• PROJEKTY PROGRAMY 2023/2024

• PROJEKT STARS (PROJEKT WE UMK)

• Założenie projektu:

Podróże odbywane w celu odwożenia dzieci do szkoły stanowią znaczną część podróży wykonywanych przez gospodarstwa domowe. Skutkiem tego jest zatłoczenie komunikacyjne i wzmożona emisja szkodliwych substancji zwłaszcza w godzinach szczytu. Podróż do szkoły jest najczęściej krótka i nie przekracza 5 km. Taki dystans można swobodnie pokonać rowerem. Priorytetem projektu było, więc zapewnienie długoterminowej zmiany kultury wśród dzieci i młodzieży.

Krótki opis przedsięwzięcia:

Projekt STARS dotyczył realizacji programu akredytacji szkół w celu zwiększenia liczby podróży rowerowych dzieci i młodzieży związanych z dojazdami do szkoły. STARS koncentrował się na realizacji dwóch sprawdzonych inicjatyw:

• Akredytacji, skupiającej się na wzmocnieniu pozycji całej społeczności szkolnej (nauczycieli, rodziców i uczniów) dla umożliwienia zaangażowania się w kwestie rowerowe. Korzystając z doświadczenia Transport for London i innych partnerów STARS ramy akredytacji zostały ustalone i pozwoliły szkołom na dostęp do użytecznych informacji, zestawów narzędzi i dostarczyły narzędzia do monitorowania i oceny działań.
          • Zachęcania i wspierania uczniów szkół średnich do tworzenia własnych koncepcji i ich realizacji w szkołach w celu promowania podróżowania rowerem wśród rówieśników.