Tongue Twisters

"Tongue Twister" oznacza zdanie, czasem krótką rymowankę, która jest wyjątkowo trudna do wypowiedzenia, ze względu na nagromadzenie sąsiadujących ze sobą podobnych zgłosek. Po polsku nazywamy je niekiedy "łamaczami języków".

Takie rymowanki próbowaliśmy ostatnio czytać na zajęciach z innowacji.
Należy przyznać, że niejeden uczeń poległ podczas próby czytania wybranych Twisterów.

Któż nie miał wcześniej problemów z wypowiedzeniem w języku polskim "chrząszcz brzmi w trzcinie"?
A tu musieliśmy wypowiedzieć trudne zdania w języku angielskim, który nie jest naszym macierzystym językiem!

Aby zadanie nie było jednak zbyt łatwie, uczniowie otrzymali jeszcze pomieszane puzzle, na których widniały pojedynce wyrazy.
Z takiego zestawu należało wpierw ułożyć całe zdania, którymi ku zdumieniu uczniów okazywały się właśnie wybrane "Twistery".
Przykładowo:
- o kotku: I SAW A KITTEN EATING CHICKEN IN THE KITCHEN,
- o łabędziach: SIX SLEEK SWANS SWAM SWIFHLY SOUTHWARDS,
- o koleżance imieniem Zuzia: I SAW SUSIE SITTING IN A SHOESHINE SHOP,
- o żeglujących ślimakach (???): SIX SLIMY SNAILS SAILED SILENTLY.

Po kolejnych karkołomnych próbach czytania tych trudnych rymowanek, uczniowie otrzymali (ku uciesze wszystkich) bardziej twórcze zadanie!
Należało do wybranego przez siebie "Twistera" narysować obrazek przedstawiający wyrażoną w nim historyjkę lub scenkę.
Oczywiście, rymowankę należało wkomponować w rysunek.

Efekt pracy możemy podziwiać w galerii obrazków, klikając na poniższy link: