• PIÓRO LEKKIE JAK PIÓRKO- blog polonistyczny

    Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
      • Co nam daje poczucie szczęścia?

      • 30.03.2023 22:21
      • Przedstawiamy rozprawkę autorstwa Sary Wątroby z kl. VIII c na temat: „Bo szczęście ludzkie wcale nie zależy od poziomu życiowego, lecz od harmonii serca i poglądu na życieˮ. 
      • Sara Wątroba

        kl. VIII c

         

        Napisz rozprawkę, w której ustosunkujesz się do słów Aleksandra Sołżenicyna: „Bo szczęście ludzkie wcale nie zależy od poziomu życiowego, lecz od harmonii serca i poglądu na życieˮ. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego tekstu literackiego. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów.

         

                    W naszej współczesnej rzeczywistości jesteśmy często bardzo skupieni na pieniądzach. Nie ma w tym też nic dziwnego czy nadzwyczajnego. Jak się wydaje, wszystkie systemy tego świata są nimi napędzane. Jedni ciężko pracują, aby zapewnić sobie lub swoim bliskim komfortowe życie. Inni gonią za nowymi trendami, nieustannie się ścigając. Uzależniamy całe życie od kwoty na naszym koncie. Wiele osób powie, że to być może słusznie, lecz czyż nie jest to marnowanie swojej szansy na prawdziwe poczucie spełnienia? Ile słyszymy historii o nieszczęśliwych ludziach sukcesu? W dalszej części tej rozprawki udowodnię, że droga do życiowej satysfakcji nie musi być związana tylko z aktualnym statusem materialnym.   

                    Ebenezer Scrooge z książki Charlesa Dickensa Opowieść wigilijna był zachłannym, chłodnym, ale bogatym właścicielem kantoru, który uzależnił się od posiadania pieniędzy. Nie miał przyjaciół lub znajomych, nie próbował ich szukać, wręcz odpychał od siebie każdego, kto stanął mu na drodze. Jego jedynym celem było zarabianie coraz większej ilości pieniędzy, których nie wydawał ani się z nikim nie dzielił. Prawdopodobnie żyłby tak dalej, gdyby nie pewna wigilijna noc. Nawiedziły go wtedy duchy i pokazały mu całe jego życie oraz przyszłość, jaka niewątpliwie go czeka, jeśli się nie zmieni. Ta wizja uświadomiła mu, że wcale nie chce takiej przyszłości, i obudziła w nim skrywany strach przed odrzuceniem i samotnością. Staruszek zmienił się po tym wydarzeniu całkowicie, otworzył się na siostrzeńca, pomógł rodzinie swojego pracownika, ale przede wszystkim odnalazł pogodę ducha.       

                    Poprzedni przykład był opisem człowieka, który miał dostatnie życie i nie musiał martwić się o swoje podstawowe potrzeby. Niestety nie każdy ma taką szansę, a zaufanie do własnego szczęścia wymaga czasem o wiele więcej wysiłku. Charlie Bucket, bohater opowieści Roalda Dahla Charlie i fabryka czekolady, to mały chłopiec mieszkający ze swoją liczną rodziną w ciasnym, ubogim domku. Często nie je i marznie w słabo ogrzewanym budynku, przez co jest bardzo drobny. Jednak pomimo strasznych warunków życia, bohater nie poddaje się i zachowuje w sobie nadzieję, że coś się zmieni. Niedługo później spełnia się jego największe marzenie, wywracając świat chłopca do góry nogami.    

                    Każdy z nas ma swoje problemy, które nas powstrzymują. Jednak powyżsi bohaterowie przypominają nam, że bez względu na to, jakie są to trudności, życie dostarcza możliwości, aby je przezwyciężyć i pozostać szczęśliwymi.      

      • Wróć do listy artykułów