• Dla Rodziców

• Pierwsze kroki w przedszkolu...

• WYPRAWKA DZIECKA

1 grupa

- poszwa na dużą kołdrę - podpisane

- poszewka mała na jasiek - podpisane

- piżama - podpisane

Dla wszystkich grup

Komplet rzeczy do przebrania ( majtki, skarpetki, spodenki lub spódniczka, rajstopy, bluzeczka) -  wszystko w worku podpisane

• Pantofle: wygodne, bezpieczne, podpisane
          • Chusteczki higieniczne, duże opakowanie
          • Chusteczki nawilżane
          • Dla grupy 2 i 3 dodatkowo
          • Strój gimnastyczny: spodenki krótkie lub długie, koszulka bawełniana - podpisane

PORADNIK DLA RODZICÓW -
          ADAPTACJA DZIECKA W PRZEDSZKOLU

Co może zrobić Rodzic, aby ułatwić dziecku przekroczenie progu przedszkolnego ?

• Wytwarzać u dziecka pozytywne nastawienie do przedszkola. Nie straszyć dziecka przedszkolem.
          • Stopniowo dostosowywać rytm dnia dziecka do tego, jaki panuje w przedszkolu (np. zbliżone pory posiłków, przesunięcie drzemki na godzinę odpowiadającą porze leżakowania).
          • Kształtować u dziecka umiejętności porozumiewania się z innymi dziećmi i dorosłymi (poprzez zachętę do prowadzenia rozmów, dzielenie się przeżyciami).
          • Włączyć dziecko w przygotowania do pójścia do przedszkola, kupując wspólnie kocyk czy przytulankę, która będzie mu towarzyszyć.
          • Przeprowadzić  tzw.  trening  umiejętności  społecznych,  polegający na doświadczaniu przez dziecko przebywania z innymi dorosłymi i dziećmi a także rozstania z rodzicami.
          • Wdrażać dziecko do samoobsługi (samodzielne jedzenie łyżką, mycie rąk, załatwianie potrzeb fizjologicznych, zdejmowanie i ubieranie podstawowych części garderoby).
          • Dostarczać dziecku materiały plastyczne, z którymi zetknie się w przedszkolu – np. kredki, farby, plastelina itp.
          • Stopniowo oswajać dziecko z okolicą, budynkiem przedszkolnym, placem zabaw a także salą i personelem placówki.
          • Brać udział w zajęciach adaptacyjnych.

Rodzicu pamiętaj, że adaptację utrudniają:

• twoje wyrzuty sumienia,
          • niepokój o dziecko,
          • brak zaufania do placówki,
          • podejrzliwość w stosunku do personelu,
          • brak jasnych reguł,
          • pośpiech, zdenerwowanie, spóźnianie się,
          • brak czasu dla dziecka,
          • brak zrozumienia dla jego zachowań, nadopiekuńczość.

Dobre rady na pierwszy dzień:

• opowiedz dziecku jak będzie wyglądał jego dzień i postaraj się, by tak było,
          • wstańcie na tyle wcześnie, by dać dziecku szansę na spokojne zjedzenie śniadania i inne rutynowe czynności,
          • możliwie konkretnie powiedz dziecku, kiedy je odbierzesz (np. po obiedzie, a nie „za chwilkę") i koniecznie dotrzymaj obietnicy,
          • nie przeciągaj pożegnania - nic tak nie utrwala płaczu dziecka  jak świadomość, że za jego pomocą może ono osiągnąć to, na czym mu w danej chwili zależy,
          • nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze, jeśli zrobisz to raz, będzie wiedziało, że łzami wszystko wymusi,
          • nie wchodź do sali na dłużej razem z dzieckiem, pomyśli, że masz być razem z nim; przekaż dziecko nauczycielce i wyjdź  z sali,
          • bądź świadomy, że często drugie pożegnanie jest trudniejsze i bardziej dramatyczne od pierwszego.