• BLOG PSYCHOLOGA

    Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
    • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
      • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      • 02.04.2024 15:36
      • "Ona ma autyzm", "on ma Zespół Aspergera", "to typowe ZA", "słyszałem, że ma spektrum" - coraz częściej możemy usłyszeć te zdania wśród znajomych, czy bliskich nam osób. Choć coraz więcej mówi się na temat spektrum autyzmu, to jeszcze wiele osób nie ma świadomości tego, czym jest i w jaki sposób funckonują osoby w spektrum
      • Co to jest autyzm?
        Autyzm, znany również jako zaburzenie ze spektrum autyzmu (z ang.ASD - Autism Spectrum Disorder) jest zaburzeniem neurorozwojowym, które wpływa na sposób, w jaki osoba komunikuje się, zachowuje i nawiązuje relacje z innymi ludźmi.

        Autyzm a Zespół Aspergera
        Kiedyś używano różnych nazw dla autyzmu takich jak, np. autyzm dziecięcy, autyzm atypowy czy zespół Aspergera, aby opisać różne zachowania związane z autyzmem. Obecnie jednak wszystkie te nazwy są częścią jednego spektrum autyzmu, a więc autyzm rozumiany jest jako zróżnicowane spektrum, które obejmuje wiele różnych cech i doświadczeń.

        Co to znaczy 'spektrum'?
        Spektrum to zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, jest to wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów.

        Nie istnieją dwie identyczne osoby w spektrum autyzmu – tak samo, jak nie ma dwóch identycznych osób neurotypowych.

        Co warto wiedzieć?

        1. Większość osób w spektrum autyzmu mówi i interpretuje mowę dosłownie, co oznacza, że osoby te mają trudności ze zrozumieniem metafor, powiedzeń czy sarkazmu.
        2. Osoby w spektrum mają trudności ze zrozumieniem długich wypowiedzi i zdań. 
        3. Każda zmiana, np. planu dnia, nauczyciela, sali itp. sprawia, że osoba w spektrum może mieć trudności z przystosowaniem się i dostosowaniem do aktualnych warunków. 
        4. Osoby w spektrum autyzmu często unikają patrzenia w oczy, gdyż jest to dla nich niekomfortowe - nie oznacza to, że Cię nie słuchają.
        5. Osoby w spektrum czesto komunikują wprost to co myślą i czują - nie oznacza to, że nie mają do Ciebie szacunku, lecz mogą mieć trudność z przekazaniem danej uwagi w inny sposób. 
        6. Aby lepiej i dogłębniej zrozumieć jakiś temat, osoby w spektrum autyzmu mogą potrzebować więcej czasu, by przetworzyć daną informację.
        7. Osoby w spektrum wykazują się dużą wiedzą, jednak dotyczy ona zazwyczaj konkretnej tematyki (np. pociągów, kosmosu, kotów itp.).
        8. Osoby w spektrum autyzmu mają trudności ze zrozumieniem emocji oraz pojawiających się rekacji niewerbalnych.
        9. Dokładność i perfekcjonizm pojawia się często u osób w spektrum autyzmu - jeśli nie są w stanie zrobić częgoś idealnie może to powodować u nich stres i napięcie.
        10. Osoby w spektrum mają trudności z nawiązywaniem relacji z innymi - nie oznacza to, że jej nie chcą.

         

        To jedynie kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę i o których warto pamiętać w kontakcie z osobą w spektrum autyzmu. Aby móc lepiej zrozumieć, z czym na co dzień zmagają się takie osoby zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku. 

        AUTYZM

         

        Pamiętajmy o tym, że każdy z Nas jest różny i każdy tak samo WYJĄTKOWY! 

        Wasza Pani Psycholog heart

         

         

      • Wróć do listy artykułów