Korony bywają różne. Sam król miał ich kilka. Inną na koronację, inną w czasie hołdu. Nie zmieniało się tylko to, że nosił ją ktoś wyjątkowy.
Wasza korona nie musi przypominać klasycznej królewskiej. Może być koroną na miarę 2025 roku. Może być też koroną, którą chcielibyście założyć w przyszłości. Jedyne ograniczenie to Wasza wyobraźnia! Do dzieła!
Konkurs plastyczny „REkoroNACJA” organizowany jest w ramach przedsięwzięcia „1000 lat korony Polskiej. Od Chrobrego do Unii Europejskiej. Projekt jubileuszowy 1025-2025”.
Jego celem jest twórcza reinterpretacja symbolu korony w zakresie artystycznego eksperymentu, poszukiwania nowych form ekspresji i wyrażenia własnej tożsamości poprzez sztukę.
„REkoroNACJA” łączy tradycję z nowoczesnością, inspirując dialog między przeszłością a współczesnością. Konkurs adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych, a zostanie przeprowadzony w następujących kategoriach:
1. indywidualna z podziałem na grupy wiekowe: edukacja wczesnoszkolna, klasy IV-VIII, szkoły średnie – dorośli; 2. grupowa (np. klasa, uczestnicy zajęć placówek wychowania pozaszkolnego, świetlic terapeutycznych): min. 5 osób w grupie, max. 30 osób;
3. rodzinna.
Na zgłoszenia czekamy do 7 grudnia 2025.
Korona musi spełniać podstawowy warunek – ma się utrzymać na głowie twórcy podczas uroczystego pochodu z Barbakanu na Rynek Główny 14 grudnia, po którym nastąpi rozstrzygnięcie konkursu.
Załączniki: REkoroNACJA_Regulamin_konkursu_i_karta_zgloszenia.pdf

