• Program " Dzień z eksperymen

    Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
        • Pobierz plik

        • Plik można pobrać tutaj Anna_Brudniak_(1).docx

          Dzień z eksperymentem

          Zima w woreczku

          Magnes z baloników 

          Mieszanie kolorów i znikanie kolorów

           

          Eksperyment "Lodowe kredki"

          Przedszkolaki wykonały lodowe kredki, a następnie malowały nimi zorze polarną. Mimo, że kredki szybko sie roztopiły zabawa była światna a doznania sensoryczne niezapomniane. 

          Eksperyment "Deszczowa chmura"

          Przedszkolaki po wykonaniu makiety biało - niebieskiej chmury, obserwowały spływajacy deszcz. Im więcej wody psikalismy tym wiecej kropel deszczu spływało. Niebylibyśmy sobą, gdybyśmy nie dodali kolorów, kolorowy deszcz dał nam wiele radości! 

          Eksperyment "Wulkan"

          Największe wrazenie na Przedszkolakach zrobił wybuchający wulkan. Makieta wulkanu, soda i ocet zabariony na czerwono..... boomm, wybuch kontrolowany!

          Eksperyment "Zaczarowany atrament"

          Dziś przedszkolaków zachwycił atrament, który znikał w gorącej wodzie, a pojawiał sie po dodaniu octu! Atrament w zimnej wodzie powoli opadał na dno tworzac piękne smugi.

           

          Eksperyment Chemiczne jojo

           

          Aż trudno uwierzyć, że z oleju, sody, bibuły i octu można przygotowac tak ciekawy i kolorowy eksperyment. Chemiczne jojo cieszyło długo nasze oczy. 

           

          Eksperyment Tabletka musujaca

           

          Eksperyment Sztorm w butelce

          Doświadczenie - Czy rośliny piją wodę? Chcąc sprawdzić czy na prawdę rosliny piją wodę zabarwiliśmy wodę na różne kolory. Okazało się, że liście kapusty zabarwiły sie na kolory wody, w których je zanurzyliśmy. 

           

          Doswiadczenie Dyfuzja

          Dziś przedszkolaki utrwaliły informacje nt cieczy. Dowiedzieliśmy się co to nasycenie oraz sprawdziliśmy jak barwnik rozpuszcza sie w nasyconej solą i cukrem cieszy oraz w samej cieczy. Przedszkolakom najbardziej podobała sie reakcja jaka zaszał w cieczy nasyconej cukrem - śliczy pająk lub mucha (zależy kto patrzył). 

           

          Na specjalne życzenie Przedszkolaków powtórzylismy eksperyment Wulkan. 

           

          Nasza przygoda z eksperymentem trwa nadal. Dziś 7.03 wykonaliśmy laurki dla naszych Mam - Kobiet z magiczej farby, która pod wpływem wysokiej temperatury w mikrofali rośnie. 

           

          Ciastolina wg domowego przepisu

          W środę 8.03.17 Przedszkolaki poznały przepis na ciastolinę, oraz sekretny składnik dzięki któremu ciastolina tak ładnie pachnie. Prosta masa a tyle zabawy i pracy. Przedszkolaki nie mogły oderwać rączek od ciastoliny. Powstały wspaniałe prezenty - talizmany dla Kobiet! Nasze rączki bardzo się napracowały!

           

          Magiczny palec

          Woda w talerzu pieprz mielony  i mydło w płynie - czary mary 

          Tajemniczy tusz

          Przedszkolaki pisały zaszyfrowane informacje tajemniczym tuszem... wykonanym z soku z cytryny. Tylko nieliczni potrafią odszyfrować Nasze informacje! 

           

           

          Hodowla kryształków soli 

          Przedszkolaki założyły własną hodowlę kryształków soli. Co dzień będziemy obserwować co pojawia sie na nitkach. 

           

          A po 4 dniach od załozenia hodowli kryształków soli na naszych nitkach Przedszkolaki podziwiają białą sól i jej kryształki!

           

          Eksperyment Tęcza na mleku

          Dziś 29.03  bohaterem naszych eksperymentów była pianka do golenia.

          Dowiedzielismy sie że pianka do golenia pływa na powierzchni wody i przepuszcza ciecze.

           

          Kolejnym etapem eksperymentu było sprawdzenie czy kolorową pianka mozna malować. Okazało się że można stworzyć piękne obrazy w tęczowych koloroach. Pinaka okazała sie bardzo miła i przyjemna w dotyku. 

          Trzeci eksperymnet "lampka nocna" przypomnia nam że woda nie rozpuszcza sie w oleju. Zrobilimy włąsną lampke nocną z oleju i kolorowej wody. 

          Jak tylko przestaliśmy podziwiać kolorowe bombelki które powstały po wlaniu kolorowej wody, Antek wrzucił do słoika tabletkę musujacą. Po kilku sekundach obserwowaliśmy reakcję i tanczące kolorowe bombelki które raz były na wierzchu a potem opadały.

           

          Doświadczenie z kakaem

          W czwartek 6.04 badaliśmy właściwości wody i oleju, wiemy juz że olej nie rozpuszcza sie w wodzie, a kakao nie przenika przez olej. Ale kiedy posypiemy kakao solą kucheną zaczyna ono opadać do wody i tworzyć małe brązowe kulki, które nie rozpuszczają się w wodzie. 

           

          Czarne węże Faraona

          Nad tym dośw musimy jeszcze popracować, ponieważ wyszło Nam w połowie. Na piasku rozsypaliśmy magiczny proszek (sodę i cukier puder), który miał sie zapalić a  w efekcie spalania miały powstać duze czarne węże. 

           

          Doświadczenie Zachód Słońca

          Przedszkolaki miały okazję obserwować jak światło przenika przez wodę i daje białe swiatło na kartce papiwru, Jednak światło przez wodę z mlekiem nie przenika ale się odbija, albo robi się czerwone.

           

          12.04 Przedszkolaki wykonywały eksperymenty z jajkami. Nauczyliśmy się jak rozponać bez rozbicia jajko ugotowane i surowe.

           

          Kolejny eksperyment będzie trwał 24 godziny. Wiemy juz że w skorupce jajka jest dużo wapnia tak jak w naszych zębach. Zanużyliśmy wiec jajka w różnych cieczach: kawa, herbata, coca cola, ocet, woda, sok pożeczkowy i jutro zobaczymy jak te ciecze wpływają na szkliwo naszych zębów. 

          A oto efekt po 24 godzinach. Najgorzej na nasze zęby działa sok z czarnej porzeczki - skorupka zabarwiła sie na czarno i sok przesiąkł przez skorupkę. Jajko w occie straciło całkowicie swoją skorupkę i stało sie elastyczne jak gumowa piłeczka. Jajko z herbaty i kawy miało specyficzny osad na skorupce. Jajko z coca coli powoli traciło swoja skorupkę. Najlepiej przetrwało jajko w wodzie. Więc wszyscy pijemy wodę!!!

          Kolejny eksperyment pokazał nam że jajko w wodzie tonie, ale kiedy dodamy dużo soli do wody to jajko pływa. 

           

          Jajko w butelce

          Nasze doswiadczenie z zasysaniem jajka robiliśmy kilkakrotnie- tak nas zachwyciło.

          A oto prosty spoób jak duze jajko włożyć do butelki o wąskiej szyjce.

           

          Doświadczenie Galaktyka w słoiku

          Dziś głównym bohaterem eksperymentów była woda. Stworzyliśmy naszą małą galaktykę - wystarczyła kolorowa woda i wata i trochę brokatu.

           

          Doświadczenie Wędrująca woda

          Przedszkolaki obserwowały jak za pomocą papierowego ręcznika wędrowała woda do pustego naczynia. 

          26.04.17

          Przedszkolaki, w nawiązaniu do tygodnia o zdrowiu, przeprowadzały dziś eksperymenty zwiazane z ich zmysłami: zmysłem słuchu, zmysłem smaku i zmysłem dotyku.

          Przedszkolaki juz wiedzą, ze nie zawsze zmysł dotyku przekazuje nam prawdziwą informację, a na języku są kubki smakowe, które są odpowiedzialne za odczuwanie smaku. 

           

           

           

          Filtracja

          Przedszkolaki obserwowały prosces rozpuszczania się w cieczy a nastepnie filtrowały ciesze z maką ziemniaczaną, piaskiem oraz ziemią. 

           

          Ciecz nienewtonowska

          Ciecz nienewtonowska to świetna zabawa sensoryczna dla wszystkich dziec.Każda zwykła ciecz pod  wpływem nacisku łatwo się rozpływa na boki tak jak woda w wannie. Natomiast ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości.


           

          Tęcza - kolorowy język

          Cukierki nie tylko barwią nasze języki, ale potrafią również zaskoczyć nas na talerzu!

          Zakończenie projektu Dzień z eksperymentem

          Po 10 miesiacach eksperymentów dziś  9.06.17 Przedszkolaki same próbowały odtworzyć niektóre eksperymenty. Te najbardziej zapamietane to oczywiście wulkan, ciecz nienewtonowska, lampka nocna, zabawy z pianką do golenia. Eksperymenty okazały się super zabawąale przede wszytskim rozbudziły w Przedszkolakach chęć doświadczania. Mamy nadzieje że w przyszłym roku szkolnym uda nam się przeprowadzić jeszcze wiecej eksperymentów.