• BIBLIOTEKA

• Konstytucja 3 Maja – podróż w czasie

• 02.05.2022 20:57
      • 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił w Polsce konstytucję, czyli zbiór najważniejszych praw w państwie. Konstytucja 3  Maja była pierwszą konstytucją
        w Europie i drugą, po amerykańskiej, na świecie. Konstytucja została uchwalona pod hasłem „Król z narodem, naród z królem”. Była znakiem polskiej niepodległości.
        Już dwa dni po uchwaleniu postanowiono uroczyście świętować każdą jej rocznicę. W ten sposób 3 maja stał się najstarszym polskim świętem narodowym.

Konstytucja 3 Maja to wielkie wydarzenie historyczne. Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć dlaczego jest tak ważne w dziejach Polski, to zapraszam do wypożyczenia książeczki "Luneta Czasu i Konstytucja 3 maja" autorstwa Katarzyny Ostrowskiej-Biernackiej z niezwykłymi ilustracjami Ryszarda Kajzera.

Książka opowiada o losach piątki przyjaciół. Dzieci wykopują spod wielkiego dębu skrzynię, w której znajdują wyjątkowy skarb- Lunetę  Czasu z dołączonym do niej starym listem.
        Luneta przenosi przyjaciół w czasie do roku 1791 na Zamek Królewski
        w Warszawie.
        Tam przed obrazem Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” zaczynają dziać się tajemnicze rzeczy. Jakie? Dowiecie się, jeżeli przeczytacie książkę „Luneta czasu i Konstytucja 3 maja”.

Posłuchajcie fragmentu książki „Luneta Czasu i Konstytucja 3 maja