez jednego wystrzału rozbrajano żołnierzy austriackich z pomocą harcerzy prokocimskich, a następnie zajęto koszary w Podgórzu. W tryumfalnym pochodzie żołnierze przeszli do Rynku Głównego w Krakowie.
Wydarzenia tego dnia można uznać za początek niepodległości Polski. Po podporządkowaniu się rozkazom Bolesława Roi zajęto opuszczone przez Austriaków obiekty wojskowe w Krakowie. Wszystko zatem wydarzyło się jeszcze w październiku 1918 roku.
Rada Rodziców zaprasza na Jesienny Bazarek Szkolny!
Nie wiecie co zrobić z niepotrzebną odzieżą, zabawkami lub książkami? Rada Rodziców zaprasza na Jesienny Bazarek Szkolny. W trakcie Bazarku będzie można sprzedać, oddać lub wymienić za małe ubrania, przeczytane książki lub zabawki, z których wyrosły już Wasze dzieci a przy okazji spotkać się i pogadać w miłym towarzystwie!
Jesienny Bazarek Szkolny odbywać się będzie 10 listopada (piątek) w godzinach od 17.00 do 19.00 w sali gimanstycznej naszej szkoły. Jeśli chcielibyście przynieść swoje rzeczy skontaktujcie się z nami pod numerem telefonu: 887 887 757. Zgłoszenia przyjmujemy do 7 listopada włącznie.
Apele
Uwaga!
30 października (poniedziałek) w sali gimnastycznej odbędą się krótkie apele:
cz. I -dotyczyć będzie Dnia Wszystkich Świętych
cz.II- prezentacja planu pracy Samorządu Uczniowskiego.
Przewidywany czas trwania poszczególnych spotkań ok. 20 minut.
Klasy 1- 3 godz. 9.10
Klasy 4- 7 godz. 9.35
TVN zaprasza na casting!
Europejska Odznaka Jakości
Z dumą informujemy, że nasza szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za wspaniałą pracę w projekcie Erasmus plus/ eTwinning "SOS Planet. Robotics project". Oznacza to, że nasza praca, praca naszych uczniów i szkoły została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom.
Nie da się? A da się! ;)
W związku z licznymi pytaniami odnośnie inwestycji, jaka jest realizowana na terenie znajdującym się koło Orlika informujemy, że udało nam się przekonać Zarząd Zieleni Miejskiej do sfinansowania projektu ogrodu edukacyjnego z nasadzeniami roślin pyłochwytnych (antysmogowych).
Projekt wykonała Pani Katarzyna Mucha (mama Kasi :)), w czym wsparł ją Pan Tomasz Konik (skarbnik Rady Rodziców szkoły i tata Jurka oraz Milenki).
Pani Kasia o projekcie pisze tak:
Ogród służyć będzie dzieciom w wieku szkolnym, ale też przedszkolakom, a dzięki temu, że teren zyska wejście od strony Młynówki, również mieszkańcom Krowodrzy.
Wyposażenie ogrodu ma służyć edukacji i zabawie, bo w ogrodzie spędzają też czas dzieci ze świetlicy szkolnej.
W ogrodzie znajdzie się:
- altana-klasa zewnętrzna, z ławkami i miejscem dla nauczyciela, umożliwiające przeprowadzenie w ogrodzie lekcji oraz warsztatów (np. ART-Eko https://budzet.krakow.pl/projekty/ 2020-warsztaty_artystyczno- ogrodnicze_dla_dzieci.html),
- tablice do rysowania,
- tablica-stacja meteo z instrumentami mierniczymi i miejscem do zapisywania pomiarów,
- tablice umożliwiające umieszczanie w ogrodzie wystaw/dekoracji/elementów wykonanych na warsztatach,
- stoliki umieszczone pod zacieniaczami - w ogrodzie zdecydowanie brakuje cienia,
- wyniesione donice/grządki,
- beczka na deszczówkę,
- skrzynia na narzędzia,
- liczne nasadzenia drzew i krzewów opisane tabliczkami z nazwami gatunkowymi,
- ścieżka sensoryczna, tzw. "bosych stópek",
- miejsce z hamakami do relaksu.zabawy,
- biblioteczka wymiany książek.
Do ogrodu zostanie również przeniesiona szklarnia i kompostownik, który szkoła otrzymała na wiosnę.Jesteśmy przekonani, że będzie to miejsce, które z powodzeniem będzie wykorzystywane przez dzieci naszego przedszkola oraz szkoły zarówno do nauki jak i zabawy!
Zastępstwa- informacja
Szanowni Państwo,
wychodząc naprzeciw prośbom niektórych Rodziców informujemy, że komunikaty odnośnie zastępstw lub odwołanych zajęć opróćz Librusa będą ponownie zamieszczane na szkolnej stronie w zakładce "ZASTĘPSTWA".
Oferta Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych
Moduł Oferta Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych został zmodyfikowany
Europejski Tydzień Kodowania
Zakończyliśmy udział w jubileuszowym Europejskim Tygodniu Kodowania. Aktywnie braliśmy udział w różnych działaniach: od najprostszych - kodowanie bez komputerów, aż do najtrudniejszych - nasze roboty jeżdżą już po prostej i pokonują zakręty !
Tydzień Kodowania się już zakończył, ale my programujemy przez cały rok :)
Miło nam poinformować, iż klasa 3a i nasza szkoła została wyróżniona prestiżową Narodową Odznaką Jakości za projekt eTwinning Wzorowy Uczeń.
Gratulujemy p. Katarzynie Ratkowskiej i jej uczniom, którzy aktywnie realizowali ten projekt!
Bierzemy udział w akcji SPORTBONUS!
Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Babcie, Dziadkowie, Uczniowie naszej szkoły:
Głosujmy na nasze
PRZEDSZKOLE 55 KRAKÓW
na stronie www.sportbonus..pl
link:
https://www.sportbonus.pl/klub/przedszkole_55_krakow-1289To największa bezpłatna akcja społeczna w historii polskiego sportu pod honorowym patronatem MKOL-u.
Ambasadorem jest mi.in. Tomasz Frankowski, Oliwia Jędrzejczak, Apoloniusz Tajner...
ZDOBYWAJMY NAGRODY dla dzieci np. sprzęt sportowy, środki na szkolenie dzieci, spotkanie z olimpijczykami etc.....GŁOSUJEMY!
Międzynarodowo głosujemy na logo projektu Erasmus+ "Tysiąc kultur - jedna Europa"
http://www.tricider.com/brainstorming/2lu72iXw2HB
Zapraszamy Uczniów, Rodziców, Nauczycieli oraz Odwiedzających Stronę do głosowania. Wybierzcie najlepsze Waszym zdaniem logo i kliknijcie "VOTE". Możecie także zostawić pozytywny komentarz przy wybranym logo. Głosujemy do 27 października :)
ps. Szczególnie zachęcamy do głosowania na logo stworzone przez reprezentanta naszej placówki ;)
Nasi kandydaci na logo "Tysiąc kultur - jedna Europa"
W szkolnym konkursie na projekt logo zwyciężyły trzy prace, które reprezentują naszą placówkę w głosowaniu międzynarodowym. Autorami prac są Adam Drzonek z IV grupy przedszkola i Zuzia Rak z klasy 3a . Wszystkim uczestnikom gratulujemy i informujemy, że pokonkursową wystawę prac można podziwiać w hallu szkoły :)
Szkolna gazetka!
Uwaga!
Zakładamy szkolną gazetkę! Jeśli chcecie ją z nami współtworzyć, zapraszamy w czwartki o 13.50 do sali 40.
Nasza gazetka nosi narazie roboczy tytuł: "Na 34!", ale już dziś ogłaszamy konkurs na nazwę gazetki oraz na logo, które będzie widniało na tytułowej stronie.
Propozycje prosimy składać w gabinecie Pani Dyrektor do końca października 2017r.
W związku z faktem, że jesteśmy nowoczesną szkołą- nasze pisemko też idzie z duchem czasu i będzie tworzone w wersji elektronicznej na platformie juniormedia.pl. Dzięki temu będzie zawierało nie tylko mądre i ciekawe teksty, ale również zdjęcia a nawet- filmy!
Zapraszamy wszystkich chetnych z klas 4-7 do współtworzenia naszej gazetki!
Najbliższe spotkanie redakcji już 19 października o 13.50 w sali 40.
Informacja dla Rodziców- Librus
Szanowni Państwo,
zalecamy korzystanie z dziennika elektronicznego za pomocą przeglądarek internetowych. Korzystanie z aplikacji jest oczywiście możliwe, ale prosimy pamiętać, że nie posiada ona wszystkich funkcji, które oferuje e-dziennik.
Z poważaniem
Paulina Serednicka, dyrektor
Święto KEN
13 października o godzinie 10.45 w sali gimnastycznej odbędzie się uroczysty apel dla klas 2-7 z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej.
Tego dnia uczniów obowiązuje strój galowy.
Informacja dla Rodziców
Uprzejmie informujemy, że od roku szkolnego 2017/2018 został uruchomiony nowy „Program dla szkół” w miejsce dotychczas realizowanych programów „Owoce
i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”. W programie mogą uczestniczyć dzieci uczęszczające do klas I-V szkół podstawowych.
W ramach programu dzieci mogą bezpłatnie otrzymywać owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne oraz brać udział w działaniach edukacyjnych przeprowadzanych przez szkoły podstawowe mających poprawić wiedzę uczniów na temat zdrowych nawyków żywieniowych, pochodzenia żywności i rolnictwa oraz przeciwdziałania marnotrawieniu żywności.
Produkty owocowo-warzywne objęte programem to:
- owoce: jabłka, gruszki, śliwki, truskawki
- warzywa: marchew, rzodkiewka, papryka słodka, kalarepa, pomidorki
- soki: owocowe, warzywne, mieszane
W każdym z 10 tygodni w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 dzieciom udostępnia się co najmniej 4 porcje owoców i warzyw. Łączna liczba porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu owocowo - warzywnego w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 wynosi 45.
Produkty mleczne objęte programem to:
- mleko białe
- jogurt naturalny
- kefir naturalny
- serek twarogowy
W każdym z 10 tygodni w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 dzieciom udostępnia się co najmniej 3 porcje mleka i przetworów mlecznych. Łączna liczba porcji mleka i przetworów mlecznych otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu mlecznego w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 wynosi 40.
Ponadto, przypominamy szkołom, że zgodnie z Warunkami udziału w „Programie dla szkół” za jakość owoców i warzyw lub mleka i przetworów mlecznych udostępnianych dzieciom w ramach programu odpowiedzialność ponoszą zatwierdzeni dostawcy, którzy dostarczają porcje owocowo-warzywne lub mleczne do szkół. Szkoła podstawowa uczestnicząca w programie zobowiązana jest m.in.
do każdorazowego sprawdzenia ilości i jakości dostarczonych przez dostawcę produktów. W przypadku, gdy dostarczone owoce i warzywa lub mleko i przetwory mleczne nie spełniają wymagań jakościowych lub ich wygląd/zapach budzą jakiekolwiek wątpliwości dotyczące świeżości i przydatności do spożycia nie powinny zostać przyjęte przez szkołę. Szkoła ma obowiązek odmówić przyjęcia tych produktów i zgłosić taką sytuację do dostawcy i Oddziału Terenowego KOWR. Natomiast dostawca zobowiązany jest do wymiany wadliwej partii produktów.Jednocześnie informujemy, że szczegółowe informacje dotyczące warunków uczestnictwa w „Programie dla szkół” można uzyskać na stronie internetowej http://www.kowr.gov.pl/.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Departament Wspierania Konsumpcji
Ślubowanie klas pierwszych
Serdecznie zapraszamy na uroczystość ślubowania klas pierwszych, która rozpocznie się 13 października o 8.45 w dużej sali gimnastycznej.
Uczniów obowiązuje w tym dniu strój galowy.
Archiwum Aktualności