Szkoła Podstawowa

Menu główne

Przedszkole nr 55

Menu główne

GR IV

SPRAWY BIEŻĄCE

 

 

W DOMU JANA MATEJKI

Zabytkowa kamienica przy ul. Floriańskiej w Krakowie, w której urodził się, żył i umarł najwybitniejszy przedstawiciel polskiego malarstwa historycznego Jan Matejko. Byliśmy tam. Nasza grupa  miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach pt. „Dwie wieże i Stańczyk. Krakowskie legendy”. Poza obrazami i rysunkami Matejki mogliśmy zobaczyć jego mieszkalne pomieszczenia. Wypełnione są one oryginalnymi meblami, różnego rodzaju sprzętem codziennego użytku, przedmiotami dekoracyjnymi. Widzieliśmy również pamiątki osobiste takie jak okular czy szachy, stare fotografie . Zajęcia wprowadziły nas w świat sztuki poprzez obserwację, wspólną zabawę, a także samodzielną twórczość. 

 

 

 

 

 

ATRAMENTOWY ZAWRÓT GŁOWY

Podczas warsztatów dzieci poznały tajniki pracy średniowiecznego skryby, dowiedziały  się, jak powstawał atrament, jakie pióra były najlepsze do pisania i jak radzono sobie z kleksami. Wykonamy też inspirujące kleksowe obrazki!

 

 

 

 

POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

 

 

W czwartek, 14 czerwca sześciolatki uroczyście zakończyły rok szkolny. Były śpiewy, tańce, podziękowania i łzy wzruszenia. Dzieciom w uroczystości pożegnania przedszkolnych progów towarzyszyli rodzice, nauczyciele oraz dyrektor przedszkola .

 

 

 

 

 

 

 

 

Festiwal Literatury dla Dzieci

 

Dzieci wzieły  udziału w spotkaniu autorskim i zabawach językowych w poniedziałek, 21 maja 2018 r., w księgarni Massolit przy ul. Felicjanek 4 z krakowskim poetą

Łukaszem .D pt. "Wiórki i wiewiórki"

 

25.05. w Księgarni Bona przy ul. Kanoniczej dzieci uczestniczyły w warsztatach z techniki monotypii z  panią Anną  Pani Anna  to malarka, graficzka, ilustratorka, pisarka i projektantka książek dla dzieci. Autorka i reżyserka filmów animowanych.

 

 

 

 

 

 

 

 

WIZYTA W PRZEDSZKLU M. MONTESSORI

We wtorek 15 maja dzieci po raz pierwszy odwiedziły swoich rówieśników w zaprzyjaźnionym Przedszkolu M. Montessori . Dzieci  ouczestniczyły we wspólnych  zajęciach z wykorzystaniem materiałów M . Montessori. Dzięki takiemu spotkaniu na pewno zyskały nowych przyjaciół. Pod koniec wizyty dzieci  zostały zaproszone na kolejne spotkanie-ale tym razem do naszego przedszkola. 

 

 

 

 

SMOCZUŚ

Zajęcia edukacyjne podczas wycieczki po Krakowie obejmującej doświadczenia poszukujące na trasie od ul Szewskiej do Rynku Głównego. Celem zajęć jest:

zachęcenie dzieci do poznawania zabytków i tradycji, zwyczajów i legend starego Krakowa · Aktywne nabywanie informacji o swoim mieście i wzmocnienie więzi emocjonalnej z miejscem zamieszkania oraz zachowań prospołecznych

WARSZTATY  NA AGH


Była  to wspaniała okazja, kiedy dzieci  musiały czegoś dotknąć, coś pokręcić, pociągnąć i poznać, jak i dlaczego to działa. 
Doświadczenia kluczowe: łóżko fakira, lina wielokrążkowa, utopiony TV. Dziękujemy mamie Liliany za wspaniałą lekcję fizyki.smiley

 

 

 

 

 

WIZYTA DZIECI Z PRZEDSZKOLA MARII MONTESSORI

dnia  12 kwietnia odwiedziło nas zaprzyjaźnione przedszkole montesoriańskie .Dzieci miały okazje poznać zabawki znajdujące się w sali oraz zobaczyć jak wygląda dzień w naszym  przedszkolu. 

WIZYTA W BIBLIOTECE 

Dzieci z wielką radością zapoznały się z ciekawym  dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla niektórych była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez wypożyczenia książek.

 

 

KĄCIK PRZYRODY

 

Starszaki w dniu dzisiejszym rozpoczęły wiosenne przebudzenie w kąciku przyrody - pomagały i same sadziły  dymkę na szczypiorek  i owies . Zajęcia  miały na celu poszerzanie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin oraz założenie hodowli w kąciku przyrodniczym. Kącik przyrody jest dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia częstych badań, eksperymentów i obserwacji. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów.

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

 W ramach tego spotkania przedszkolaki  wzbogaciły  swoje informacje na temat zawodu fotografa. Pan fotograf wyczerpująco opowiadał o swojej pracy. Zapoznał również dzieci z etapami powstawania fotografii oraz sprzętem jakim się posługuje. Następnie przedszkolaki pozując do zdjęć  mogły poczuć się jak prawdziwi modele  na pieknym tle przy różnym oświetleniu. 

 

 

 

 

NASZA SZOPKA KRAKOWSKA

Naszym przedszkolakom z gr IV dziękujemy za udział w konkursie, a Rodzicom za wsparcie swoich pociech. Gratulujemy przepięknej pracy, ciesząc się, że rosną kolejne pokolenia, które kultywują tak piękną tradycję historyczną miasta Krakowa. Rodziców zapraszamy na Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich w naszym przedszkolu. Szopki można podziwiać w salach poszczególnych grup.

 

 

 

 

KONCERT KOLĘD 14.01.2018

Zachęcamy, aby nauczyć dziecko słów tej  kolędy , by mogło śpiewać ją na koncercie kolęd. Dziękujemy !                                                                                                      

 

 

Skrzypi wóz wielki mróz

Wielki mróz na ziemi /2x

Trzej królowie jadą

Złoto mirrę kładą

Hej kolęda, kolęda /2x

A komóż takiemu,

Dzieciątku małemu /2x

Cóż to za dzieciątko

Musi być paniątko

Hej kolęda, kolęda /2x

Pasterze na lirze

Na skrzypeczkach grali /2x

W tę stronę do szopy

Prędko przybiegali

Hej kolęda, kolęda /2x

To Jezus maluśki,

To dzieciątko krasne /2x

Cichutkie malutkie

Jak słoneczko jasne

Hej kolęda, kolęda /2x

Pójdę Ja do niego

Poproszę od niego /2x

Daj nam Boże dziecię

Pokój na tym świecie

Hej kolęda, kolęda /2x

 

 

 

 

 

 

 

WARSZTATY NA WAWELU

Celem zajęć  było pokazanie muzeum wawelskiego jako miejsca przyjaznego i ciekawego, które zachęca do poznawania historii Wawelu. Zajęcia były wzbogacone warsztatami, między innymi dotyczą legend i życia królów na Zamku.Prowadzący opowiadał o codziennym życiu mieszkańców zamku renesansowego: królów, ich najbliższej rodziny, najważniejszych urzędników oraz dostojników dworskich. Omawiany był apartament mieszkalny, funkcje poszczególnych pomieszczeń a także ich wyposażenie. Dzieci, na podstawie oglądanych zabytków muzealnych, poznały sposoby spędzania wolnego czasu.

Dzieci poznały dzieje Wawelu na podstawie legend: O królu Kraku i królewnie Wandzie; O smoku wawelskim; O Stańczyku, co nawet z królem żartował; O głowie wawelskiej; O dzwonie "Zygmunt"; 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI  W WIELICZCE

24 listopad 2017r. dzieci z grupy z gr IV udały się na wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce Wędrując kopalnianymi korytarzami szukaliśmy wskazówek i ukrytych przedmiotów. Naszym przewodnikiem była  pani Lidka . Opowiadała nam  o tym jak powstała kopalnia i kim była Królowa Kinga. Po drodze widzieliśmy różne komory górnicze, ukryte skrzaty,  solne jeziora i wiele innych zjawisk. Przez całą wycieczkę byliśmy dzielni i nie straszne były nam ciemności a także ilość przebytych schodów .

 

 

 

 

 

Warsztaty na AGH- Magia kolorów i iluzje optyczne

Jakże nudny byłby świat bez kolorów! Czy potraficie sobie wyobrazić bez nich życie? Na to pytanie pewnie wszyscy odpowiedzą nie, jednak czy wiecie, co to są kolory? Na tych zajęciach dzieci dowiedziały  się  wszystko, co jest związane z kolorami. dowiedzialy , co to jest „światło białe”, co się stanie, jeśli połączymy ze sobą różne barwy światła. Odkryły tajemniczą naturę światła widzialnego i kolorów. Zobaczyły niesamowite obrazy świetlne mieniące się barwami tęczy. Zbudowały  specjalne urządzenia pozwalające zobaczyć tęczę w słoneczny dzień. Dowiedzialy  się, dlaczego niebo jest niebieskie, a także sprawdziły  jak oszukać nasz wzrok. Zmierzyły  się z ciekawymi iluzjami optycznymi i dowiedzialy się, dlaczego nasz wzrok czasami nas oszukuje.

 

WARSZTATY BUDOWANIA TRADYCYJNEJ SZOPKI KRAKOWSKIEJ

 

 

 

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza dzieci z gr IV, na warsztaty budowania tradycyjnej szopki krakowskiej. Uczestnicy warsztatów w trakcie zajęć przygotują szopki, które wezmą udział w 75. Konkursie Szopek Krakowskich i zostaną zaprezentowane na Pokonkursowej Wystawie Szopek w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Na cykl warsztatów składają się spotkania poświęcone kolejnym etapom budowania szopki:

1. konstrukcja

 

2. dekoracje

 

3. postacie

 

Warsztaty odbywać się będą w oddziale MHK Celestat, ul. Lubicz 16 dnia

20.10.2017 r godzina 10:00

23.10. 2017 godzina 10:00

30.10.2017 r godzina 9:00

 

 

 

FESTIWAL LITERATURY DLA DZIECI

Uwielbiany przez dzieci i rodziców, największy w Europie. Festiwal Literatury dla Dzieci w 2017 roku odbędzie się już po raz czwarty. Dnia 27.10.2017r  o godzinie 13:00  dzieci z gr IV będą uczestniczyć w warsztatach w ramach  festiwalu.

 Przygody krowy Zosi - warsztaty plastyczne i spotkanie: Geoffroy de Pennart, Pawilon Wyspiańskiego, Plac Wszystkich Świętych 2  Najsłynniejsza francuska krowa we własnej (prawie) osobie po raz pierwszy odwiedza Kraków. Jak po francusku się mówi „muuuu”? Jak narysować krowę, żeby wyglądała jak krowa, a nie jak koń czy żaba? I czy we Francji mleko też jest białe? Na te i setkę innych pytań odpowie Geoffroy de Pennart.

  

CZYTANIE NA DYWANIE

Przedszkolaków odwiedzają uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego, które czytają dzieciom opowiadania i bajki. Uczennice wcielają się w bohaterów wybranych przez siebie bajek. Czytając dzieciom, umilają im czas zabierając ich w świat fantazji i wyobraźni.

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 4
    ul. Urzędnicza 65, 30-074 Kraków
  • tel./fax. 12 633 04 58
    tel. kom. 660637366

Galeria zdjęć