• BLOG PSYCHOLOGA

• 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego

• 11.10.2022 13:36
      • Czym jest zdrowie psychiczne i skąd wzięło się to święto?
      • Równo 30 lat temu Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego (World Federation of Mental Health) ustanowiła dzień 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Richard Hunter, zastępca sekretarza generalnego wyżej wymienionej organizacji. Kolorem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest fioletowy.

Zdrowie psychiczne jest jednym z aspektów naszego ogólnego zdrowia. Jednak często zapominamy o nim i troszczymy się tylko o nasze fizyczne zdrowie. Dbamy o to, aby nie bolała nas głowa czy brzuch zażywając tabletki przeciwbólowe. Chodzimy na siłownię, basen lub biegamy w parku, aby nasze ciało było sprawne i silne. Kiedy jesteśmy chorzy zostajemy w domu, aby zregenerować się i powrócić do pełni sił. Gdy dowiadujemy się, że mamy cukrzycę bierzemy potrzebne leki. A co robimy kiedy czujemy się gorzej psychicznie? I co to w ogóle jest to całe zdrowie psychiczne?

Chciałabym w tym tygodniu zaprosić Was na "Psychotydzień" - tydzień, w którym każdego dnia znajdziecie nowe wiadomości na temat tego, co wpływa na nasze psychiczne zdrowie i jak o to zdrowie zadbać.

Jednak, aby móc opowiadać o tym, co wpływa na nasze psychiczne zdrowie i jak o nie dbać warto dowiedzieć się, co to w ogóle jest zdrowie psychiczne. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia Psychicznego "zdrowie psychiczne jest stanem dobrego samopoczucia, które pozwala człowiekowi na realizację jego własnych możliwości, na radzenie sobie z normalnymi stresowymi wydarzeniami życiowymi, na efektywną działalność zawodową i na twórczy wkład w życie własnej społeczności". Oznacza to, że na nasze zdrowie psychiczne składa się dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny oraz zdolność do rozwoju i samorealizacji.

Czasami jednak nasze zdrowie psychiczne może się pogorszyć, tak jak pogarsza się nasze zdrowie fizyczne. Kiedy czujemy się źle lub mamy wypadek możemy udać się do lekarza, czy zadzwonić po pogotowie. A co robić, gdy czuję się smutny, jestem przygnębiony lub w jakimś innym aspekcie czuję, że moje psychiczne zdrowie nie ma się zbyt dobrze?

Poniżej przedstawiam Wam listę ważnych telefonów, gdzie możecie zawsze zadzwonić darmowo oraz anonimowo:

• Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116-111
        • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12
        • Niebieska Linia dla osób doświadczających przemocy: 800 120 002
        • Telefon wsparcia dla osób po stracie i w żałobie: 800 108 108
        • Antydepresyjny Telefon Zaufania ITAKA 0 22 654 40 41
        • Telefon Alarmowy: 112

Na koniec zapraszam Was do obejrzenia dwóch krótkich animacji smiley