Z dumą inofmrujemy, iż uczennice naszej szkoły Joanna Argasińska oraz Anna Młynarczyk zakwalifikowały się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Biologicznego.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnym etapie konkursu!
Z dumą inofmrujemy, iż uczennice naszej szkoły Joanna Argasińska oraz Anna Młynarczyk zakwalifikowały się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Biologicznego.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnym etapie konkursu!
Z dumą informujemy, iż uczniowie naszej szkoły: Jan Capik oraz Stanisław Frączek zakwalifikowali się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Geograficznego.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w kolejnym etapie!
10 listopada na Placu Teodora Axentowicza odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości zorganizowane przez Radę Dzielnicy V Krowodrza. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły oraz poczet sztandarowy.
Obchody rozpoczęto wspólnym wykonaniem hymnu państwowego przez wszystkich zgromadzonych.
Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili przedstawiciele Rady Dzielnicy V
i Urzędu Miasta Krakowa oraz Parlamentarzyści. Obchody uświetniły pięknie zaśpiewane pieśni patriotyczne przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5.
Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przy obelisku upamiętniającym więźniów obozów zagłady.
Moduł STOŁÓWKA SZKOLNA został zmodyfikowany
Zakończyliśmy realizację dwuletniego projektu pt. "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Trzy grupy odbiorców, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi, Szkoły Podstawowej nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie oraz dorosłe osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej brały udział w cyklu warsztatów kreatywnych.
Każde spotkanie związane było z inną dziedziną twórczości, którą zajmował się Stanisław Wyspiański, pracując w Szafirowej Pracowni przy ulicy Krowoderskiej w Krakowie.
Uczestnicy projektu między innymi malowali swoje autoportrety, widoki z oka, ozdabiali sosnowe stołki w motywy roślinne, stworzyli płaskorzeźby z gliny przedstawiające kwiaty znane z twórczości Wyspiańskiego. Powstały zakładki do książki z wykorzystaniem motywów roślinnych w technice frotażu, ekslibrysy oraz projekty własnych wersji nowego kostiumu Lajkonika – wszystko inspirowane twórczością artysty.
Dodatkowo przeprowadzliśmy 10 spotkań dla dzieci i młodzieży, ze szkół małopolski, które zgłosiły się do zadania. Każda grupa odwiedziła „Szafirową Pracownię” - fizycznie lub zdalnie, gdzie obejrzała prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości Wyspiańskiego w okresie szafirowym a następnie zrealizowała wybrane warsztaty artystyczne.
Wszystkim uczestnikom projektu udostępniono nieodpłatnie przygotowane przez Muzeum Narodowe w Krakowie:
- grę miejską - Przygotowanie do wesela,
- tapety na telefony komórkowe i tablety z motywami dzieł Stanisława Wyspiańskiego,
- mapę szlaku Wyspiańskiego.
Uczestnicy zadania natchnieni "Szafirową Pracownią" oraz dziełami, które w niej powstały stworzyli projekt muralu inspirowany twórczością artysty. Malarstwo wielkoformatowe zostało zrealizowane w plenerze, w pobliżu ostatniej pracowni artysty, jest wyrazem przyjaźni zawartej ze Stanisławem Wyspiańskim.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Partnerzy:
HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
Stowarzyszenie "Dobrze"
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej
KULTURATKA.PL
niepelnosprawni.pl
Małopolska Policja wraz z partnerami ogłaszają konkurs dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych województwa małopolskiego, mający na celu dotarcie
do jak największego grona odbiorców - seniorów, narażonych na bezduszne działania oszustów, przez których niejednokrotnie tracą dorobek całego życia.
Jest to II edycja, w której dzieci pomagają zadbać o bezpieczeństwo seniorów z rodziny
oraz z najbliższego otoczenia. Niewątpliwie tylko systematyczna realizacja zadań związanych z bezpieczeństwem osób starszych przyniesie pozytywne efekty. Dlatego zapraszamy wszystkich uczniów, którzy chcą pomóc ochronić seniorów.
Zadanie polega na wykonaniu pracy konkursowej w dowolnej technice, np. w postaci: zdjęcie, grafika, komiks, mem itp. przeznaczone dla seniorów o tematyce dotyczącej zagrożeń oszustwami, z jakimi osoby starsze mogą się spotkać na co dzień. Zakres tematyczny pracy konkursowej powinien odnosić się do najczęstszych metod działania oszustów
„na policjanta”, „na wnuczka” itp. W konkursie można przesłać jedną pracę w postaci zdjęcia/grafiki lub w formie reportażu do pięciu zdjęć.
Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, w wyniku, którego zostaną wyłonione najlepsze materiały profilaktyczne z obszaru oszustw popełnianych na osobach starszych, czym poszerzy się grono osób świadomych występujących zagrożeń. Prace posłużą również
do realizacji spotu profilaktycznego.
Uczniowie poprzez swoje prace zaprezentują metody działania oszustów i sposoby
ich unikania. W ciekawy, atrakcyjny i komunikatywny sposób poinformują seniorów, jak nie stać się ofiarą przestępstwa, a także sami zwrócą uwagę na to, że takie rzeczy, zdarzają
się wokół nich i skłoni ich to do refleksji, aby samemu również nie dać się oszukać. Z punktu widzenia bezpieczeństwa dzieci, jest niezwykle istotnym, aby od najmłodszych lat wpajać dzieciom zasady, których przestrzeganie może w znaczący sposób obniżyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa. Dlatego tak jest ważne, aby prowadzić działania równolegle, skierowane do każdej grupy wiekowej, ukierunkowane na podnoszenie świadomości oraz kształtowaniu pożądanych postaw i zachowań w sytuacji zagrożenia oszustwem. Uczymy społeczeństwo bronić się przed skrzywdzeniem czy wykorzystaniem.
Zachęcamy uczniów do stworzenia prac, którymi dotrzemy do pokolenia seniorów
i przekażemy im wiedzę dotyczącą metod działania oszustów. Ostrzegajmy przed sprawcami, którzy, wielokrotnie wykorzystują dobroduszność, obniżony poziom czujności starszych
i samotnych osób, a także izolację społeczną spowodowaną pandemią do osiągnięcia swoich przestępczych celów. Natomiast młodych ludzi uczymy wrażliwości na drugiego człowieka
i tego by wspólnie dbać o swoich bliskich. Zaktywizowanie uczniów i ukierunkowanie
ich na podniesienie świadomości niebezpieczeństw wśród osób starszych przyczyni
się do podniesienia świadomości społecznej w tym obszarze, a tym samym zmniejszenia ilości osób pokrzywdzonych.
Wspólnie z partnerami projektu: Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Radiem Kraków S.A., oraz Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Hugona Kołłątaja w Krakowie chcielibyśmy zadbać o osoby starsze oraz samotne i przestrzegać je, aby nie dały się oszukać. Poprzez wspólne działania chcielibyśmy dotrzeć do starszego pokolenia – do wszystkich mieszkańców Małopolski. Obecna sytuacja dotycząca epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 i związane z tym ograniczenia uniemożliwiają bezpośrednie dotarcie do osób starszych, ponieważ seniorzy dbając o swoje zdrowie rzadziej i w mniejszym gronie uczestniczą w spotkaniach. Dlatego dotarcie przez dzieci i stworzenie przez nich prac ostrzegających przed oszustami sprawi, że o tym problemie będzie się rozmawiać, ponieważ to ważny społecznie temat. Będzie to prowadzić do zwiększenia świadomości społecznej a w konsekwencji mniej seniorów znajdzie się
w gronie poszkodowanych.
Konkurs jest również apelem do wszystkich młodych ludzi o przekazanie ostrzeżeń seniorom ze swoich rodzin oraz seniorom mieszkającym w sąsiedztwie. Im więcej seniorów będzie świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych. Wyróżniający się uczniowie otrzymają nagrody rzeczowe z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz dyplomy, potwierdzające ich aktywność w zakresie dbania o bezpieczeństwo seniorów,
a także zostanie dla nich przygotowana uroczysta gala wręczenia nagród.
Konkurs rozpoczyna się od 23 września 2021 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń konkursowych upływa 23 listopada 2021 roku.
Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody. Regulamin i inne dokumenty znajdują się tutaj: Regulamin_konkursu_wnuczka_wnuczek_edukuje_babcia_dziadek_sie_stosuje(1).pdf
„Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”
Pomóż chronić seniorów!
Zapraszamy na występy uczniów z wszystkich klas nauczania początkowego z okazji Święta 11 listopada.
Moduł STOŁÓWKA SZKOLNA został zmodyfikowany
Z dumą informujemy, iż uczeń naszej szkoły- Franciszek Zachuta z kl. 8c- zakwalifikował się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Matematycznego.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w kolejnym etapie!
Z dumą informujemy, iż do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego zakwalifikowały się następujące uczennice:
1. Barcicka Alicja
2.Cięciel Nina
3.Kaszycka Marcelina
4.Mierniczek Zofia
5.Pacześniak Sonia
6.Seweryn Maria
7.Skórczyńska Hanna
8.Wiedyska Weronika
Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w kolejnym etapie konkursu!
Z dumą informujemy, iż do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego zakwalifikowali się:
1. Belczyk Rafał
2. Belczyk Michał
3.Capik Jan
4.Ekaterina Chernayeva.
5.Klich Michał
6.Koksal Abdullah Bera
7. Mierniczek Zofia
8. Plewniak Maja
9. Prokopowicz Milena
10. Solarz Konrad.
Gratulujemy wszystkim uczniom oraz ich nauczycielom i trzymamy kciuki za sukces w kolejnym etapie konkursu!
Szanowni Państwo!
Rada Dzielnicy V Krowodrza serdecznie zaprasza Państwa Dyrektorów, Grono Pedagogiczne oraz wszystkich uczniów i ich rodziców na Dzielnicowe Obchody Święta Niepodległości w Krowodrzy.
Wydarzenie odbędzie się w dniu 10 listopada 2021 roku o godzinie 12.00 na Placu Teodora Axentowicza.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczczenia 103. rocznicy odzyskania niepodległości."
Program uroczystości:
Z wyrazami szacunku
Maciej Żmuda
Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy V Krowodrza
Drodzy Uczniowie!
Zakończyliśmy już weryfikację projektów, jakie zostały złożone w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego.
Pod głosowania, jakie odbędą się 22 i 23 listopada 2021r. , zostaną poddane trzy projekty, które zamieszczamy poniżej:
1. Projekt uczennicy klasy 4b- Nadii Nazim "NOWA TABLICA MULTIMEDIALNA W KLASIE"
eduresized_projekt_SBO_tablica_multimedialna.jpg
2. Projekt złożony przez uczennice klas 7b i 7a: Weronikę Wiedyskę, Natalię Trzepacz oraz Polę Klohes - "MODERNIZACJA PRACOWNI KOMPUTEROWEJ"
Modernizacja_szkolnej_pracowni_komputerowej04112021.pdf
3. Projekt złożony przez ucznia klasy 4a - Wojciecha Janika "#ODnowa" (MODERNIZACJA SZKOLNEJ CZYTELNI)
Szkolny_budzet_obywatelski_2021_Wojciech_Janik_4a.pdf
Zachęcamy wszystkich uczniów do zapoznania się ze szczegółami projektów a ich autorów do promocji projektów wśród szkolnej społeczności :D
W ubiegły weekend zakończyły się Mistrzostwa Polski Juniorek w gimnastyce artystycznej, w których brała udział uczennica klasy 8C -Lena Włoch. Startowały w nich łącznie 93 zawodniczki z całej Polski, a Lena uzyskała następujące wyniki:
1.Tytuł Mistrzyni Polski w układnie ze wstążką (złoty medal).
2.Tytuł Wicemistrzyni Polski w układzie z maczugami (srebrny medal).
3.Tytuł drugiej Wicemistrzyni Polski w układzie z piłką (brązowy medal).
4. Czwarte miejsce w wieloboju.
5. Z koleżankami zdobyła Drużynowego Mistrza Polski Juniorek.
GRATULUJEMY wspaniałych dokonań, jesteśmy dumni z faktu, że Lena jest uczennicą naszej szkoły!
Zachęcamy wszystkich do obejrzenia krótkich filmików z występów Leny na Mistrzostwach :)
Już za tydzień wspólnie uczcimy 103. rocznicę naszej Niepodległej.
Z tej okazji:
1. Bierzemy udział w akcji Niepodległa do hymnu!
W samo południe 10 listopada, wszystkie klasy we własnych salach odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego. https://liblink.pl/QMNST3sZeU
Niepodległa do hymnu to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, zapoczątkowane w 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczcijmy najważniejsze święto i wyślijmy w świat sygnał, że potrafimy zjednoczyć się w tak wyjątkowym dniu dla naszej Ojczyzny!
2. W ciągu najbliższego tygodnia każda klasa przygotowuje biało-czerwone kokardy narodowe; można zrobić to samodzielnie w domu albo wspólnie całą klasą, np. podczas lekcji wychowawczej lub plastyki, słuchając przy tym pieśni legionowych, np. https://liblink.pl/UqtIxlAmlO
Kokardami przyozdobimy swoje stroje galowe 10 listopada.
3. Dla klas 4-8 odbędzie się 10 listopada Szkolny Konkurs Historyczny Ojcowie Niepodległości
Koordynatorem obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole jest p. Grzegorz Toboła.
Już 4 listopada odbędzie się kolejna z wojewódzkich konferencji konsultacyjnych, na której wszyscy młodzi ludzie z województwa małopolskiego otrzymają możliwość zgłaszania pomysłów do „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Zapisy przyjmowane będą do 3 listopada (środa) do godziny 12:00.
- Konsultacje wojewódzkie ogólnopolskiego dokumentu strategicznego dla młodzieży to pierwsza w historii naszego państwa inicjatywa, w której przedstawiciel administracji rządowej zaprasza wszystkich młodych Polaków do tworzenia strategii państwa polskiego a tym samym do wspólnego decydowania o przyszłości Polski. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do udziału, bez względy na poglądy – mówi inicjator konsultacji, Piotr Mazurek - Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” to wydarzenie skupiające przedstawicieli środowisk młodzieżowych, uczniów, studentów i doktorantów z całej Polski, w trakcie którego podejmowane są dyskusje poświęcone ważnym tematom dla młodego pokolenia Polaków. Celem konsultacji wojewódzkich jest zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.
Dyskusje prowadzone w ramach konsultacji, podzielone są na siedem obszarów tematycznych; „edukacja i szkolnictwo wyższe”, „rynek pracy i przedsiębiorczość”, „społeczeństwo obywatelskie i kultura”, „polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, „zdrowie i sport” oraz „ekologia i klimat” oraz "Polska w Unii Europejskiej".
Konsultacje dla woj. małopolskiego rozpoczną się 4 listopada br. od godz. 17:00. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod następującym adresem: https://strategiamlodych13.webankieta.pl/
Zapisów na wydarzenie można dokonywać do 3 listopada (środa) do godziny 12:00. Konsultacje z powodu pandemii będą odbywać się zdalnie, w formie wideokonferencji.
Więcej informacji na temat konsultacji znajduje się na oficjalnej stronie konsultacji https://www.gov.pl/DlaMlodych. Każdy uczestnik spotkań konsultacyjnych otrzyma certyfikat potwierdzający udział w pracach nad stworzeniem projektu „Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia”.
Organizatorem konsultacji jest Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem - pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.
Matematyka - budowanie sekwencji, informatyka - kodowanie i odkodowywanie, zasady zdrowego żywienia. Wszystko to w jednym z zadań projektu eTwinning realizowanego w klasie 1a
Nauka języka angielskiego nie zawsze odbywa się w typowy i przewidywalny sposób... szczególnie w 1a ;)
Powered by aSc EduPage