Szkoła Podstawowa

Menu główne

Przedszkole nr 55

Menu główne

 • Na półki naszej szkolnej biblioteki trafiły wiosenne nowości książkowe. To dobra wiadomość dla czytelników, którzy z niecierpliwością czekali na kolejne części swoich ulubionych serii.
   
  Zapraszam do wiosennego czytania!
   

  Nick Burel : Zły Kocurek. Obozowe szaleństwo.
  Nick Burel : Zły Kocurek. Spotyka dziecko
  Martin Widmar: Nelly Rapp i kapitan Sinobrody.
  Martin Widmark: Nelly Rapp i Noc Czarownic.
  Martin Widmark: Nelly Rapp i księga czarodzieja.


  Jeff Kinney: Dziennik Cwaniaczka. Totalna demolka.
  Jef Kinney: Dziennik Cwaniaczka. Zupelne dno.
  Jeff Kinney: Teraz Rowley. Ahoj, przygodo!
  Martin Widmark: Tajemnca filmu.
  And Griffiths: 117 – piętrowy domek na drzewie.  Andrzej Maleszka: Bohaterowie Magicznego drzew. Stwór.
  John Flanagan:  Zwiadowcy. Zaginiony Książę.
  T. 15.
  Brandon Mull:  Smocza Straż. Pan Widmowej Wyspy. T. 3.


  Marta Guzowska: Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka mazurskiej mumii.
  Marta Guzowska: Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka zbuntowanego robota.
  Marta Guzowska: Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka ducha Chopina.  Agnieszka Stelmaszuk: Mazurscy w podróży. Diamentowa gorączka.
  Agnieszka Stelmaszuk: Mazurscy w podróży. Kamień Przeznaczenia.


   
  09.05.2021 23:10 | więcej »
 • 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił w Polsce konstytucję, czyli zbiór najważniejszych praw w państwie. Konstytucja 3  Maja była pierwszą konstytucją
  w Europie i drugą, po amerykańskiej, na świecie. Konstytucja została uchwalona pod hasłem „Król z narodem, naród z królem”. Była znakiem polskiej niepodległości.
  Już dwa dni po uchwaleniu postanowiono uroczyście świętować każdą jej rocznicę. W ten sposób 3 maja stał się najstarszym polskim świętem narodowym.

   

   
  Konstytucja 3 Maja to wielkie wydarzenie historyczne. Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć dlaczego jest tak ważne w dziejach Polski, to zapraszam do wypożyczenia książeczki "Luneta Czasu i Konstytucja 3 maja" autorstwa Katarzyny Ostrowskiej-Biernackiej z niezwykłymi ilustracjami Ryszarda Kajzera.
   

  Książka opowiada o losach piątki przyjaciół. Dzieci wykopują spod wielkiego dębu skrzynię, w której znajdują wyjątkowy skarb- Lunetę  Czasu z dołączonym do niej starym listem. 
  Luneta przenosi przyjaciół w czasie do roku 1791 na Zamek Królewski
  w Warszawie. 
  Tam przed obrazem Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” zaczynają dziać się tajemnicze rzeczy. Jakie? Dowiecie się, jeżeli przeczytacie książkę „Luneta czasu i Konstytucja 3 maja”.
   
  Posłuchajcie fragmentu książki „Luneta Czasu i Konstytucja 3 maja

  03.05.2021 21:49 | więcej »
 • Książki o zwierzętach  cieszą się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych czytelników. Dlatego wśród nowości zakupionych do biblioteki znalazła się seria książek „Zosia i jej zoo” autorstwa Amelii Coob.
   

   „Zosia i jej zoo” to seria niezwykłych opowieści o dziewczynce, która mieszka na terenie zoo razem ze swoim dziadkiem Horacym – słynnym podróżnikiem. Wspólnie opiekują się egzotycznymi zwierzętami, które trafiają do Azylu Zoologicznego w różnych, czasem dramatycznych okolicznościach. Zosia jest bardzo wrażliwą dziewczynką, dlatego pomaga przygarniętym w Azylu zwierzakom. Próbując pomóc swoim przyjaciołom często wpada w niemałe kłopoty, które zawsze kończą się wyjątkowo dobrze.  
  Największym sekretem głównej bohaterki serii „Zosia i jej zoo” jest to, że rozumie mowę zwierząt, potrafi się z nimi porozumiewać i zawsze wie, co mają na myśli. Jest to jej największy sekret, który znają tylko przyjaciele - różne zwierzęta z zoo. 
  Biblioteka szkolna posiada następujące tytuły książek z serii „Zosia i jej zoo":
   
  17.04.2021 22:30 | więcej »
 • Zapraszam dzieci, które są miłośnikami koników i jeździectwa, do zapoznania się
  z serią książek o kucyku Sigge. Autorka serii, Lin Hallberg, mieszka w małym szwedzkim gospodarstwie, gdzie hoduje kuce szetlandzkie. Zanim zaczęła pisać książki, pracowała jako instruktorka jazdy konnej i trzeba przyznać, że jej miłość do koni naprawdę czuje się w jej książkach!
   

  Tom pierwszy serii pt. „Wszyscy kochają Sigge” rozpoczyna się na początku roku szkolnego. Główna bohaterka Elina razem z koleżankami ze szkoły zaczyna także naukę jazdy konnej w szkółce jeździeckiej „PSIKUS”. Pod okiem instruktorki Ingeli dziewczynki poznają tajniki jeździectwa. Wszystkie konie są urocze, ale serce Eliny podbija Sigge. Elina chce jeździć tylko na nim! Nie wszystkim koleżankom to się podoba. Jednak kiedy Sigge rani kopyto i trafia do szpitala, dziewczynki wspólnie zrobią wszystko, aby pomóc mu dojść do zdrowia.

  A jak potoczą się dalsze losy Eliny i kucyka Sigge? O tym dowiecie się czytając kolejne tomy serii, które znajdziecie w szkolnej bibliotece:
   
  „Czwartki z Sigge”
  „Dalej, Sigge!”
  „ Prima aprilis, Sigge”
  „Lato z Sigge”
  „Płyń spokojnie, Sigge”
  „Przygoda z Sigge”
  „Tu straszy, Sigge!”

   
  Warto dodać, iż autorka serii  świetnie wprowadziła jeździecki żargon do książki.  Elina wraz z przyjaciółmi ze szkółki uczy się robić wolty, pokonywać cavaletti,
  a nawet skakać przez przeszkody. W sposób profesjonalny opisała także lekcje nauki jeździectwa.
  Seria książek o Sigge jest idealna dla dzieci, które zaczęły już samodzielne czytanie. Tekst jest krótki, litery dość duże, a czarno – białe ilustracje nie rozpraszają wzroku.

  A na koniec ciekawostka.
  W liście do czytelników, który znajduje się na końcu pierwszej części autorka wyznaje, że  kucyk Sigge istnieje naprawdę i jest tak samo piękny i miły jak ten przedstawiony w książce.
  A w innych tomach znajdziecie również prawdziwe zdjęcia kucyka!
   
  17.04.2021 22:05 | więcej »
 • Wiosna tuż, tuż. Przyroda zaczyna budzić się do życia. Z każdym dniem promienie słoneczka ogrzewają nas mocniej i sprawiają, że na naszych twarzach pojawia się uśmiech. 
  Wraz z nadejściem wiosny widać, że człowiek jest nierozerwalnie związany
  ze środowiskiem naturalnym i od najmłodszych lat musi zdawać sobie sprawę,
  że to przyrodzie zawdzięczmy możliwość istnienia.
  A jak należy szanować świat przyrody?
  Na to pytanie odpowie najmłodszym czytelnikom książka Anny Mikity „Bajki
  w zielonych sukienkach”.

  Z kart książki „Bajki w zielonych sukienkach”  dzieci dowiedzą się jak ważne
  w naszym życiu jest środowisko naturalne i w jaki sposób trzeba o nie dbać.  
  Jak obchodzić się z roślinami i szanować zieleń,  w jaki sposób w codziennym życiu wykorzystujemy dary natury,  co zobaczyć można i poczuć w głębi lasu, jak by to było spędzić dzień w krainie bez wody, czym może grozić wyrzucanie śmieci gdzie popadnie, czy, gdy gaśnie światło, naprawdę nie ma co robić? Odpowiedzi na te
  i inne pytania znajdą najmłodsi czytelniczy w niniejszej książeczce.

  Wszyscy uczniowie z  klasy 2b przeczytali książkę „Bajki w zielonych sukienkach”. Teraz już wiedzą jak szanować przyrodę i zasoby Ziemi, jak segregować śmieci
  i rozsądnie robić zakupy. Wyrazili to, wykonując piękne prace plastyczne, które podarowali pani bibliotekarce.
   


  Serdecznie zapraszam najmłodszych czytelników do wypożyczenia „Bajek
  w zielonych sukienkach”. W tej książeczce autorka zawarła wszystko to,
  co powinniście wiedzieć o ekologii i poszanowaniu świata przyrody.
  25.03.2021 22:21 | więcej »
 • Z okazji Światowego Dnia Kota, obchodzonego 17 lutego, biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczo – plastyczny „Kotek”.
  Konkurs adresowany był do uczniów klas drugich i trzecich. Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie bajki „O grubym kotku” i wykonanie do niej ilustracji dowolną techniką plastyczną.
  Na konkurs wpłynęło 38 prac. Jury w składzie pani Magdalena Nowińska i pani Monika Sroczyńska przyznało następującą kolejność miejsc:
   

  KLASA II
  I miejsce –
  Antonina Bączkowska 2b
  II miejsce – Ignacy Barcicki 2b
  III miejsce – Hanna Woźniak 2a
  KLASA III
  I miejsce –
  Nina Kupiec 3a
  II miejsce – Ignacy Olechowski 3b
  III miejsce – Hanna Chrzanowska 3c

  Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie.


  Praca Antoniny Bączkowskiej


  Praca Ignacego Barcickiego


  Praca Hanny Woźniak


  Praca Niny Kupiec


  Praca Ignacego Olechowskiego


  Praca Hanny Chrzanowskiej

  22.02.2021 22:35 | więcej »
 • W Polsce Światowy Dzień Kota obchodzony jest od 2006 roku. Ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

  Zapraszam najmłodszych czytelników do wypożyczania książek , których bohaterami są kotki.
  Szczególnie polecam książeczki z serii „Zaopiekuj się mną” napisane przez Holly Webb .
  To piękne i  wzruszające opowiadania o kotkach, które miewają różne, mniejsze lub większe problemy, ale wychodzą cało z każdej opresji.
  Historie opisywane przez Holly Webb bazują na opowieściach, które słyszała  od swoich najmłodszych czytelników na spotkaniach autorskich w szkołach
  i przedszkolach.
  Czytając te książeczki dzieci dowiedzą się również jak dbać o swojego kotka, jak starać się go uchronić przed nieprzyjemnymi sytuacjami, które mu się czasami przytrafiają.
  Książeczki posiadają dużą czcionkę, napisane są prostym językiem i opatrzone ładnymi ilustracjami.
   

  Seria o Złym Kocurku to zabawne książki powstałe z myślą o dzieciach, które dopiero zaczynają przygodę z samodzielną lekturą, a także tych, które niechętnie sięgają po książki. Mnóstwo czarno-białych ilustracji, różnorodne teksty, komiksowe kadry oraz dużo humoru to mieszanka, której trudno się oprzeć. Wystarczy wziąć Złego Kocurka do ręki, a po kilkunastu minutach spostrzec, że dotarło się do ostatniej strony… Ale jak to, tak szybko?
   

  Dla miłośników zarówno kotów jak i literatury fantasy polecam serię „Wojownicy” napisaną przez Erin Hunter.
   
  Kot, główny bohater ma dość spokojnego życia w wygodnym domu. Kusi go las, chciałby przeżyć jakąś przygodę. Któregoś dnia zapuszcza się więc między drzewa
  i spotyka przedstawiciela klanu, który mieszka w dziczy i codziennie musi walczyć o przetrwanie. Gdy pada niespodziewana propozycja, nasz bohater po krótkim wahaniu postanawia opuścić domowe pielesze i przyłączyć się do grupy. Będzie się jednak musiał sporo nauczyć, zanim zostanie pełnoprawnym wojownikiem. Wcześniej zwany Rdzawym, na wstępie otrzymuje nowe imię. Od teraz będzie się nazywał Ognistą Łapą, jego klan zaś to Klan Pioruna. Nie jest to jedyna grupa kotów mieszkająca w lesie. Klanów jest więcej, a między nimi toczy się zaciekła rywalizacja. Stawka jest wysoka, pożywienia bowiem nie starcza dla wszystkich. Członkowie pozostałych grup, zwłaszcza złowrogiego Klanu Cienia, to groźni przeciwnicy, którzy nie cofną się przed niczym.

  „Wojownicy” to wymarzona lektura dla czytelników literatury fantasy. Każdy z nich pokocha kocich bohaterów, da się porwać wartkiej akcji i będzie z całych sił kibicował Ognistej Łapie.
   

  Biblioteka szkolna posiada także w swoich zasobach  książki popularnonaukowe o kotach. 
  To pięknie ilustrowane poradniki, które zawierają mnóstwo cennych rad dotyczących opieki nad kotkami.
  Znajdziecie w nich informacje jak opiekować się kotkami oraz jakie mają przyzwyczajenia i wymagania.  Dowiecie się również o rasach kotów, ich pochodzeniu  i udomowieniu .
  •    Bruce Fogle: Wielka encyklopedia . Koty. Opieka.
  •    Bruce Fogle: Wielka encyklopedia. Koty. Zdrowie.
  •    Ursula Birr: Kot w rodzinie. Charakterystyka. Utrzymanie. Zdrowie. 
  •    Ursula Birr: Koty. Czego tak naprawdę potrzebują koty? Kota jakiej rasy wybrać? Jak go pielęgnować?
  •    Brigitte Eliert – Overbeck: Kocięta. Utrzymanie. Pielęgnacja. Wychowanie. Pierwsza pomoc.
   

  Książki o kotach, kotkach i koteczkach czekają na Was w bibliotece.
  20.02.2021 22:21 | więcej »
 • Żył sobie kiedyś kotek, który był przyjacielski, wesoły, śliczny i, chociaż tego nie zauważał, bardzo gruby.
  Pewnego dnia, gdy na dworze pada deszcz, musiał zostać w domu. Przez cały ranek, dla zabicia czasu gonił swoje rodzeństwo.
  Gdy nadeszła pora obiadu, tata kazał usiąść wszystkim dzieciom przy stole i grzecznie wylizać do czysta miseczki.
  Kotek grubasek natychmiast zajął swoje miejsce i z apetytem zabrał się do jedzenia. A inne kotki zaczęły narzekać.
  „Posuń się! – powiedział jeden – Dla mnie nie ma już miejsca”.
  „Au, siedzisz na moim ogonie” – pisnął inny.
  Ale najgłośniej krzyczał najmniejszy: „Odejdź ty gruby kocurze, nie mogę dosięgnąć jedzenia”.
  Kotek grubasek uciekł z domu. Długo biegał ulicą, aż w końcu schował się za żywopłotem. „Jestem gruby! Jestem tłusty! – westchnął. – I nikt mnie nie lubi”.
  Wciągnął powietrze i spróbował wyglądać szczupło – ale skończyło się to czkawką.
  Tymczasem zatroskany tata postanowił, że należy zorganizować wyprawę poszukiwawczą.
  „Och, uwielbiam wyprawy!” – pisnął najmniejszy kotek.
  Ale tato wyjaśnił z poważną miną: „Ta wyprawa nie ma nic wspólnego z wycieczką za miasto. Musimy odszukać waszego brata”.
  I tak wyruszyli na poszukiwania. W końcu dotarli do żywopłotu, za którym ukrył się kotek grubasek. Ulicą przechodziła akurat nieznajoma kocica.
  „Przepraszam, szukam mojego syna – powiedział tata. – Czy nie widziała go pani przypadkiem? Spróbuję go opisać.”
  „O nie, tylko nie to” – pomyślał w ukryciu kotek. Nie chciał słuchać, jak bardzo jest gruby. Ale jego rodzina krzyczała tak głośno, że słyszał wszystko.
  „Jest przyjacielski!”
  „Jest wesoły!”
  „Jest śliczny!”
  „Jest silny!”
  „Jest  … - najmniejszy kotek zastanowił się. – Jest … milutki!”
  „To prawda – uśmiechnął się tata. To jest bardzo szczególny kotek”.
  Grubasek był zbyt zaskoczony, by się odezwać.
  Nieznajoma powiedziała, że bardzo jej przykro, ale nie miała przyjemności spotkać takiego kotka.
  „Coś takiego – westchnął tata. – Gdzie on może być?” I zrezygnowana rodzina wróciła do domu.
  A dom bez kotka grubaska był pusty i przywitał ich smutną ciszą. 
  Nie trwała ona jednak długo.
  Nagle wpadł bowiem kotek grubasek, który tymczasem postanowił wyjść z ukrycia.
  „Jestem przyjacielski – oświadczył, przeskakując próg. – Jestem wesoły. Jestem śliczny. Jestem silny. Jestem milutki. Ale najbardziej ze wszystkiego – krzyknął, siadając do stołu – jestem głodny!
   
  07.02.2021 22:06 | więcej »
 • Z okazji Światowego Dnia Kota, który obchodzimy corocznie 17 lutego biblioteka szkolna zaprasza dzieci do udziału w konkursie czytelniczo  - plastycznym pt. „Kotek”.

  Regulamin konkursu:
  1. Konkurs adresowany jest do uczniów z klas 2 – 3.
  2. Zadaniem uczestników konkursu jest  wykonanie ilustracji  do bajki  „O kotku grubasku”.
      Tekst bajki znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce „Biblioteka”.
  3. Każdy uczeń może zgłosić do konkursu jedną pracę wykonaną samodzielnie.
  4. Format pracy: A4 lub A3.
  5. Technika dowolna: np. malarstwo, rysunek, wydzieranka i inne techniki plastyczne.
  6. Każda praca powinna mieć metryczkę z informacjami: imię i nazwisko ucznia, klasa.
  7. Przedmiotem oceny prac będzie: zgodność z tematyką konkursu, oryginalność
  i pomysłowość, estetyka wykonania.
  8. Prace składamy do wychowawców klas do 17 lutego 2021 roku.
  9. Ogłoszenie wyników nastąpi 18 lutego 2021 roku.
      Najładniejsze prace zostaną nagrodzone i zaprezentowane na stronie internetowej szkoły.


  Serdecznie zapraszam dzieci do udziału w konkursie.
   
  Bożena Urbaniec     

         
  07.02.2021 22:05 | więcej »

 • Zapraszam dzieci z klas 1 – 3 do wypożyczania książek z serii „Już czytam” Wydawnictwa Zielona Sowa.

  „Już czytam” to seria książek przeznaczonych do samodzielnego czytania przez dzieci dopiero zaczynające swoją przygodę z czytaniem.
  Krótkie teksy, duże litery, zabawne historie z niesamowitymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami  zachęcą do czytania każdego młodego czytelnika.
  Dodatkowym atutem serii są duże, kolorowe ilustracje.
  Na końcu każdej książki znajduje się słowniczek wyjaśniający znaczenie trudniejszych wyrazów i zadania sprawdzające zrozumienie tekstu.

  Biblioteka szkolna posiada następujące książki z serii „Już czytam”:
  -  Aniela Cholewińska – Szkolik:  „Bracia na medal!”
  -  Aniela Cholewińska – Szkolik:  „Łowcy dźwięków”
  -  Aniela Cholewińska – Szkolik:  „Kłopot z Orzeszkiem”
  -  Marzena Kwietniewska – Talarczyk:  „Pozdrowienia z Marsa”
  -  Marzena Kwietniewska – Talarczyk:  „Niezwyczajna komórka”
  -  Barbara Supeł:  „Ignaś, Hela i zaklęta studnia”
  -  Barbara Supeł:  „Znikające listy”
  -  Katarzyna Szestak:  „Skarb na Miodowym Wzgórzu”
  -  Katrzyna Szestak:  „Zaginął Tygrys!”
  -  Agnieszka Stelmaszyk:  „Upiorne Andrzejki”
  -  Agnieszka Stelmaszyk:  „Tajemnica weneckiej maski”
  -  Agnieszka Stelmaszyk:  „Andzia i duch pana Baryłki”
  -  Agnieszka Stelmaszyk:  „Akcja Morze!”
  -  Agnieszka Stelmaszyk:  „Monia ratuje Faraona”
  -  Agnieszka Stelmaszyk:  „Słoń w składzie porcelany”
      
   
  03.02.2021 22:37 | więcej »
 • 2 maja, począwszy od 2004 roku obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.  
  W tym dniu chcemy okazać szacunek naszej fladze narodowej, wywieszając ją w widocznych miejscach.
   

  Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Barwy te są takie same jak kolory godła państwowego (biały orzeł na czerwonym polu). Górny pas flagi oznacza białego orła, a dolny – czerwone pole tarczy herbowej
  Kolory polskiej flagi mają następujące znaczenie. Kolor biały oznacza srebro, a także wodę oraz czystość. Kolor czerwony jest symbolem ognia, oznacza odwagę i waleczność.
   
   
  ZAPAMIĘTAJ !
  - z flagą Rzeczypospolitej Polskiej należy obchodzić się z szacunkiem - zarówno, gdy wywiesza się ją lub zdejmuje, jak i podczas przechowywania, gdy nie jest eksponowana
  - miejsce umieszczenia flagi powinno być honorowe, nie ujmujące jej godności oraz zapewniające jej dobrą widoczność o każdej porze dnia i nocy.
  - flaga powinna być zawsze zadbana; kiedy wypłowieje lub się podrze, powinno wymienić się ją na nową.
  - na fladze nie wolno umieszczać ani przyczepiać do niej żadnego znaku, litery słowa, liczby, czy jakiegokolwiek rysunku;
  - flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie.

   

   
  Zapraszam do obejrzenia filmu Polskie Symbole Narodowe.

   
  01.05.2020 22:19 | więcej »
 • Do biblioteki została zakupiona seria książek o psie Elfie, którą napisał Marcin Pałasz.
  Pierwszą część zatytułowaną „Sposób na Elfa” przeczytali uczniowie klasy 3a.

   
  Czy książka im się podobała? 

  Jest to opowieść o psie Elfie ,którego przygarnęła rodzina. Wcześniej mieszkał razem ze swoją siostrą Erką w schronisku. Zajęli się nim Mężczyzna, którego nazywał Duży i jego dziecko, na którego mówił Młody.
  W ich domu przydarzały się ciekawe przygody. Największe wrażenie na mnie zrobiła przygoda w której Elf miał na oku podejrzane trzy rzeczy. Pierwszą rzeczą była deska klozetowa. Jak Duży wychodził z łazienki to Elf zauważył podejrzaną rzecz, po czym obszczekał ją ze wszystkich stron. Kolejną rzeczą był plecak. W przedpokoju Duży miał na sobie plecak. Elf pomyślał, że to coś strasznego, więc to obszczekał z myślą, że to zlezie z jego pleców. Niestety nie zlazło, po czym Duży z tym wyszedł. Kiedy wrócił to Elf obszczekał to jeszcze raz. Następną rzeczą był wieszak. Jak tylko Elf usłyszał, że Młody krzyczy, to od razu pobiegł do jego pokoju, po czym zobaczył jak Młody macha rękami usiłując się uwolnić, ale nie dawał rady. Elf nie wytrzymał i skoczył na wieszak łapiąc go w powietrzu. Jak już miał to
  w zębach, to od razu pobiegł z tym do przedpokoju i zaczął na to groźnie warczeć. Potem Młody przyszedł i poprosił o łaskę dla tego przedmiotu, po czym Elf mu to dał, a Młody poszedł i schował to do szafy.
  Uważam, że książka była bardzo ciekawa, miała dużo przygód. 
  Bardzo mi się podoba, ze względu na relacje jakie zaistniały między psem, a domownikami. Pokazują one, jak wielki wpływ na nasze życie mają zwierzęta.
  Maciej Socha

  Książka pt. „Sposób na Elfa” opowiada o psie, który znajduje nowy dom i człowieka, który go przygarnia.
  Jest to książka śmieszna i wesoła.
  Jej bohaterowie czyli Młody, Duży i Elf przeżywają dużo przygód. Jedną z nich przeżyli na dachu bloku, gdzie mieszka dziewczyna Młodego. Młody chciał jej podrzucić laurkę i przykleić na oknie. Żeby to zrobić Duży opuścił go z dachu na linie. Zaczepił przy tym o antenę, na której została jego bielizna i spodnie. 
  Drugą przygodę przeżyli na parkingu, gdzie Elf wywęszył trop złodzieja.
  W mieszkaniu Elf spotyka, jego zdaniem, śmieszne rzeczy dla Dużego. Jedną z nich jest muszla klozetowa. Kiedy Duży wyszedł z łazienki i nie zamknął drzwi, Elf to zobaczył i pomyślał, że chciała mu zrobić krzywdę więc ją obszczekał.
  Książka mi się podobała.
  Pod koniec Elf spotyka swą siostrę, która też odnalazła swojego opiekuna i żyje szczęśliwie.
  Szymon Serermak

  Ostatnio przeczytałem książkę pt. „Sposób na Elfa” autorstwa Marcina Pałasza.
  Jest to książka, która opowiada o przygodach psa. Ma on na imię Elf. Jest średniej budowy, 
  a sierść ma koloru brązowego.
  Na początku miał ciężki los, bo mieszkał w schronisku. Stamtąd zabrał go Duży. Od tamtej pory zaczęło się jego lepsze życie.
  Gorąco polecam te książkę moim rówieśnikom.
  Jan Kozyra

  Książka podobała mi się najbardziej ze wszystkich lektur. 
  Była ciekawa i bardzo kreatywna. 
  Rozbawił mnie fragment, w którym Młody chciał dać róże swojej ukochanej. 
  Lubię książki takie jak ta. 
  A ja UWIELBIAM czytać książki!!!!!!! 
  Mój ulubiony bohater tej książki to Elf. 
  Lubię psy a zwłaszcza, wielorasowe. Czyli kundelki. 
  A wam się podobała książka?
  Helenka Żulichowska

  Polecamy kolejne tomy przygód Elfa.
  Będziecie je mogli wypożyczać po powrocie do szkoły.

  „Elfie, gdzie jesteś?”


  Elf, pies adoptowany ze schroniska, już od dwóch miesięcy wychowuje swoich ludzi. Jest środek wakacji i wszyscy myślą o wyjeździe, ale nagle sprawy się komplikują. Wścibstwo Pani Sąsiadki osiąga apogeum, Młodego rzuca dziewczyna, a na osiedlu grasuje dziki pawian. Kiedy już nic nie stoi na przeszkodzie i można ruszać nad morze, okazuje się, że... Elf zniknął bez śladu! Duży, Młody, Ewa i jeszcze "ktoś" ruszają w szaleńczy pościg. Poszukiwania nie dają rezultatu, a śledztwo ujawnia straszną prawdę.
   
  „Elf wszechmogący”


   
  Duży, Młody i ich czworonożny przyjaciel Elf wyruszają wreszcie na upragniony urlop. I już pierwszego dnia zaczynają się kłopoty, bo okazuje się, że ktoś ukradł… pensjonat! Bohaterowie wpadają w wir kryminalnych wydarzeń, Młody znowu się zakochuje, a Elf, znany z instynktu tropicielskiego, niespodziewanie ujawni nowy, terapeutyczny talent. Latający husky, znikające bursztyny, elfozaury i dziwny sąsiad – to tylko kilka z mnóstwa zagadek, z którymi przyjdzie się zmierzyć Elfowi i jego ludziom.
   
  „Elf i dom strachów”


   
  Życie nie przestaje zaskakiwać Elfa i jego ludzi. Dużego czeka kilkudniowy wyjazd do małej miejscowości, gdy nagle okazuje się, że pensjonat, w którym ma nocować, ponoć jest... nawiedzony! Ta wiadomość sprawia, że Młody i Elf jadą razem z nim, wyposażeni w najnowszy sprzęt do wykrywania duchów. Jednak to, co zastają na miejscu, przekracza ich najśmielsze oczekiwania: trzaskające nocą drzwi, tajemnicze głosy i przesuwające się samoczynnie przedmioty to dopiero przedsmak mrożących krew w żyłach wydarzeń. 
  W dodatku śledztwo ujawnia, że dom ma naprawdę mroczną historię. Czy uda się rozwikłać zagadkę nawiedzonego pensjonatu? Kto lub co jest przyczyną paranormalnej aktywności?
   
  „Elf i pierwsza gwiazdka”


   
  Zbliża się Boże Narodzenie – pierwsze w życiu Elfa! Duży i Młody postanawiają spędzić ten czas wraz ze swoim czworonogim przyjacielem w Biestrzykowie, w gronie rodzinnym. Od samego początku wszystko jednak idzie nie tak jak powinno: chleb domowej roboty ucieka po całej kuchni, karp popada w depresję, szwedzkie śledzie od wujka Stefana zatruwają atmosferę w całym domu, zaś sam wujek zaczyna malować pisanki. Niepokojące wydarzenia mnożą się w coraz szybszym tempie, a domownicy nie wiedzą, że najgorsze przed nimi.
   
  „Skarb wuja Leona”


   
  W tej części przygód Elf ze Swoimi poszukują testamentu wuja Leona. Co odkrywają jakąś skrytkę, to jest w niej liścik: "A kuku, szukajcie dalej, pacany". Nikogo jednak nie śmieszą te żarty starszego pana – jeśli nie znajdą testamentu do piątku, pieniądze na schronisko dla zwierząt przepadną.
   
  „Elf i dom demonów”


   
  W tym tomie zaprzyjaźniona bibliotekarka zadzwoni do Dużego w sprawie swojego nawiedzonego domu. Szukając wyjaśnienia dla tajemniczych zjawisk, Duży i reszta z przerażeniem stwierdzają, że to nie dowcip, ani zwykły duch. 
  W domu niewątpliwie grasuje groźny demon. Doppelgänger wystraszy wszystkich, nawet dzielnego Elfa, a kolejne zjawiska będą coraz straszniejsze. Jedynym ratunkiem jest wezwanie na pomoc światowej sławy medium.
   

  Marcin Pałasz i Elf
   
  Obejrzyjcie relację ze spotkania z Marcinem Pałaszem, który w sposób zabawny i z ogromną sympatią opowiada o swoim wielkim przyjacielu – psie Elfie.
   


  Posłuchajcie fragmentów książki „Sposób na Elfa”


   
  18.04.2020 21:05 | więcej »

 •  
  21 lutego w klasie 2b odbył się konkurs czytelniczy związany z lekturą "Karolcia" Marii Kruger. Uczniowie zostali podzieleni na zespoły. Dzieci zmagały się w sześciu konkurencjach nawiązujących do treści książki. Musiały też sprawnie współpracować w grupie.
  Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dobrą znajomością przygód Karolci i czarodziejskiego koralika.
  27.02.2020 21:25 | więcej »
 • W dniach 17 – 19 lutego biblioteka szkolna zorganizowała „Kiermasz Książki Przeczytanej”.
  Dzięki uczniom i Rodzicom, którzy podarowali bibliotece swoje przeczytane książki, udało się pozyskać kwotę 185,50 złotych. Za zebrane fundusze zakupimy nowe książki do biblioteki. 
  Serdecznie dziękuję wszystkim ofiarodawcom
  27.02.2020 21:17 | więcej »
 • 23 stycznia  -  Dzień Pisma Ręcznego
  Święto zostało ustanowione przez the Writing Instrument Manufactures Association (WIMA), a jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie i rolę pisma ręcznego. Dlaczego 23 stycznia? Jest to data urodzin Johna Hancocka – jednego z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Hancock znany jest ze swojego dużego i ozdobnego podpisu.
  Dlaczego warto pisać ręcznie?
  Ręczne pisanie wspomaga rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów, a one 
  z kolei są niezbędne dla prawidłowego rozwoju poznawczego. To nie tylko kreślenie liter na papierze, to czynność, która sprzyja rozwojowi umiejętności czytania, zdolności językowych i krytycznego myślenia. Uczy samokontroli i dyscypliny. Wspomaga i ćwiczy pamięć.
  Biblioteka szkolna i Mały Samorząd Uczniowski zorganizowali Konkurs Pięknego  Ręcznego Pisania adresowany do uczniów klas drugich i trzecich.
  Zadaniem dzieci było przepisanie fragmentu tekstu drukowanego pismem ręcznym.
  Spośród 38 prac, które napłynęły na konkurs Jury Konkursu wybrało 10 najładniej napisanych. 
  Kryterium oceny prac było: staranność, czytelność, kształt liter, dociąganie do linijek, zgodność przepisanego tekstu z oryginałem.

  Zwycięzcami konkursu zostali: Maja Augustyn 3a, Bartosz Paćko 3a, Helena Pacześniak 3c, Sebastian Iżyniec 3b, Ewa Sondej 2a, Tymon Rak 3a, Antonina Fatyga 2b, Julia Mamcarczyk 2a, Gabriela Garus 3c, Maciej Socha 3a.
  Serdecznie gratulujemy.

  Prace oceniały: Pani Katarzyna Kozłowska (nauczyciel języka polskiego), pani Aneta Sporek (nauczyciel języka polskiego) i pani Bożena Urbaniec (bibliotekarz).
   

  19.02.2020 23:54 | więcej »

 •  
  Księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o 927 pozycji książkowych zakupionych
  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Są w wśród nich powieści obyczajowe, przygodowe, fantasy, opowiadania dla najmłodszych, pięknie ilustrowane bajki i nowe lektury. Wszystkie zakupione nowości będą systematycznie prezentowane na stronie internetowej biblioteki.
  Serdecznie zapraszam do wypożyczania i czytania zakupionych książek.
   
  13.02.2020 22:24 | więcej »
 • Kiermasz książek
  22 stycznia biblioteka szkolna zorganizowała „Kiermasz Książki Przeczytanej”. Rodzice i uczniowie przynosili do biblioteki własne, już przeczytane książki. Część podarowanych książek wzbogaci księgozbiór biblioteki. Pozostałe zostały sprzedane na kiermaszu, z którego cały dochód (674,70 zł) zostanie przeznaczony na zakup kolejnych tomów, ulubionych przez uczniów, serii z beletrystyki dziecięcej i młodzieżowej.
   
  Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękuję.
   

   
  13.02.2020 22:13 | więcej »

 •  
  Serdecznie zapraszam dzieci do wypożyczania książek o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem. Ponad 30 tytułów czeka na wystawie w szkolnej bibliotece.
  Dzięki książkom w świątecznym klimacie poznacie niezwykłych bohaterów i niezwykłe wydarzenia, które przytrafiły im się w tym cudownym magicznym czasie.
  W bibliotece znajdziecie także poradniki do wykonywania ozdób świątecznych oraz książki opowiadające o genezie Bożego Narodzenia i świątecznych tradycjach.
   


  14.12.2019 22:05 | więcej »

 • Nagroda główna w konkursie

  Z okazji Dnia Pluszowego Misia został zorganizowany konkurs czytelniczy
  „Miś - bohater książkowy”.
   
  Konkurs skierowany był do uczniów klas drugich i trzecich. Warunkiem uczestnictwa w nim było wypożyczenie i przeczytanie książeczki o misiach bajkowych lub tych prawdziwych oraz napisanie na jej temat recenzji.
  Na konkurs wpłynęło 21 recenzji, które oceniła komisja w składzie:
  Przewodnicząca – pani Aleksandra Pachołek (nauczyciel języka polskiego)
  Pani Renata Stokłosa – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
  Pani Bożena Urbaniec – bibliotekarz
  Prace były oceniane w kategorii: klasy drugie i klasy trzecie. Po zapoznaniu się ze wszystkimi recenzjami jury przyznało następującą kolejność miejsc:
   
  KLASA II
  I miejsce – Marta Świerzowska 2b
  II miejsce – Aleksandra Korzeniowska 2b
  Marysia Radziszewska 2b

  KLASA III
  I miejsce – Klara Stręk 3c
  II miejsce – Mieszko Kowalik 3c
  III miejsce – Zosia Skórczyńska 3a
  Wyróżnienie – Antoni Gutowski 3c

  Serdecznie gratulujemy!  Portrety Misiów narysowane przez uczniów klasy 2a
  09.12.2019 21:04 | więcej »
 •  
  25 listopada odbył się konkurs wiedzy o bajkowych misiach i niedźwiedziach, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie klas trzecich.
  Zadaniem uczestników konkursu było wylosowanie pytania i udzielenie na nie odpowiedzi. Każda prawidłowa odpowiedź była nagradzana słodkim Misiem Lubisiem. 
  Miło nam poinformować, iż dzieci wykazały się doskonałą wiedzą na temat książkowych i filmowych misiów oraz groźnych niedźwiedzi.
   
  09.12.2019 20:54 | więcej »
 • Premiera książki Jeffa Kinneya „Dziennik Rowleya” odbyła się 13 listopada, a od 19 listopada możecie wypożyczać ją w szkolnej bibliotece!

  Rowley, najlepszy kumpel Grega Heffleya, przystępuje do notowania swoich przygód, ale robi to w zupełnie inny sposób niż jego przyjaciel.

  Czy kolejną serię książek Jeffa Kinneya, pełną szkolnych perypetii, przyjaźni, kłótni i problemów polubicie tak samo jak „Dzienniki Cwaniaczka”?
  Aby się o tym przekonać przeczytajcie pierwszy tom „Dziennika Rowleya. Zapiski chłopca o złotym sercu”!
  Cześć, pamiętacie mnie? Jestem Rowley Jefferson! Czyli naj-naj-najlepszy przyjaciel Grega Heffleya. I wiecie co? Teraz ja TEŻ prowadzę pamięt… to znaczy dziennik (Greg strasznie nie lubi tego słowa na „p”, mówi, że „p” są dobre dla dziewczyn). Opisuję tu różne zdarzenia z naszego życia, straszne, śmieszne i tajemnicze, a przede wszystkim, w odróżnieniu od niektórych, NIGDY NIE ZMYŚLAM. (Tylko nie mówcie Gregowi, że piszę tę książkę, bo się wścieknie, że odgapiłem!).
   
  20.11.2019 23:02 | więcej »
 • 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia


  KONKURS CZYTELNICZY „MIŚ – BOHATER KSIĄŻKOWY”

   
  Każdego roku w listopadzie misie, miśki i misiaczki obchodzą swoje święto. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza uczniów z klas 2 – 3 do udziału w konkursie czytelniczym „Miś– bohater książkowy”.
  Aby wziąć udział w konkursie należy wypożyczyć i przeczytać książeczkę o misiach bajkowych lub tych prawdziwych oraz napisać na jej temat notatkę.

  Notatka powinna zawierać:
  - imię i nazwisko autora książki
  - tytuł książki
  - informację o treści książeczki
  - jakie wrażenie na Tobie zrobiła książka 

  Prace składamy w bibliotece szkolnej lub do wychowawcy klasy
  do 25 listopada 2019 roku.


  Nagrodą główną w konkursie jest pluszowy Miś.

  Książeczki, z misiem w roli głównej, czekają na Was w szkolnej bibliotece.
     Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie.
  Bożena Urbaniec
  14.11.2019 21:56 | więcej »
 • "SUPERCEPCJA" Katarzyny Gacek - trzyma w napięciu do ostatniej litery.

  A gdybyście mogli usłyszeć, jak bije serce wiewiórki w parku? Albo bezszelestnie wspiąć się po gładkiej metalowej ścianie? A może wytropić dowolną osobę na podstawie... jej drugiego śniadania? 

  Julka, Klara i Tymon poznają się przez przypadek, jednak jest coś, co ich łączy: wszyscy mają pewien tajemniczy dar. Sprawia on, że mogą dokonywać niemożliwego, ale i sprowadza na nich mnóstwo kłopotów. Być zwyczajnym nastolatkiem z niezwykłymi zdolnościami – to nie takie proste, jak się wydaje! Na dodatek kiedy wychodzi na jaw, że oszuści planują zagarnąć dom Julki, cała trójka musi wykorzystać swoje moce, by uratować rodzinę dziewczynki przed bankructwem. I przy okazji – nie dać się zdemaskować!


   
  Rewelacyjny słuch, bezbłędny smak i nadzwyczajny dotyk. Czegoś tu brakuje…

  Julka, Klara i Tymon podejrzewają, że tajemnica niezwykłych uzdolnień kryje się w ich wspólnej przeszłości. Postanawiają odszukać innych, którzy tak jak oni mogą mieć nadzwyczajnie rozwinięte zmysły. W efekcie wplątują się w sprawę fałszerstwa i kradzieży bezcennych klejnotów koronnych Imperium Brytyjskiego. Wspólnie próbują dopaść złodzieja i udowodnić przestępstwo. Nie wiedzą, że ich śladem podąża tajemnicza postać. Dlaczego obserwuje każdy ich krok?


  Katarzyna Gacek – pisarka i scenarzystka, współautorka m.in. książki przygodowej „Marek i czaszka jaguara” oraz scenariusza filmu „Za niebieskimi drzwiami”, który spotkał się z fantastycznym przyjęciem krytyków i pobił rekord frekwencji, stając się najchętniej oglądanym polskim filmem dla młodej widowni.

  Pasjonująca książka, przy czytaniu której trudno usiedzieć spokojnie.
  Marcin Szczygielski
   
  Wciągająca i zabawna opowieść o tym, że przygoda najlepiej smakuje w gronie przyjaciół.
  Mariusz Palej
  10.11.2019 21:58 | więcej »

 • Dobra wiadomość dla czytelników, którzy z niecierpliwością czekali na kolejne części swoich ulubionych serii.
  W bibliotece już możecie wypożyczyć:

  Przed kościołem w Valleby prowadzone są prace wykopaliskowe. Archeolodzy muszą zbadać teren przed położeniem nowych rur. Niektórzy mieszkańcy miasteczka są przeciwni wykopaliskom, a inni nadmiernie się nimi interesują. W nocy ktoś nielegalnie odwiedza wykop, zostawiając liczne ślady. Kto i w jakim celu to zrobił, zwłaszcza że raczej nic nie zginęło? I co mają z tym wspólnego nowe kalosze pastora? Lasse i Maja muszą rozwikłać kolejną zagadkę!
   
  Silny sztorm wyrzucił na plażę w Elvestad mnóstwo śmieci i innych przedmiotów. Mali detektywi, Tiril i Oliver, znajdują wśród nich coś, co naprowadza ich na trop ekologicznego skandalu. Okazuje się także, że na dnie morza prawdopodobnie leży wrak statku pełen złotych monet... To nowa sprawa dla Biura Detektywistycznego nr 2 – tym razem tajemnica kryje się pod wodą!
   
  Bohaterowie przenoszą się do świata dinozaurów. Tylko tam mogą zdobyć lek, który uratuje chorego przyjaciela. Walczą z drapieżnymi jaszczurami i olbrzymim krokodylem. Ich pojazd zostaje zniszczony i dzieci muszą same odnaleźć drogę do swojego czasu. Ściga ich potężny T-rex. Magiczny przedmiot sprawia, że tyranozaur zmienia się w istotę jeszcze groźniejszą...

   
  03.11.2019 19:00 | więcej »


 •  
  25 października, podczas Targów Książki w Krakowie, uczniowie klasy 3a i 3c uczestniczyli w spotkaniu z estońską pisarką, autorką książki „Sekrety kociej piekarni” panią Heleną Laks.
  Na spotkanie dzieci zostały zaproszone przez Wydawnictwo Ezop.
   
   
  Pani Helena Laks opowiadała o kulisach powstania książki „Sekrety kociej piekarni”.
   


   
  Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Zadawały pytania, niektóre były bardzo zabawne.
   

   
  Po zakończeniu spotkania przyszedł czas na rozdanie autografów. Autorka podpisywała książki lub pamiątkowe pocztówki, przygotowane specjalnie na tę okazję przez Wydawnictwo Ezop.
     Książkę „Sekretna kocia piekarnia” można już wypożyczyć w szkolnej bibliotece.
   
  Pewnego razu Wilbur i Pchełka, dwa wyjątkowe koty, odkrywają tajemny tunel, który prowadzi do mrocznego pomieszczenia. Wilbur wpada na pomysł, by w tej kryjówce urządzić… piekarnię! Wkrótce ich wypieki – drożdżówki z grochem, pączki z ziemniakiem, keks z kocimiętką i pomidorem stają się słynne w całym Tallinnie. Sława kociej piekarni dociera do Aksela, starego kocura, który postanawia bezpardonowo rozprawić się z konkurencją… Zabawna, pełna kocich czarów opowieść o spełnianiu marzeń, odwadze i przedsiębiorczości.
  10.11.2019 22:01 | więcej »


 •  
  W październiku w klasie 2b odbył się konkurs czytelniczy „120 przygód Koziołka Matołka”.
  Uczniowie podzieleni na drużyny odpowiadali na pytania dotyczące wesołych przygód Koziołka, który „błąka się po całym świecie aby dojść do Pacanowa”, rozwiązywali krzyżówkę, uzupełniali brakujące wyrazy w treści książki oraz układali puzzle na czas.

  Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się doskonałą znajomością treści książeczki. Docenił to Koziołek Matołek i w nagrodę przysłał dzieciom paczkę, a w niej „małe co nieco”.
   


   
  03.11.2019 19:00 | więcej »
 •    

  Biblioteka w naszej szkole to dwa niewielkie, ale przytulne pomieszczenia usytuowane na parterze szkoły.
  Na każdej przerwie, ale także przed i po lekcjach, licznie odwiedzają ją uczniowie z wszystkich klas.
  Dzięki wolnemu dostępowi do półek dzieci mogą samodzielnie wybierać książki do czytania.
  Księgozbiór liczy 7500 woluminów. Systematycznie uzupełniany jest w nowości z literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz lektury.
  Każdy uczeń jest zawsze mile widziany w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy!

  02.11.2019 22:08 | więcej »

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 4
  ul. Urzędnicza 65, 30-074 Kraków
 • tel./fax. 12 633 04 58
  tel. kom. 660637366

Galeria zdjęć