• BLOG PSYCHOLOGA

    Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
    • 23 LUTEGO - ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ
      • 23 LUTEGO - ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

      • 23.02.2024 13:14
      • Tak bardzo niechciana, a tak często wystepująca wśród nas - DEPRESJA. 
        Czym jest? Jak się objawia? I przedewszystkim - jak walczyć i jak pomóc innym?
      • Depresja jest jedną z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. 

        Według statystyk WHO na depresję choruje ponad 280 mln ludzi na całym świecie, w tym coraz częściej dotyka ona dzieci i młodzież. Jak mówią dane, na depresję chorują dzieci nawet w wieku 6 lat, a ponad 20% młodych ludzi, którzy nie osiągnęli jeszcze pełnoletności miało przynajmniej jeden epizod tej choroby. 

        Powszechnie depresja uważana jest za chorobę, która "mieści się w naszej głowie", lecz tak na prawdę dotyka on całego obszaru funckjonowania naszego organizmu. Powodować ją mogą czynniki psychologiczne takie jak, np. niska samoocena czy przewlekły stres, ale także czynniki biologiczne, np. zaburzenia hormonalne oraz czynniki społeczne/środowiskowe jak, np. ciężka sytuacja rodzinna. Często trudne wydarzenia w naszym życiu, takie jak, np. utrata kogoś bliskiego także może przyczynić się do powstania tej choroby. Depresja ma zatem wpływ na wszystkie aspekty naszego życia.

        Warto dodać, że depresja to nie tylko smutek, gdyż ten towarzyszy nam zazwyczaj przez kilka godzin, czasem dni, lecz w końcu mija. Wracamy wtedy do dotychczasowego funkjconowania, wychodzimy ze znajomymi, zajmujemy się naszym hobby, powraca nam apetyt oraz śpimy spokojnie. Jednak, kiedy smutek jest przy nas obecny i staje się naszym "partnerem podróży", a my mamy wrażenie, że już zawsze będzie z nami obok, a także zauważamy, że wszystko wokół nas blaknie, staje się szare, bezbarwne i beznadziejne należy się zatrzymać, gdyż prawdopodobnie smutek zabrał ze sobą nowego kompana podróży jakim jest depresja. 

        Jak zatem objawia się depresja?
        Często lekceważymy lub zwyczajnie nie zauważamy pierwszych symptomów tej choroby. Gorsze wyniki w nauce tłumaczymy jako brak koncentracji, a gorszy nastrój czy płaczliwość tłumaczymy buntem lub burzą hormonów, trudności ze spaniem zrzucamy natomiast często na pogodę czy nawał pracy. Należy jednak zatrzymać się, poobserwować siebie lub bliską nam osobę i zastanowić się, czy aby na pewno to tylko... chwilowe? 

        Charakterystyczne dla depresji jest obniżone funkjconowanie w cztrech głównych obszarach takich jak:
        1. nastrój - obniżony, czeste uczucie ciągłego smutku, przygnębienia, poczucia winy czy beznadziei, a także drażliwość czy brak odczuwania przyjemności;
        2. myślenie - negatywne myśli o sobie, świecie czy przyszłości, obniżona samoocena, poczucie bycia gorszym oraz brak sensu życia;
        3. zachowanie - mniejsza aktywność, częsta niechęć lub niemoc wychodzenia z łóżka, trudności z koncentracją i decyzyjnością, brak chęci do działania czy zachowania autodestrukcyjne;
        4. ciało - zmeczenie, poczucie napięcia i stresu, utrata apetytu, zaburzenia snu, bóle brzucha, migreny czy nerwobóle.

         

        Są to tylko niektóre z możliwych objawów, jakie mogą wystąpić w depresji. 
        Warto wspomnieć, że depresji mogą towarzyszyć tzw. myśli rezygnacyjne, a także zachowania samobójcze i to właśnie one stanowią największe zagrożenie w tej chorobie. 

        Należy pamiętać, że osoba w depresji cierpi tak samo, jak osoba chora somatycznie. Kiedy jesteśmy chorzy i nie możemy przestać kaszleć czy zatrzymać kataru udajemy się do lekarza, a następnie po leki oraz stosujemy się do innych zaleceń. Tak jak wtedy, gdy jesteśmy chorzy i nie sprawimy, że za sprawą magicznej różdżki przestaniemy kaszleć, tak osoba zmagająca się z depresją "nie weźmie się w garść". Ona także potrzebuje wsparcia i pomocy! 

        Jak w takim razie pomóc?
        Traktuj przedewszystkim emocje i uczucia tej osoby jako ważne. Nie bagatelizuj, nie oceniaj i nie porównuj mówiąc "inni mają gorzej" czy "to minie" - to z pewnością nie pomaga. Bądź uważny - zwracaj uwagę na zachowanie oraz na to, co i w jaki sposób komunikuje druga osoba. Nie rozmawiaj w biegu czy półsłówkami, lecz znajdź czas i przestrzeń na swobodny kontakt i rozmowę. Słuchaj, lecz uważnie - dopytuj, zadawaj pytania i parafrazuj. Także to, co równie ważne to po prostu bądź. Możesz zaproponować wspólny spacer, wyjście do kina, odrobienie lekcji, a nawet zwyczajne posiedzenie i pomilczenie razem. Warto rozważyć również inne formy pomocy takie jak, np. pójście do specjalisty czy szukanie wsparcia u osób dorosłych - rodzic, sąsiad, nauczyciel, pedagog czy psycholog. 

        Jeśli jednak jest Ci trudno lub nie wiesz co zrobić, jak pomóc sobie lub bliskiej osobie - pod poniższym linkiem znajdziesz  numery pomocowe: 
        NUMERY POMOCOWE

        Pamiętaj - depresja może dotknąć każdego z nas, niezależnie od płci, wieku czy tego co robimy. Jest to choroba i należy z nią walczyć! 

        Poniższy link przedstawia krótką historię Amelii, która opowiada o swoim doświadczeniu zmagania się z depresją młodzieńczą. 
        HISTORIA AMELII

        W tym ważnym dniu, jak i w każdym pozostałym dbaj o wyzwalanie szczęśliwych hormonów!!! laugh

        Wasza Pani Psycholog heart

      • Wróć do listy artykułów