• PIÓRO LEKKIE JAK PIÓRKO- blog polonistyczny

    Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
      • Co nam daje poczucie szczęścia?

      • 31.03.2023 22:56
      • Przedstawiamy rozprawkę autorstwa Kasi Chernyaevej z kl. VIII c na temat: „Bo szczęście ludzkie wcale nie zależy od poziomu życiowego, lecz od harmonii serca i poglądu na życieˮ.
      • Kasia Chernyaeva

        kl. VIII c

         

        Napisz rozprawkę, w której ustosunkujesz się do słów Aleksandra Sołżenicyna: „Bo szczęście ludzkie wcale nie zależy od poziomu życiowego, lecz od harmonii serca i poglądu na życieˮ. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego tekstu literackiego. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów.

         

         

                    Na pewno prawie każdy z nas kiedyś słyszał stwierdzenie: „Pieniądze szczęścia nie dająˮ, ale czy ktoś się kiedyś zastanawiał, ile w tym jest prawdy? Sama zgadzam się z tym zdaniem, gdyż szczęście ludzkie nie zależy od poziomu życiowego, lecz od harmonii serca i poglądu na życie. Aby udowodnić prawdziwość mojej tezy, posłużę się kilkoma argumentami.

                    Na początek jako przykład podam utwór Charlesa Dickensa pt. Opowieść wigilijna. Jego główny bohater, Ebenezer Scrooge, był bardzo nieuprzejmym człowiekiem, dlatego też chodził zawsze smutny i ponury. Wizyta trzech duchów naprawdę zmieniła mężczyznę, przez co jego życie stało się lepsze, pomimo braku wahań w stanie materialnym. Został osobą miłą i optymistyczną, choć nie otrzymał z tego tytułu żadnego fizycznego wynagrodzenia.

                    Innego argumentu, który udowadnia prawdziwość słów Aleksandra Sołżenicyna, dostarcza dramat Balladyna Juliusza Słowackiego. Tytułowa bohaterka od zawsze pragnęła władzy i – dosłownie – szła po trupach do celu. Niestety, nie wszystko przebiegło zgodnie z planem, dlatego pod koniec historii dziewczyna została ukarana po przyznaniu się do winy. Przypadek ten doskonale ilustruje to, że bez harmonii serca, ale z pieniędzmi i mocą człowiek nie zajdzie zbyt daleko, bo wcześniej czy później zacznie mu brakować spokoju.

                    Myślę, że powyższe uzasadnienia wspaniale potwierdzają tezę, iż nawet gdy poziom naszego życia jest idealny, nadal będziemy czuć się nieswojo, jeżeli nie mamy pozytywnego nastawienia i akceptacji dla otaczającego świata.

      • Wróć do listy artykułów