• BLOG PSYCHOLOGA

• 10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

• 10.10.2023 10:05
      • Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka” – tak brzmi tegoroczne hasło przewodnie obchodzonego w dniu dzisiejszym Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Celem tego hasła jest zwrócenie uwagi na fakt, że osoby chore psychicznie lub zmagające się z problemami natury psychicznej na całym świecie nadal doświadczają dyskryminacji i wykluczenia społecznego.

• Zdrowie psychiczne jest definiowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako „pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż zdrowie psychiczne nie oznacza braku choroby psychicznej lub innego zaburzenia natury psychicznej. W życiu każdego człowieka pojawia się wiele trudnych momentów, sytuacji czy decyzji, które musimy podjąć. Często mówimy wtedy „jest mi ciężko na duchu”. Takie momenty w naszym życiu są całkiem normalne, pomagają nam poznać siebie, to na czym nam zależy oraz mają wpływ na to jacy jesteśmy. Ważne jest, abyśmy potrafili zwracać uwagę na m. in. objawy takie jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, lęk czy zmęczenie. Jak długo one trwają? Czy mijają? Czy mają wpływ na moje funkcjonowanie na co dzień? Czy mi przeszkadzają? Warto zadawać sobie te pytania, zwracać uwagę na objawy i być uważnym, gdyż pomimo że są to nieuniknione stany i uczucia jakich doświadczamy, utrzymujące się dłużej, nasilające się i nieprzemijające mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych lub mieć znaczny wpływ na pogorszenie się naszego zdrowia psychicznego.

Jak zatem dbać o zdrowie psychiczne?

- bądź uważny, obserwuj siebie, swoje emocje i myśli, a także dziel się nimi z innymi, aby zmniejszyć napięcie emocjonalne;

- spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu i dbaj o kontakt z naturą;

- bądź aktywny, uprawiaj sport, biegaj i ruszaj się jak najwięcej, lecz pamiętaj, aby formę aktywności dostosować do swoich możliwości;

- odżywiaj się zdrowo, zwracaj uwagę na to co zjadasz, w jakich ilościach i w jaki sposób (jedzenie w biegu także ma duży wpływ na to, jak się czujemy);

- dbaj o relacje, pielęgnuj te, które dodają Ci sił i Cię wzmacniają oraz pozwól sobie zakończyć te, które mają na Ciebie negatywny wpływ i Cię osłabiają;

- dbaj o dobrą higienę snu, wietrz pokój przed snem, zadbaj o ciszę oraz zwracaj uwagę na to, jaka długość snu jest Ci potrzebna, aby się wyspać;

- pozwól sobie na chill, dbaj o relaks i odpoczynek, gdyż Twoje ciało to nie maszyna i potrzebuje czasami chwili wytchnienia;

- rozwijaj swoje pasje, ucz się nowych rzeczy i pielęgnuj swoje hobby;

- myśl o sobie dobrze i nie porównuj się z innymi, gdyż życie nie jest wyścigiem, a jedynie dobrą przygodą;

- proś o pomoc, sięgaj po nią, kiedy trudno jest Ci uporać się samemu z czymś dla Ciebie ciężkim lub kłopotliwym.

Gdzie szukać pomocy?

Kiedy jest Ci ciężko nie wahaj się i zaglądnij do psychologa lub pedagoga szkolnego. Zawsze i chętnie wysłuchają Cię, wesprą i pomogą znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji.

Nie bój się rozmawiać z wychowawcą czy innym nauczycielem – oni choć czasami wydawać się mogą groźni, także potrafią wysłuchać i pomóc.

Pamiętajmy także, że czasami wystarczy wygadać się przyjacielowi czy komuś z rodziny, aby nasze samopoczucie się poprawiło.

Możesz także skorzystać z telefonów pomocowych:

116 123 – Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie – codziennie od 14.00 do 22.00

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – całodobowo

800 70 22 22 – Linia Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego – całodobowo

800 121 121 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – całodobowo

800 111 23 – Tumbo Pomaga Dzieciom i Młodzieży w Żałobie – od poniedziałku do piątku 12.00-18.00

22 484 88 04 – Telefon Zaufania Młodych – od poniedziałku do soboty 12.00-18.00

22 484 88 01 – Antydepresyjny Telefon Zaufania – od poniedziałku do piątku 15.00-20.00

22 290 44 42 – Telefon Zaufania Fundacji „Twarze Depresji” – od wtorku do środy 9.00-11.00

Na koniec załączam ćwiczenia, które pomogą Wam potrenować uważność, tak ważną dla nas, gdyż bycie uważnym pomaga uspokoić umysł, myśli i emocje, a także lepiej radzić sobie z trudnościami na co dzień.

Pamiętajcie, aby dbać o siebie!

Wasza Pani Psycholog :)

cwiczenie_dla_ucznia.pdf