• BIBLIOTEKA

• Konkurs Pięknego Ręcznego Pisania

• 19.02.2020 23:54
      • 23 stycznia  -  Dzień Pisma Ręcznego
        Święto zostało ustanowione przez the Writing Instrument Manufactures Association (WIMA), a jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie i rolę pisma ręcznego. Dlaczego 23 stycznia? Jest to data urodzin Johna Hancocka – jednego z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Hancock znany jest ze swojego dużego i ozdobnego podpisu.
        Dlaczego warto pisać ręcznie?
        Ręczne pisanie wspomaga rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów, a one
        z kolei są niezbędne dla prawidłowego rozwoju poznawczego. To nie tylko kreślenie liter na papierze, to czynność, która sprzyja rozwojowi umiejętności czytania, zdolności językowych i krytycznego myślenia. Uczy samokontroli i dyscypliny. Wspomaga i ćwiczy pamięć.
        Biblioteka szkolna i Mały Samorząd Uczniowski zorganizowali Konkurs Pięknego  Ręcznego Pisania adresowany do uczniów klas drugich i trzecich.
        Zadaniem dzieci było przepisanie fragmentu tekstu drukowanego pismem ręcznym.
        Spośród 38 prac, które napłynęły na konkurs Jury Konkursu wybrało 10 najładniej napisanych.
        Kryterium oceny prac było: staranność, czytelność, kształt liter, dociąganie do linijek, zgodność przepisanego tekstu z oryginałem.

Zwycięzcami konkursu zostali: Maja Augustyn 3a, Bartosz Paćko 3a, Helena Pacześniak 3c, Sebastian Iżyniec 3b, Ewa Sondej 2a, Tymon Rak 3a, Antonina Fatyga 2b, Julia Mamcarczyk 2a, Gabriela Garus 3c, Maciej Socha 3a.
        Serdecznie gratulujemy.

Prace oceniały: Pani Katarzyna Kozłowska (nauczyciel języka polskiego), pani Aneta Sporek (nauczyciel języka polskiego) i pani Bożena Urbaniec (bibliotekarz).