• PIÓRO LEKKIE JAK PIÓRKO- blog polonistyczny

    Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
      • Czy los człowieka jest zależny wyłącznie od niego samego? - rozprawka

      • 21.01.2023 18:39
      • Przedstawiamy rozprawkę autorstwa Kasi Chernyaevej z kl. VIII c na temat: Czy los człowieka jest zależny wyłącznie od niego samego? Rozważ problem, uzasadnij swoją opinię na podstawie Balladyny Juliusza Słowackiego i dwóch wybranych tekstów kultury, spośród których przynajmniej jeden będzie utworem literackim. 
      • Kasia Chernyaeva

        kl. VIII c

         

        Czy los człowieka jest zależny wyłącznie od niego samego? Rozważ problem, uzasadnij swoją opinię na podstawie Balladyny Juliusza Słowackiego i dwóch wybranych tekstów kultury, spośród których przynajmniej jeden będzie utworem literackim.

         

                 Niezwykle dużo ludzi zastanawia się, czy może zmienić przebieg życia. Ja uważam, że jest to wykonalne, ponieważ los człowieka zależy tylko od niego samego.  W moim odczuciu ponadto nie ma takiego błędu, którego nie dałoby się naprawić. Tezę tę postaram się udowodnić, opierając się na poniższych argumentach. 

                 Jako pierwszy przykład chciałabym podać tekst „Balladyna” napisany przez Juliusza Słowackiego. Główna bohaterka – Balladyna – pragnęła władzy, co doprowadziło do tego, że zamordowała ogromną liczbę osób, między innymi: własną siostrę Alinę i kochanka – Kostryna. W zakończeniu utworu dziewczynę trafia piorun, który jest karą boga za wszystkie grzechy Balladyny. Gdyby bohaterka nie żądała tyle władzy, lub chociażby zdobyła ją w mniej okrutny sposób, to najprawdopodobniej nie zostałaby potępiona, co doskonale ilustruje sens stwierdzenia: „Los człowieka jest zależny tylko od niego samego”. 

                 Drugim argumentem potwierdzającym tezę jest utwór Ransoma Riggsa „Osobliwy dom pani Peregrine”, w którym główni bohaterowie mieszkali „w pętli”, czyli przeżywali ten sam dzień od roku 1939. Po porwaniu pani Peregrine przez potwory, wahali się, czy wyruszyć na poszukiwania ulubionej nauczycielki. Podjęli dobrą decyzję, ponieważ znaleźli opiekunkę i wrócili do swojej pętli. Gdyby tego nie zrobili, konsekwencją akcji grupy przyjaciół mogłaby się okazać śmierć. Ich los zależał od ich decyzji opuszczenia domu, pójścia ku przygodom.  

                 Jeszcze innym przykładem ilustrującym tezę o zależności losu człowieka od niego samego jest film pod tytułem „Not Okay”. Danni Sanders sfałszowała pobyt  w Paryżu, żeby zrobić wrażenie na swoim współpracowniku, który jej się podobał. W tym samym czasie odbył się we Francji atak terrorystyczny, pięć minut po tym, jak bohaterka wstawiła zdjęcie z miejsca zdarzenia. Od razu stała się sławna w internecie i wszyscy użytkownicy zaczęli jej współczuć. Ostatecznie kłamstwo wyszło na jaw, dlatego ludzie znienawidzili ją. Jakby Danni nie pragnęła sławy tak bardzo, nie zostałaby „zhejtowana” w sieci. 

                 Podsumowując poniższe rozważania, można uznać, że los naprawdę zależy tylko od nas i o tym, jak się potoczy nasze życie, decydujemy my. Nawet jeżeli popełnimy błąd, w większości przypadków da się go w jakiś sposób naprawić.

      • Wróć do listy artykułów