WOLONTARIAT

Udział w akcji Rodacy - Bohaterom

W dniach od 7 stycznia do 13 stycznia nasza Szkoła brała udział w Akcji "Rodacy - Bohaterom".

Akcja już po raz 13 prowadzona była na terenie Województwa Małopolskiego zainicjowana przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, a koordynowana w Krakowie i Małopolsce przez Akademię Ignatianum w Krakowie i małopolski oddział Stowarzyszenia.

Celem akcji była pomoc byłym żołnierzom Armii Krajowej, ich rodzinom oraz wszystkim potrzebującym Polakom, którzy mieszkają na terenie Białorusi, Litwy, Mołdawii i Rumunii.
Uczniowie szkolnego wolontariatu na bieżąco segregowali przynoszone dary, które następnie zostały przewiezione do wyznaczonego punktu.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i dobre serce. Zebraliśmy sporo darów, które trafiły do potrzebujących.

Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za udział w akcji Rodacy Bohaterom.

Gorące podziękowania dla Dyrekcji, Nauczycieli, Pracowników, Uczniów i Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Krakowie.

Działania szkolnego koła wolontariatu w roku szkolnym 2019/2020

1. Realizacja projektu „ Działajmy razem”  (października 2019 – styczeń 2020)

• Warsztaty matematyczne (konkurs na projekt koszulki matematycznej dla uczniów i seniorów)

• Wycieczka naukowo-badawcza do Centrum nauki Leonarda da Vinci w Chęcinach

• Warsztaty naukowe w Centrum Energetyki AGH

• Czytanie z seniorami książki „Pies ze schroniska a może dwa”

• Grudniowa zbiórka karmy i innych potrzebnych rzeczy dla bezdomnych zwierząt

• Przedstawienie teatralne „Tajemniczy flet" koła teatralnego  dla seniorów

w czasie spotkania przy stole wigilijnym w Centrum Obywatelskim

2. Realizacja projektu „ Każdy jest komuś potrzebny” we współpracy z fundacją

„ Mimo wszystko”. Uczestnikiem projektu była klasa VI b, która przygotowała spektakl pt. „ Miasteczko zwane garderobą”, uczestniczyła w warsztatach o tym, że warto pomagać. Koordynatorem projektu w szkole była p. wicedyrektor

T. Stolarczyk-Michałowska. Uczniowie otrzymali dyplomy i  nagrody za udział

w projekcie.

3. Kiermasz Szkolny przygotowany przez p. Annę Kluk z  wolontariuszami z kl. 6a

i 8a - dochód został przeznaczony na żywność dla osób samotnych, starszych i bezdomnych w ramach akcji Szlachetna Paczka.

4. Zbiórka żywności i kartek noworocznych  w ramach akcji "Rodacy Bohaterom” (styczeń 2020)

5. Pomoc w bibliotece przy porządkowaniu alfabetycznym książek, oprawianie książek w folię, porządkowanie podręczników szkolnych wg klas, pakowanie książek i podręczników na makulaturę.

Ponadto nasi uczniowie wraz z opiekunem p. Sylwią Olejniczak-Szymańską działali jako wolontariusze we współpracy z różnymi instytucjami zewnętrznymi. Były to:

1. Współpraca z Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Bieg Trzech Kopców (wrzesień 2019)

2. Bieg PZU – półmaraton królewski  (październik 2019)

3. Współpraca z Centrum Aktywności Seniora WSPÓŁPRACUJMY  w fundacji Uskrzydleni wiekiem

Wśród innych działań należy wymienić pracę wolontariuszy na rzecz świetlicy szkolnej-

pomoc w porządkowaniu gier i zabaw oraz pomoc w organizacji festynu dzielnicowego

„ Zdrowo i bezpiecznie w Krowodrzy”.

W II okresie nawiązaliśmy współpracę z Polskim Czerwonym Krzyżem w ramach,

której zainicjowaliśmy zbiórkę żywności dla potrzebujących w ramach akcji

Wielkanoc z PCK.  Niestety czas pandemii nie pozwolił nam w realizacji zadania.

Na uwagę zasługują działania uczennic z kl. 8a, które  prowadziły warsztaty z języka

angielskiego  dla seniorów, mimo pandemii. Łączyły się zdalnie poprzez platformę ZOOM.

Opracowały program i scenariusze zajęć. Czuwały nad zadaniami wg indywidualnych potrzeb

seniorów.

Wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie na różnych polach działania na rzecz innych ludzi DZIĘKUJEMY.