W związku z realizacją projektu, w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty poświęcone Marii Montessori. Dzieci poznały kim była i dowiedziały sie o istocie pedagogiki Marii Montessori, która polega na stwierdzeniu, że każde dziecko jest inne i powinno rozwijać się według stworzonych przez siebie indywidualnych planów rozwojowych. W planach tych zapisane są jego możliwości, kompetencje i umiejętności, umożliwiające mu naukę samodzielną i efektywniejszą. Dzieci w naszym przedszkolu mogły zobaczyć i same doświadczyć w jakis sposób wykorzystuje się te elementy na zajęciach. Następnie, dzieci w kilkuosobowych zespołach poprzez zabawę zdobywały nowe doświadczenia. Jedna grupa układała klocki według wzoru, inna przesypywała kaszę , groch i ryż do miseczek za pomocą łyżeczek, inna nalewała wodę z dzbanka. Dzieci ćwiczyły czynności dnia codziennego tj. nakrywanie do stołu, przygotowanie do posiłku. W sali odbyła się „lekcja ciszy”- wartościowy elementem montessoriańskiej pedagogiki, który pomaga odnaleźć dziecku spokój i równowagę.
Co wiesz o założeniach projektu? Czy znasz naszych bohaterów? Czy rozumiesz najważniejsze pojęcia o których będziemy dyskutować? Przekonaj się, biorąc udział w grze Kahoot pod tym linkiem:
https://play.kahoot.it/#/k/eb21c18c-43a5-44b5-a4e1-ca379b1b302e
Dzisiaj o 18.00 koniec głosowania. Logo stworzone przez Zuzię prowadzi w plebiscycie. Czy tak będzie do końca??? Mamy nadzieję i trzymamy kciuki !
Zapraszamy Uczniów, Rodziców, Nauczycieli oraz Odwiedzających Stronę do głosowania. Wybierzcie najlepsze Waszym zdaniem logo i kliknijcie "VOTE". Możecie także zostawić pozytywny komentarz przy wybranym logo. Głosujemy do 27 października :)
ps. Szczególnie zachęcamy do głosowania na logo stworzone przez reprezentanta naszej placówki
Założenia i cele projektu:
W środowisku międzynarodowym szukamy wysokiej jakości kształcenia, które jest otwarte na Wspólnotę Europejską, gdzie języki nie stanowią przeszkody na drodze do sukcesu naszych uczniów na globalnym rynku pracy.
Nasz projekt Erasmus +, Tysiące kultur, jedna Europa spowoduje zwiększenie integracji, połączy ludzi i kultury. Chcemy wdrożyć innowacje edukacyjne w klasach, aby przyczynić się do budowy silnej i zjednoczonej Unii Europejskiej, poprawiając społeczno-kulturową jedność wśród jej członków.
Zaczynamy więc od szeregu potrzeb, które są następujące:
- Aby stawić czoła wysokiemu współczynnikowi wczesnego odchodzenia ze szkoły i niskim umiejętnościom naszych uczniów.
- Motywować naszych studentów i angażować ich do poszerzania własnej wiedzy.
- Niwelować ograniczone uczucie europejskości, które jest widoczne w naszej edukacji
- Promowanie kreatywności nauczania i innowacji, poprawa interwencji edukacyjnej, zmiana modelu edukacji i uczynienie szkoły miejscem na czele społeczeństwa (w opozycji do obecnej sytuacji).
- Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych uczniów.
Biorąc pod uwagę mocne strony każdego z członków uczestniczących w tym projekcie, mamy następujące cele:
1. Budowa społeczeństwa, w którym Unia Europejska odgrywa ścisłą rolę i jest użyteczna dla naszych uczniów; promowanie społecznego zaangażowania i wiedzy na temat krajów i kultur.
2. Wdrażanie otwartych, innowacyjnych i nowych metod edukacyjnych w celu przyciągnięcia uczniów, pomagając im być niezależnymi i zmotywowanymi do nauki. Krótko mówiąc, zachęcanie uczniów do rozwijania edukacji akademickiej a nie do porzucenia szkoły.
3. Promowanie centrów edukacji, które są prawdziwym punktem odniesienia, a wśród nich społeczności edukacyjnych, stających się miejscem spotkań społecznych oraz wymiany kulturowej w obrębie Unii Europejskiej.
4. Aby poznać znaczenie Unii Europejskiej; to jak została stworzona, kto walczył i walczy o nią nadal; aby zwiększyć wiedzę o ważnych ludziach, którzy mieli istotny wpływ na historię Europy. Jednocześnie chcemy dążyć do dalszego rozwoju Unii Europejskiej, wykorzystując wyniki tego projektu w przyszłych planach edukacyjnych i programach.
5. Jako cel obejmujący wyżej wymienione, chcemy dokonać postępu w drodze do doskonałości akademickiej, co może pozwolić każdemu z członków do umocnienia swojej pozycji jako centrum doskonałości i odniesienia do swojego regionu.
Z drugiej strony, w odniesieniu do grup docelowych naszego projektu, są one częścią szerokiego spektrum, skupiającego się w trzech grupach referencyjnych:
- Uczniowie, nauczyciele i rodziny centrum.
- Nauczyciele pracujący w innych szkołach.
- Ogół społeczeństwa.
W tym celu opracowaliśmy różne strategie rozpowszechniania i oddziaływania, globalne i specyficzne, dla każdej z tych grup, takie jak działania z uczniami, ewolucja metodologii pracy, konferencje, kursy dla nauczycieli i dorosłych, wystawy, koncerty i inne imprezy kulturalne.
Wszystkie te działania są skierowane ku społeczeństwu, które musi ponownie poczuć podekscytowanie bycia częścią Unii Europejskiej!
Jakie są oczekiwane rezultaty w trakcie realizacji projektu i jego zakończenia?
Spośród oczekiwanych wyników w ramach projektu konieczne jest wyróżnienie rzeczywistych i strategicznych wyników.
Wymierne wyniki:
- Monografie i jednostki nauczania dotyczące postaci historycznych, które stanowią podstawę tego projektu. Zostaną utworzone przez każdego z partnerów i zostaną wdrożone przy użyciu innowacyjnej metodologii ze wszystkimi studentami we wszystkich szkołach (jednostki będą dostosowane do każdego cyklu podstawowego). Jednostki będą dotyczyły Fernando Zobel (Hiszpania), jako odniesienia do kreatywności; Nicolaus Copernicus (Polska), jako odniesienie do odkryć; Jan Amos Comenius (Republika Czeska), jako odniesienie do otwarcia na świat; Roald Dahl (Walia) jako odniesienie do wyobraźni; Maria Montessori (Włochy) jako odniesienie do innowacyjnej edukacji i Rūta Meilutytė (Litwa) jako odniesienie do wysiłku.
- Stworzenie edukacyjnej strony internetowej o projekcie, która nie tylko dostarcza statycznej wizji programu, ale również zasobów pedagogicznych społeczności naukowej, rodzinom i uczniom.
- wirtualny kampus dzielący się całą treścią wspólnych działań szkoleniowych dla nauczycieli w taki sposób, aby wszystko było udostępniane wszystkim zainteresowanym osobom, które nie mogły uczestniczyć w danej mobilności.
- Stworzenie strony audiowizualnej z filmami stworzonymi przez uczniów z tańcami lub sztukami tradycyjnymi, które będą później udostępniane i uczone przez wszystkich studentów.
- Nauczanie za pomocą filmów wideo, w każdym języku lokalnym i języku angielskim, o ludziach, którzy są odniesieniem tego projektu.
- krótkie filmy stworzone przez uczniów wykorzystujące nowe techniki, takie jak Time-Lapses czy Stop Motion.
- trasy Geocoaching w środowisku lokalnym poprzez edukacyjne zawody na tematy związane z treściami projektu.
- stworzenie kompleksowego projektu dydaktycznego odpowiedniego dla wszystkich uczniów. Postaramy się zaprojektować innowacyjne warsztaty dotyczące treści projektu: kreatywności, pisania, tańców, znajomości Unii Europejskiej itd; a także wprowadzanie nowych metod motywacji dla naszych uczniów w oparciu o nowe technologie, sieci społeczne, rozgrywanie, wyszukiwanie i odkrywanie lub współpraca z uczniami z innych krajów.
- artykuły prasowe i udział w regionalnych konferencjach i wykładach.
- Stworzenie i udział w wystawach w szkole lub w lokalnych muzeach. Jako przykład możemy podać udział w corocznej wystawie czasowej Z klasą do muzeum w Muzeum Sztuki Abstrakcyjnej Juan March w Cuenca.
- Logo i hymn projektu, a także musealizacja, dekoracja i gazetki wewnątrz i na zewnątrz szkół.
- Komiksy zaprojektowane przy użyciu Pixtonu.
- Tworzenie zabawek.
Wyniki strategiczne:
- Pozyskiwanie innowacji edukacyjnych przyczyniających się do odnowienia metodologii.
- Znajomość edukacyjnej i społeczno-kulturalnej rzeczywistości każdego kraju partnerskiego.
- Wzrost uczuć Europejczyków we wszystkich środowiskach edukacyjnych, aby zwiększyć związek między równymi sobie krajami i kulturami, o wielkiej wartości kulturalnej i wspólnej przyszłości. Rozwój wartości integracji i tolerancji.
- Wdrażanie procesów skupiających się na kontroli jakości i promocji, co pozwoli na osiągnięcie doskonałości akademickiej.
Z drugiej strony spodziewane rezultaty realizacji projektu to:
Wymierne wyniki:
- Trwałość i aktualizacja wyników, zasobów, jednostek nauczania, programów lub platform wymiany edukacyjnej i dyskusji, z których wszystkie powstały podczas tego programu.
- uczestnictwo w różnych działaniach mających na celu zwiększenie rozpowszechniania i wpływu projektu na konferencjach, wykładach lub warsztatach, gdzie możemy przyczynić się do rozpowszechniania nie tylko wpływu, ale również programu Erasmus +.
Wyniki strategiczne:
- Całkowite uwzględnienie innowacyjnej dynamiki pedagogicznej w codziennej nauce.
- ewolucja szkoły jako elementu wychowawczego, dążenie do osiągnięcia roli w społeczeństwie w sposób wzajemnie połączony, otwarty na społeczności rodziców, uczniów i innych osób, które są zainteresowane naszym projektem.
- Trwałość w czasie i doskonalenie planów zarządzania jakością, a także uczucie europejskości. Również chcemy zostać ekspertami w projektach Erasmus + i eTwinning, aby móc nadal wdrażać te programy w naszych centrach i korzystać z ich cennych korzyści.
- Postępy w modelu certyfikacji, nie tylko dla studentów, ale także dla nauczycieli, poprzez wdrożenie w naszych centrach Europass lub Europejskiego Językowego Portfolio.
Drugie międzynarodowe spotkanie uczniów i nauczycieli odbyło się w Humenne na Słowacji.
Na przełomie listopada i grudnia pięcioro uczniów (Łucja, Kaja, Piotrek, Staszek i Bartek) i dwóch nauczycieli wyruszyło na spotkanie do Humenne. Uczniowie Ci wraz z pozostałymi uczestnikami z innych krajów mieszkali w hotelach. Stworzyło to możliwość nawiązania koleżeńskich relacje i ćwiczenia rozmowy w języku angielskim. Dla uczniów została przygotowana misja stworzona z trzech etapów. Pierwszym z nich było zasadzenie drzew w odpowiednich miejscach, druga to pozbieranie śmieci z jeziora i zawiezienie ich do recyklingu, ostatnia to przeniesienie sarenki w bezpieczne miejsce. Dodatkowo mieli możliwość zwiedzenia muzeum naturalnego oraz miejsc związanych z segregacją i recyklingiem (odpadów) śmieci. Słowacy przygotowali również dla uczniów wyjście na pokaz taneczny, który zachwycił wszystkich.
Szczególy na naszym koncie na Facebooku (patrz info na bannerze projektu na stronie głownej szkoły)
https://www.facebook.com/profile.php?id=100013628321085&fref=ts
Wkrótce kolejne wyjazdy !!!
Międzynarodowe spotkanie uczniów i nauczycieli w Hiszpanii
W połowie października pięcioro uczniów wybranych spośród uczestników projektu pojechało do Walencji w Hiszpanii . Byli to Łucja i Piotrek z klasy 5 oraz Kaja, Patrycja i Staszek z klasy 6b.
Spotkali się tam z pozostałymi uczestnikami projektu; nauczycielami i uczniami ze Słowacji, z Turcji, Grecji i oczywiście z Hiszpanii.
Polacy mieszkali w hiszpańskich rodzinach i uczestnczyli w codziennych zajęciach związanych z realizacją projektu.
Między innymi programowali roboty do wykonania konkretnego zadania (oczyszczanie morza z różnego rodzaju odpadków), przygotowywali wystawę w Bio Officina Valencja, uczestniczyli w warsztatach zrównoważonego handlu, przeprowadzali wywiady ze sprzedawcami na targu i wizytowali pola uprawne wokół Walencji.
Dodatkowo zwiedziliśmy piękną Walencję, kąpaliśmy się w morzu i zwiedziliśmy Oceanarium.
Pomimo obaw, uczniowie nie mieli poważniejszych problemów z komunikacją zarówno w rodzinach jak i podczas programowania w międzynarodowych zespołach.
Szczególy na naszym koncie na Facebooku (patrz info na bannerze projektu na stronie głownej szkoły)
https://www.facebook.com/profile.php?id=100013628321085&fref=ts
Wkrótce kolejne wyjazdy !!!
Spotkanie nauczycieli koordynatorów na Słowacji
W ostatnich dniach września odbyło się w Humenne, na Słowacji robocze spotkanie nauczycieli-koordynatorów projektu SOS Planet, w którym wzięły udział panie Joanna Czelny i Katarzyna Ratkowska oraz ośmiu nauczycieli z Grecji, Turcji, Hiszpanii i Słowacji. Dwa dni upłynęły nauczycielom na intensywnej pracy: podsumowano dotychczasowe działania, sporządzono spis ilościowy i jakościowy dotychczasowych aktywności projektowych, zaplanowano kolejne wyzwania dla uczniów. Dodatkowo ułożono międzynarodowy słownik terminów związanych z programowaniem robotów.
A wszystko odbyło się tak:
o ósmej rano wszyscy nauczyciele zameldowali się w Zakladni Skola Humenne gdzie uczniowie przywitali nas po starosłowiańsku chlebem i solą, a następnie odśpiewali kilka słowackich piosenek. Potem ruszyliśmy na obchód szkoły i oglądaliśmy jak wyglądają lekcje w poszczególnych klasach i pracowniach.
Przez następne pięć godzin trwały prace nad projektem, a po południu zwiedziliśmy muzeum Andy Warhola i miejsce pamięci bitwy pod Duklą.
Pełni wrażeń wróciliśmy wieczorem na zasłużony odpoczynek do hotelu. W kolejnym dniu prace nad projektem zostały przez nas podsumowane i zakończone. Dodatkowo obserwowaliśmy lekcję robotyki prowadzoną przez uczestniczki naszego projektu. Po południu zwiedziliśmy stary dwór, będący „wizytówką” Humenne i zaczęliśmy się pakować. Wczesnym (bardzo wczesnym) rankiem – o trzeciej – wyruszyłyśmy w drogę powrotną do Polski.
Następnym razem wracamy na Słowację już z uczniami :) Do zobaczenia przyjaciele !