Dzień Kolorowej Skarpetki: wsparcie osób z zespołem Downa
- 20.03.2023 14:23
- 21 marca wszystkim kojarzy się z pierwszym dniem wiosny. Tego dnia przypada również Dzień Kolorowej Skarpetki, czy tez inaczej Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Dlaczego ta data? Dlaczego skarpetki nie do pary? Zapraszam.
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Natomiast kolorowe skarpetki nie do pary stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa z powodu kształtu chromosomu. Ich różnorodność i wielobarwność są wyrazem tolerancji i znakiem, że mimo odmienności możemy w pełni cieszyć się życiem.
Kto zatem tylko ma ochotę zapraszam do solidarności z osobami, które urodziły się z Trisomią 21 Chromosomu (inna nazwa Zespołu Downa). Załóżmy skarpetki nie do pary. Dla każdego jest miejsce wśród nas.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły