Dieta a zdrowie psychiczne
- 12.10.2022 11:18
- Jaki wpływ ma dieta na nasze zdrowie psychiczne?
Wiadomo nam nie od dziś, że sposób w jaki się odżywiamy wpływa na nasze ciało. Prawidłowe żywienie pomaga nam zachować młody wygląd, szczupłą sylwetkę, zapobiega wielu chorobom czy wspomaga nas w leczeniu tych, które już wystąpiły. A co wspólnego ma dieta z naszym funkcjonowaniem psychicznym?
Nasze jelita i mózg to narządy wewnętrzne jakie posiadamy. Niektórzy stwierdzą, że to jedyne co łączy te dwa organy. Jednakże oba te narządy są ze sobą bardziej połączone, niż może się nam wydawać. Mózg i jelita choć tak oddalone od siebie są połączone tzw. nerwem błędnym. To właśnie dzięki niemu nasz mózg komunikuje się z naszymi jelitami. Substancje jakie dostarczamy do naszego organizmu mają wpływ na sprawne funkcjonowanie naszego mózgu, gdyż zużywa on energię jaka pochodzi z żywności. Warto więc zadbać o to, by dostarczyć mu jak najwięcej witami i minerałów, które będą dla niego "paliwem" do prawidłowego i zdrowego rozwoju.
To co jemy ma wpływ na to jak się czujemy! Co zatem powinno trafić na nasz talerz?
- Witamina B6 - jest niezastąpiona do syntezy neurotransmiterów, m.in. serotoniny, która wpływa na regulację naszego snu, apetytu, ciśnienia krwi czy temperatury ciała. Jej niski poziom może spowodować zmęczenie, większą wrażliwość na ból, a także agresywność czy zaburzenia depresyjne.
Gdzie ją znależć? Przede wszystkim w rybach, miesie wołowym czy wieprzowym, orzechach włoskich, kapuście, kalafiorze i w ziemniakach; - Witamina B9 inaczej kwas foliowy - jest niezbędna do funkcjonowania układu krwiotwórczego i nerwowego, a także do syntezy dopaminy, noradrenaliny i adrenaliny. Przy niedoborze wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na depresję czy demencję.
Gdzie ją znaleźć? Głównie w warzywach zielonych liściastych, pomidorach, burakach, orzechach, owocach cytrusowych, słoneczniku i w zółtkach jaj; - Witamina B12 - bierze udział w tworzeniu komórek krwi w układzie krwiotwórczym oraz w budowie otoczek mieliowych i przekaźników nerwowych. Jej niedobór znacznie wpływa na pojawienie się zaburzeń depresyjnych.
Gdzie ją znależć? W rybach, mięsie, skorupiakach, serze, w mleku i jajach; - Witamina D3 - bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej i co ciekawe, syntezowana jest w skórze pod wpływem światła słonecznego. Przy jej niedoborze znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia depresji.
Gdzie ją znaleźć? Przede wszystkim w rybach morskich i tranie, a także w niewielkich ilościach w w maśle, śmietanie czy w zółtkach jaj; - Kwasy tłuszczowe z grupy omega 3 - regulują czynność układu sercowo-naczyniowego oraz mają działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Ich spadek ma znaczny wpływ na pojawienie się obniżonego nastroju czy depresji.
Gdzie je znaleźć? Głównie w olejach: sojowym, kukurydzianym, rzepakowym i lnianym, a także w tłuszczach ryb morskich czy kiełkach pszenicy.
Poza wyżej wymienioną listą istnieją inne, równie ważne składniki jakie nasz mózg powinien otzrymywać, by czuć się dobrze. Są to m.in: potas, magnez, żelazo czy cynk, a także wiele innych. Warto więc zastanowić się, czy to co spożywamy dostarczy naszemu organizmowi potrzebnych składników do prawidłowego funkcjonawania. Może czasami lepiej zrezygnować z "Maka" i zjeść w domu porządny obiad z super wypasioną sałatką
Poniżej przedstawiam Wam dwa filmiki o tym, jak jedzenie wpływa na nasze zdrowie psychiczne
www.youtube.com/watch?v=oqwbpg4sq_g
https://www.youtube.com/watch?v=r2bPXkVGPkk
- Witamina B6 - jest niezastąpiona do syntezy neurotransmiterów, m.in. serotoniny, która wpływa na regulację naszego snu, apetytu, ciśnienia krwi czy temperatury ciała. Jej niski poziom może spowodować zmęczenie, większą wrażliwość na ból, a także agresywność czy zaburzenia depresyjne.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły