Zdrowych, bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń oraz szczęśliwego powrotu do szkoły życzą Opiekunowie Małego Samorządu Uczniowskiego.
Od 1998 roku odbywają się w Krakowie Pola Nadziei.
Znakiem rozpoznawczym akcji są żonkile, które są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach nieuleczalnie chorych, będących u kresu życiowej drogi, którzy oczekują naszej pomocy i opieki. Wiosną, kiedy kwitną - zbieramy fundusze dla hospicjum. Za każdy datek ofiarodawca otrzymuje żonkilową pamiątkę.
W naszej szkole dzieci kwestowały w dniach 18 – 31 maja. Zebraliśmy 563 złote i 69 groszy. Pieniądze zostały przekazane na rzecz Hospicjum Św. Łazarza w Krakowie.
Serdecznie dziękuje uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy wsparli kampanię Pola Nadziei.
2 maja, począwszy od 2004 roku obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.
W tym dniu chcemy okazać szacunek naszej fladze narodowej, wywieszając ją w widocznych miejscach.
Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Barwy te są takie same jak kolory godła państwowego (biały orzeł na czerwonym polu). Górny pas flagi oznacza białego orła, a dolny – czerwone pole tarczy herbowej.
Kolory polskiej flagi mają następujące znaczenie. Kolor biały oznacza srebro, a także wodę oraz czystość. Kolor czerwony jest symbolem ognia, oznacza odwagę i waleczność.
ZAPAMIĘTAJ !
- z flagą Rzeczypospolitej Polskiej należy obchodzić się z szacunkiem - zarówno, gdy wywiesza się ją lub zdejmuje, jak i podczas przechowywania, gdy nie jest eksponowana
- miejsce umieszczenia flagi powinno być honorowe, nie ujmujące jej godności oraz zapewniające jej dobrą widoczność o każdej porze dnia i nocy.
- flaga powinna być zawsze zadbana; kiedy wypłowieje lub się podrze, powinno wymienić się ją na nową.
- na fladze nie wolno umieszczać ani przyczepiać do niej żadnego znaku, litery słowa, liczby, czy jakiegokolwiek rysunku;
- flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie.
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei
i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
życzą Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom Administracji
i Obsługi Szkoły, Rodzicom oraz Uczniom
Przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego i Opiekunowie MSU.
Morze Bałtyckie jest płytkie, nie za duże, zimne i niezbyt słone. Jego nazwa pochodzi od starosłowiańskiego słowa blato, czyli wielka, słona woda.
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody i Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego.
Z tej okazji, w świetlicy szkolnej, odbyły się zajęcia mające na celu przybliżenie uczniom znaczenia wody w naszym życiu. Efektem końcowym zajęć było wykonanie przez poszczególne zespoły klasowe gazetki o Morzu Bałtyckim.
Gazetki zostały zaprezentowane w holu szkoły.
28 lutego Mały Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas 1 – 3 do piżamowej zabawy.
Tego dnia, każdy kto miał ochotę, mógł paradować po szkole w piżamie, szlafroczku, w swoich domowych kapciach, z przytulanką lub ulubioną podusią.
Sale lekcyjne zamieniły się w sypialnie. W klasach cichutko rozbrzmiewała muzyka relaksacyjna i kołysanki.
Po relaksującej drzemce dzieci namalowały swoje najdziwniejsze sny.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Mały Samorząd Uczniowski zorganizował Konkurs Pięknego Ręcznego Pisania adresowany do uczniów klas 1 – 3.
Zadaniem dzieci było przepisanie fragmentu tekstu drukowanego pismem ręcznym.
Spośród 48 prac, które napłynęły na konkurs, Jury Konkursu wybrało 14 najładniej napisanych.
Kryterium oceny prac było: staranność, czytelność, kształt liter, dociąganie do linijek, zgodność przepisanego tekstu z oryginałem.
Zwycięzcami konkursu zostali: Artur Braś 1a, Ania Sokołowska 1a, Milena Zdeb 1b, Gustaw Chrzanowski 2a, Klara Bracka 2a, Aleksandra Burda 2a, Zuzia Bienia 2a, Szymon Prokopowicz 2b, Bartosz Arciszewski 2b, Alicja Wiśniewska 3a, Aleksandra Wcisło 3a, Emilka Świda 3a, Antonina Bączkowska 3b, Hanna Stach 3b.
Serdecznie gratulujemy.
Prace oceniały: pani Dorota Kmiecik i pani Bożena Urbaniec.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego.
Święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku przypomina o bogactwie
i znaczeniu języków narodowych, podkreśla różnorodność językową na świecie, zwraca uwagę na potrzebę dbałości o język, którym posługujemy się na co dzień.
Język polski jest językiem ojczystym dla ponad 45 milionów osób, z czego około 38 milionów mieszka w Polsce. Językiem polskim posługują się liczne grupy Polaków lub osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami Polski.
Ze względu na bardzo specyficzną wymowę oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uważany jest za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, stanowiąc niełatwe wyzwanie nawet dla samych Polaków. Tym, z czego język polski słynie, jest duża liczba spółgłosek, zwłaszcza szumiących
i syczących.
„Dbaj o swój język i mów poprawnie,
ładnie, wyraźnie oraz dokładnie,
bo kto nie ćwiczy często języka,
ten się sam w mówieniu potem potyka”.
Małgorzata Strzałkowska.
W obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego włączyli się uczniowie klas 1 – 3.
Swoich sił spróbowali w "łamańcach językowych". Wspólnie recytowali wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami. Były one dużym wyzwaniem, ale również okazją do wspólnej zabawy i uśmiechu.
Posłuchajcie wierszyków, które są wspaniałą gimnastyką dla języka!
Są różne, białe, czarne, pręgowane, rude, rasowe, dachowce, lecz łączy je to,
że wszystkie mruczą, łaszą się i miauczą. Są uwielbiane i hodowane na całym świecie.
Światowy Dzień Kota to święto wszystkich naszych milusińskich kotów i kotków, które ma na celu podkreślić znaczenie tych zwierząt w życiu człowieka, uwrażliwić społeczeństwa na kocie sprawy, a także na potrzebę pomagania bezdomnym zwierzętom.
Z okazji Światowego Dnia Kota Mały Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę karmy dla bezdomnych kotków.
Jak zwykle uczniowie klas 1 – 3 wraz z Rodzicami nie zawiedli! W ciągu kilku dni uzbierali kilkadziesiąt kilogramów smakołyków dla podopiecznych Fundacji Ostoja Cztery Łapy, która zajmuje się pomocą bezdomnym zwierzętom , w szczególności kotom na terenie Krakowa i Małopolski.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy ochoczo włączyli się w naszą akcję.
Dzień Kota był wspaniałą okazją do zabawy z plasteliną. Najmłodsi uczniowie na lekcjach i zajęciach w szkolnej świetlicy ulepili przestrzenne figurki kotów, kotków
i koteczków.
Wszystkie plastelinowe kotki są śliczne i bardzo kolorowe!
Ferie zimowe to wymarzony czas odpoczynku, zabaw na śniegu i lodzie.
Pamiętajcie jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących podczas wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.
Życzymy miłego wypoczynku i szczęśliwego powrotu do szkoły.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom Obsługi i Administracji, Uczniom i Rodzicom
WESOŁYCH ŚWIĄT!
Uczniowie klas 1 – 3 udekorowali drzwi swoich klas ozdobami świątecznymi.
Dzięki tym pięknym dekoracjom mogliśmy już poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Z okazji listopadowego Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas 1 – 3 wzięli udział w konkursie plastycznym „Polska – moja ojczyzna, mój piękny kraj”.
Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie uroków naszej Ojczyzny.
Na konkurs wpłynęło 35 prac. Najładniejsze z nich zostały zaprezentowane w holu szkoły.
Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Pani Doroty Kmiecik przyznała następującą kolejność miejsc:
I miejsce Antonina Bączkowska 3b II miejsce Emilka Kołakowska 2b Alicja Wiśniewska 3a III miejsce Wiktoria Litewka 3a Jakub Bąk 3a
praca Antoniny Bączkowskiej
praca Emilki Kołakowskiej
praca Alicji Wiśniewskiej
praca Jakuba Bąka
praca Wiktorii Litewki
Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.
Rada Małego Samorządu Uczniowskiego
Opiekunowie MSU
Październik jest miesiącem, w którym szczególnie staramy się pamiętać
o zwierzętach.
Idea wprowadzenia Światowego Dnia Zwierząt narodziła się w 1931 roku
we Florencji w trakcie konferencji ekologów, którzy postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wyginięciem. Najlepszą datą wydał się dzień
4 października - dzień imienin św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt
i środowiska. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Zwierząt.
Od 4 do 11 października trwa Światowy Tydzień Zwierząt, a cały miesiąc został ustanowiony MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT.
W Polsce Dzień Zwierząt obchodzi się od 1993 roku.
W miesiącu październiku Mały Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę karmy dla bezdomnych kotków i piesków. Przez dwa tygodnie uczniowie klas 1 – 3 zebrali kilkadziesiąt kilogramów smakołyków dla podopiecznych Fundacji Ostoja Cztery Łapy.
Dziękujemy dzieciom i ich Rodzicom za okazaną dobroć i chęć niesienia pomocy potrzebującym zwierzątkom.
Rada Małego Samorządu Uczniowskiego
Opiekunowie MSU
Obrońcy Poczty Polskiej spoczywają we wspólnej mogile na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu w Gdańsku na Zaspie.
W Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny odwiedzamy groby bliskich, zapalamy znicze, składamy kwiaty i wspominamy wszystkich, którzy już odeszli.
Te listopadowe Święta Zmarłych są w Polsce również dniami pamięci narodowej. Płoną znicze na grobach bohaterów narodowych, na bezimiennych mogiłach poległych w bitwach o nasz kraj, przy tablicach pamiątkowych i cmentarnych krzyżach.. Płoną również ognie ma grobach ludzi szczególnie zasłużonych dla Polski i jej kultury.
W tych dniach, pełnych wspomnień i zadumy , uczniowie pamiętają o Patronie naszej szkoły – Obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku.
Przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego, w imieniu całej społeczności szkolnej, złożyli kwiaty i zapalili symboliczny znicz pod tablicą upamiętniającą bohaterskich Pocztowców, znajdującą się w holu szkoły.
Z pierwszej kroniki szkolnej dowiadujemy się, że nasza szkoła powstała w 1831 roku. Nie był to jednak ten budynek, w którym uczymy się obecnie. Była to mała szkółka, do której uczęszczały dzieci z dwóch podmiejskich gmin: Łobzowa i Nowej Wsi Narodowej. Tak było do roku 1905. Potem zaczęło przybywać uczniów i konieczna była budowa kolejnych budynków szkolnych. W dniu 5 września 1905 roku oddano do użytku dzieci nowy, dwupiętrowy gmach szkolny mieszczący się dziś przy ulicy Kazimierza Wielkiego nr 33.
Pierwszy dzwonek w budynku, w którym uczymy się obecne zabrzmiał 1 września 1954 roku. W tym pamiętnym dniu naukę w szkole rozpoczęło 840 uczniów.
Nasza szkoła ma długą i bogatą tradycję.
Śledząc kronikalne zapisy, dostrzegamy zmiany, które zachodziły w naszej szkole. Dokonywano przeróbek budowlanych, trwała ciągle modernizacja szkoły mającą na celu polepszenie warunków pracy uczniów i nauczycieli. Szkolni kronikarze informują o odbywających się na terenie szkoły tradycyjnych uroczystościach okolicznościowych, licznych konkursach, zabawach, wyjazdach na zielone szkoły, udziale młodzieży w akcjach charytatywnych. Wpisy o takiej tematyce pojawiają się na przestrzeni wielu lat, a wraz z rozwojem szkoły ich liczba i różnorodność rośnie.
Przez 190 lat w naszej szkole najważniejsi byli uczniowie. Zawsze mieli tu możliwości rozwijania swoich zdolności i zainteresowań w ramach różnorodnych kółek i zajęć pozalekcyjnych, czego efektem były wysokie osiągnięcia we wszelkiego rodzaju konkursach i zawodach. Potwierdzają to znajdujące się
w kronikach liczne dyplomy i nazwiska zwycięzców konkursów przedmiotowych, artystycznych i tematycznych oraz sportowych organizowanych na szczeblu szkoły, miasta, województwa oraz całego kraju.
Z okazji 190 urodzin szkoły uczniowie klas 1 – 3 przygotowali piękne laurki z życzeniami dla naszej solenizantki. Możemy je podziwiać na wystawie
w holu szkoły.
Przez 190 lat szkoły istnienia
Bez nadmiernego chwalenia
Wszyscy zgodnie orzekamy,
Że wspaniałą szkołę mamy!
Z okazji listopadowego Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy uczniów klas 1 – 3 do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Polska – moja ojczyzna, mój piękny kraj”.
Regulamin konkursu:
1. Organizatorem konkursu jest Mały Samorząd Uczniowski.
2 .Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie uroków naszej Ojczyzny (np. krajobrazów; zabytków; zakątków, do których lubicie jeździć na wakacje lub wycieczkę).
3. Prace konkursowe należy wykonać w formie płaskiej, dowolną techniką plastyczną, w formacie A3 lub A4.
4. Każdy z uczestników może zgłosić tylko jedną pracę konkursową wykonaną samodzielnie.
5. Kryteria oceny prac: zgodność pracy z tematyką konkursu, pomysłowość, estetyka i samodzielność wykonania pracy.
6. Prace składamy do wychowawców klas do dnia 5 listopada 2021 roku.
7. Praca plastyczna powinna być opisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem uczestnika konkursu.
Najładniejsze prace zostaną nagrodzone i zaprezentowane na wystawie w holu szkoły oraz na stronie internetowej naszej placówki.
Serdecznie zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w konkursie.
Rada Małego Samorządu Uczniowskiego
Opiekunowie MSU
Dziękujemy jak każdego roku!
Z każdym rokiem bardziej i goręcej,
bo to dzięki Wam, Nauczyciele,
wiemy, rozumiemy z każdą lekcją więcej.
Coraz jaśniej i słoneczniej w głowie:
już alfabet urósł w wielkie księgi,
a tabliczka mnożenia pozwala
zmieniać cyfry w liczbowe potęgi.
Już umiemy schylić się nad wierszem,
w barwach mapy przez świat powędrować.
Na termometr patrzeć przez szkło wiedzy
i rozumieć tajemnice słowa.
Dziękujemy, jak każdego roku...
Wciąż zbyt mało i nigdy zbyt wiele-
za to światło, co mroki rozjaśnia.
Dziękujemy Wam, Nauczyciele!
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, zwany powszechnie Dniem Nauczyciela.
Z tej okazji j przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego życzyli Dyrekcji, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły wszelkiej pomyślności i zdrowia.
Do życzeń dołączyli słodki upominek.
4 października odbyły się wybory do Rady Małego Samorządu Uczniowskiego.
Wybory poprzedziła kampania wyborcza. Uczniowie z klas trzecich, chętni do pracy w MSU, przygotowali plakaty z hasłami wyborczymi.
Kolejnym etapem wyborów było głosowanie, które miało charakter tajny. Wszyscy uprawnieni do głosowania uczniowie oddawali swoje głosy na kartach wyborczych, a następnie wrzucali je do urny. Można było głosować tylko na jednego kandydata.
Kandydaci z wielkim przejęciem oczekiwali na wyniki głosowania.
Komisja zliczyła oddane głosy i ogłosiła wyniki. W skład Rady weszli uczniowie, którzy otrzymali największą liczbę głosów.
W roku szkolnym 2021/2022 uczniów klas 1 – 3 będą reprezentowali: Alicja Wiśniewska 3a Hanna Stach 3b Patryk Korcyl 3a Michał Pawlik 3b
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich uczniów zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w działaniach Małego Samorządu Uczniowskiego.