• BIBLIOTEKA

    Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
      • Międzynarodowy projekt Nasza Mała Biblioteka

      • 02.01.2022 12:16

      • Nasza szkolna biblioteka, już po raz trzeci, bierze udział w międzynarodowym projekcie „Nasza Mała Biblioteka”.
        Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 6-9 lat.  
        Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim
        i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika.
        W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci
        i młodzieży. 
        W latach 2018-2019 projekt „Nasza Mała Biblioteka” był realizowany w ramach unijnego programu Kreatywna Europa Kultura.
        Na sezon 2021-2022  został przygotowany nowy zestaw książek obejmujący wydawnictwa z Estonii, Litwy i Słowenii. Polskę reprezentują książki uznanych autorek: Anny Onichimowskiej i Liliany Bardijewskiej.

        Najważniejszym celem projektu „Nasza Mała Biblioteka” jest zainteresowanie dzieci czytaniem książek. Chcemy je przekonać, że warto czytać, bo książka to wspaniała przygoda. Wybór dobrej książki dla młodego odbiorcy nie jest dziś łatwy. Wśród mnóstwa dostępnych w księgarniach tytułów trudno znaleźć te najlepsze. Projekt „Nasza Mała Biblioteka” ma w tym pomóc. W jaki sposób?
        Zaprezentujemy uczniom sześć  wyjątkowych, godnych polecenia książek. Autorzy projektu przy ich wyborze kierowali się  walorami literackimi, poznawczymi
        i plastycznymi. Wybrali książki uznanych autorów i ilustratorów, uhonorowane nagrodami literackimi, graficznymi i edytorskimi.
        Przez cały rok szkolny panie bibliotekarki i nauczyciele świetlicy będą czytali wspólnie  z dziećmi książki: z Estonii – "Sekretna kocia piekarnia" Heleny Läks
        z ilustracjami Reginy Lukk-Toompere, z Litwy – "Długaśna sąsiadka" Kęstutisa Kasparavičiusa, ze Słowenii – "Strasznowiłka i dzika zima" Jany Bauer
        z ilustracjami Caroline Thaw oraz z Polski – "Zielony wędrowiec" Liliany Bardijewskiej z ilustracjami Emilii Dziubak oraz "List do Ronaldo" i "Afera nie z tej ziemi" Anny Onichimowskiej z ilustracjami Oli Woldańskiej-Płocińskiej.

         
         

        „Sekretna kocia piekarnia”
        Pewnego razu Wilbur i Pchełka, dwa wyjątkowe koty, odkrywają tajemny tunel, który prowadzi do mrocznego pomieszczenia. Wilbur wpada na pomysł, by w tej kryjówce urządzić… piekarnię! Wkrótce ich wypieki – drożdżówki z grochem, pączki
        z ziemniakiem, keks z kocimiętką i pomidorem stają się słynne w całym Tallinnie. Sława kociej piekarni dociera do Aksela, starego kocura, który postanawia bezpardonowo rozprawić się z konkurencją… Zabawna, pełna kocich czarów opowieść o spełnianiu marzeń, odwadze i przedsiębiorczości.

        „Strasznowiłka i dzika zima”
        Uwaga! Uwaga! Strasznowiłka, mała buntowniczka z różkami na głowie i wielką odwagą w sercu, powraca do Groźnego Gąszczu! Po brawurowym locie statek powietrzny ze strasznowiłką za sterem bezpiecznie ląduje pośrodku lasu. Dla sowy, popielicy, jeża, wiewiórki i innych zwierząt rozpoczyna się szalony czas przygód. Dookoła śnieg i mróz, ale strasznowiłka, pełna energii i niesamowitych pomysłów, nie pozwoli im przespać zimy! Bitwy na śnieżki, spotkanie z budzącym grozę prapotworem, szaleńcza zabawa w lodowym ogrodzie, bunt przeciwko wiewiórce
        w czerwonym kapeluszu, dziwne czary magicznego dzwoneczka – za sprawą strasznowiłki mieszkańcy Groźnego Gąszczu nigdy nie zapomną tej dzikiej zimy.
        Skrząca się humorem opowieść o nowych przygodach sympatycznych zwierzaków,
        z nietuzinkową bohaterką i niezwykle wartką akcją oczarowała już dzieci w Słowenii, Litwie, Chorwacji, Hiszpanii i Macedonii, a teraz ma okazję zachwycić czytelników
        w Polsce.

        „Długaśna sąsiadka”
        Królik Różanosek najbardziej na świecie boi się węży, choć otwarcie przyznaje, że nigdy żadnego nie spotkał, a nawet nie wie, jak wyglądają! Tymczasem do mieszkania piętro niżej wprowadza się nowa lokatorka – bardzo dłuuugaśna, ale jakże czarująca. Co z tego wyniknie i jak zachowa się Różanosek wobec nowej ssssąsiadki? Zabawna i ciepła opowieść o przełamywaniu stereotypów i o tym, że pozory czasem mylą.

        „Afera nie z tej ziemi”
        Co się robi, jak się nie wie co?”- pyta Bulbes. Chłopiec czuje się bezradny wobec swojej przyjaciółki Hani, która ostatnio bardzo się zmieniła. Nikt nie może sobie z nią poradzić, nawet ona sama. Co zrobić, aby wyrzucić z siebie złość? Czy powinno się ustępować kochanej osobie, która ma złe intencje? Bulbes uczy się trudnej sztuki mówienia „nie.”

        „List do Ronaldo”
        Każdy ma prawo do własnych tajemnic, ale czasami czujemy się źle, kiedy ktoś coś przed nami ukrywa. Szczególnie, gdy jest to przyjaciel. Przekonają się o tym Bulbes
        i Hania. Chłopiec w sekrecie pisze książkę o piłkarzu Ronaldo, a Hania widzi przez lunetę przechadzającego się po Księżycu żółtego pana. Mimo że są przyjaciółmi, mają własne światy, którymi niełatwo się dzielić. Jak odnajdą się w tej nowej dla siebie sytuacji i czy uda im się ocalić przyjaźń?

        „Zielony wędrowiec”
        Pełna fantazji i ciepłego humoru bajka o wędrówce zielonego Stworka przez świat kolorów. Opowieść o tolerancji i wielkiej przyjaźni tych, którzy umieją się od siebie pięknie różnić nie tylko kolorami.
        Zielony wędrowiec został wpisany na Złotą Listę książek polecanych przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”.


        Do każdej książki Wydawnictwo Ezop, koordynator programu w Polsce, przygotowało dla dzieci różne zadania literackie, konkursy i zabawy, które w sposób ciekawy i niebanalny przybliżą dzieciom fabułę książek oraz pomogą zaprzyjaźnić się z ich bohaterami. Ponadto przystępnie i atrakcyjnie przedstawią kulturę krajów biorących udział w projekcie.
         


        Zachęcamy i zapraszamy do wspólnego czytania i rozmowy o książkach.
        PRZYGODĘ CZAS ZACZĄĆ!
         
      • Wróć do listy artykułów