2017 - 2019 NOWY PROJEKT ERASMUS PLUS DLA PRZEDSZKOLA I SZKOŁY "TYSIĄC KULTUR - JEDNA EUROPA"

Wszystko o projekcie, założenia, regulaminy itp

Projekt robotyczny Erasmus plus "SOS Planet" przeznaczony jest dla klas 4-6 i będziemy go realizowali w latach 2015-2017.

Naszymi partnerami w projekcie są: Hiszpania, Turcja, Grecja i Słowacja.

Szkolny zespół nauczycieli realizujących projekt to panie: Joanna Czelny, Maria Jabłońska, Anna Kluk, Magdalena Nawrocka, Marzena Radom-Kuźma, Katarzyna Ratkowska.

Skąd pomysł?
Uważamy, że efektywna edukacja powinna być innowacyjna i motywująca tak, aby pomóc uczniom osiągać dobre rezultaty i nabywać podstawowe umiejętności. Te umiejętności są potrzebne, aby uczniowie mogli z powodzeniem funkcjonować w ciągle zmieniającym się świecie, dostosować się do niego i podejmować inteligentne i rozważne decyzje w przyszłości.

Nasze cele.

• Oswojenie uczniów ze światem technologii i programowania robotów, tak, aby w przyszłości mogli łączyć z tymi zagadnieniami swoją karierę.
  • Stworzenie motywujących aktywności, dzięki którym uczniowie mogą zdobywać umiejętności w sposób, który sprawia im radość.
  • Pomoc nauczycielom w poszerzaniu horyzontów - użycie robotyki w edukacji, użycie zarówno tradycyjnych jak i innowacyjnych narzędzi do projektowania i wprowadzenia projektu w życie.
  • Pomoc uczniom w rozwijaniu podstawowych umiejętności na podstawie problemowej metody nauczania. Tym samym zachęcanie nauczycieli, by używali więcej nowoczesnej metodologii.
  • Rozbudzenie i utrzymanie ciekawości i chęci do dalszego zgłębiania technologii i nauk ścisłych.
To podejście ma na celu dzielić entuzjazm dla wynalazków, nowych doświadczeń, wspomaga utrzymanie otwartego umysłu, kontrolę stresu, buduje świadomość własnej wartości, pomaga poznać siebie i efektywnie komunikować się z innymi.

Dodatkowo mamy na celu:
  • Podniesienie świadomości na temat zmian klimatu.
  • Podniesienie świadomości europejskiego wymiaru społeczności, utrzymanie pozytywnego stosunku do wszystkich członków kultur europejskich.
  • Stworzenie warsztatów robotyki dla dzieci z klas 4-6

Zakładane rezultaty.
Głównym rezultatem projektu będzie e-book zawierający całą wiedzę i procedury, jakie przyswoją sobie uczniowie po zmierzeniu się z Misjami i Wyzwaniami. Zawierać będzie objaśnienia, diagramy, rysunki, tutoriale, relacje fotograficzne i filmy, które objaśnią programowanie robota, analizy i rozwiązania problemów, pytania i odpowiedzi etc. E-book służyć będzie jako źródło wiedzy dla organizacji i prowadzenia warsztatów robotyki dla uczniów, prowadzonych po zakończeniu projektu przez biorących w nim udział uczniów.

Kolejnym oczekiwanym rezultatem będzie wyszkolenie nauczycieli w stosowaniu nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych w klasach, a także w metodach edukacji problemowej.

Oczekujemy, że uczniowie polepszą swoją znajomość języka angielskiego, osiągną większe umiejętności w rozwiązywaniu problemów, współpracy, wykształcą niezależność i wyższy stopień umiejętności logiczno-matematycznych - to ostatnie dzięki programowaniu i projektowaniu robotów - a także lepszą świadomość problemów związanych ze środowiskiem.

Wszelkich informacji o projekcie udziela koordynator: pani Katarzyna Ratkowska.