2017 - 2019 NOWY PROJEKT ERASMUS PLUS DLA PRZEDSZKOLA I SZKOŁY "TYSIĄC KULTUR - JEDNA EUROPA"

Elementy pedagogiki Marii Montessori w naszym przedszkolu - warsztaty dla dzieci

W związku z realizacją projektu, w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty poświęcone Marii Montessori. Dzieci poznały kim była i dowiedziały sie o  istocie pedagogiki Marii Montessori, która polega na stwierdzeniu, że każde dziecko jest inne i powinno rozwijać się według stworzonych przez siebie indywidualnych planów rozwojowych. W planach tych zapisane są jego możliwości, kompetencje i umiejętności, umożliwiające mu naukę samodzielną i efektywniejszą. Dzieci w naszym przedszkolu mogły zobaczyć i same doświadczyć w jakis sposób wykorzystuje się te elementy na zajęciach. Następnie, dzieci w kilkuosobowych zespołach poprzez zabawę zdobywały nowe doświadczenia. Jedna grupa  układała klocki  według wzoru,  inna przesypywała kaszę , groch i ryż do miseczek za pomocą łyżeczek, inna nalewała wodę z dzbanka. Dzieci ćwiczyły czynności dnia codziennego tj. nakrywanie do stołu, przygotowanie do posiłku. W sali odbyła się  „lekcja ciszy”- wartościowy elementem montessoriańskiej pedagogiki, który pomaga odnaleźć dziecku spokój i równowagę.